مسترکلاس‌های آموزشی «صفحه‌نو» با حضور استادان متخصص و صاحب‌سبک در حوزه‌های مختلف به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب از روز سه‌شنبه ۱۶ خردادماه ساعت ۱۲ ظهر به‌ طور اختصاصی و رایگان در پلتفرم «تماشاخونه» عرضه می‌شوند.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط‌عمومی «تماشاخونه»، «صفحه‌نو» (New Page) یک مسترکلاس ویدئویی است که در آن استادان متخصص و صاحب‌‌سبک ایرانی در حوزه‌های مختلف، تجربیات، دانش، منش و روش حرفه‌ای خود را در ساختاری مستند_آموزشی به‌طور اختصاصی در پلتفرم «تماشاخونه» ارائه می‌کنند.

«کارگاه فیلم کارآ» با مدیریت مجتبی میرتهماسب، تولید پروژه‌ «صفحه‌نو» را از سه سال پیش آغاز کرده و تاکنون مسترکلاس‌های «موسیقی» با حسین علیزاده، «کارگردانی سینما» با رخشان بنی‌اعتماد، «کودک و طبیعت» با عبدالحسین وهاب‌زاده، «کارگردانی تئاتر» با علی رفیعی، «بازیگری» با فاطمه معتمدآریا، «قصه‌نویسی» با هوشنگ مرادی‌‌کرمانی و «عکاسی مستند» با نصرالله کسرائیان را آماده‌ نمایش دارد.

مخاطبان می‌توانند این برنامه را هر هفته، به صورت سریالی با همه‌ محتوای دوره‌ها و تفکیک موضوعی، به‌طور رایگان و اختصاصی در پلتفرم «تماشاخونه» ببینند مدت زمان هر برنامه بین ۴ تا ۶ ساعت است.

تهیه، تولید و پخش فصل دوم «صفحه‌نو» با استادان صاحب‌نامِ دیگر در «کارگاه فیلم کارآ» و پلتفرم «تماشاخونه» به صورت انحصاری در حال برنامه‌ریزی و انجام است.

حجت الاسلام المسلمین سیداحمد مرتضوی مقدم در رأس هیأت عالی رتبه به منظور انعقاد تفاهم نامه های قضایی تهران را به مقصد روسیه ترک کرد.به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم در رأس هیأت عالی رتبه به منظور انعقاد تفاهم نامه های قضایی تهران را به مقصد روسیه ترک کرد.

 

رئیس دیوان عالی کشور در فرودگاه امام خمینی(ره) قبل از عزیمت به این سفر در پاسخ به خبرنگار پیرامون اهداف سفر به روسیه نکاتی را مطرح نمود.

 

وی تشریح کرد: این سفر بنا به دعوت رئیس دیوان عالی کشور فدراسیون روسیه است، روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور روسیه در حال گسترش است و این امر اقتضا می کند، تبادلات علمی و قضایی در راستای انتقال تجریبات انجام شود.

 

رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: ملاقات با رئیس دیوان عالی کشور روسیه، رئیس دومای روسیه، رئیس دادگاه قانون اساسی، رئیس شورای عالی داوری و شورای حل اختلاف، از جمله برنامه های سفر به روسیه خواهد بود.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم افزود: در جریان سفر به روسیه پیرامون مسائل جهانی، همچون حقوق بشر، مواد مخدر و جرائم سازمان یافته مذاکراتی خواهیم داشت که ان شاءالله به تفاهمنامه های خوبی منتهی شود.

 

گفتنی است؛ این سفر با همراهی دکتر صدقی معاون نظارت دیوان عالی کشور، دکتر موحدی رئیس حوزه ریاست و قاضی دیوان عالی کشور و دکتر القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران انجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام/

جلسه ملاقات مردمی رئیس دیوان عالی کشور در دادگستری استان گیلان برگزار شد و برای نخستین بار به تقاضاهای ملاقات مردمی ثبت شده در دیوان عالی کشور در همان استان رسیدگی شد.

 
به گزارش اقتصادرسا به نقل ازروابط عمومی دیوان عالی کشور، در پی سفر هیأت نظارت دیوان عالی کشور به استان گیلان به منظور نظارت و بازدید از محاکم و مجتمع های قضایی ، حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در دادگستری این استان حضور یافت.

جلسه ملاقات مردمی رئیس دیوان عالی کشور در دادگستری استان گیلان برگزار و برای نخستین بار به تقاضاهای ملاقات مردمی ثبت شده در دیوان عالی کشور در همان استان رسیدگی شد.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سیداحمد مرتضوی مقدم همراه با هیأت نظارت دیوان عالی کشور در این جلسه ملاقات مردمی پاسخگوی سؤالات مطروحه در پرونده های حقوقی و قضایی مراجعان شد.

رئیس دیوان عالی کشور در راستای تکریم ارباب رجوع و ملاقات چهره به چهره پرونده های حقوقی 20 نفر از مراجعه کنندگان را بررسی کرد.

انتهای پیام /

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با اشاره به گزارش هیأت نظارت دیوان عالی کشور در سفر به استان گیلان گفت: طبق گزارشی که از این بازدیدها به عمل آمد؛ دادگاه های تجدیدنظر استان گیلان نسبت به استان های دیگر نظارت دقیقتری بر احکام دادگاه های بدوی دارند، همچنین وجود قضات باسابقه در این استان نکته مثبتی است که می تواند در فرایند دادرسی مفید باشد.
به گزارش  اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور حجت الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم در جریان سفر هیأت نظارت  دیوان عالی کشور به استان گیلان، صبح امروز پنج شنبه (21 اردیبهشت ماه) در جمع قضات تجدیدنظر این استان حاضر شد و به ایراد سخنانی پرداخت.

 وی در ارتباط با انجام بازدید های دوره ای از محاکم سراسر کشور اظهار کرد: همکاران با تجربه و پیشکسوت ما به صورت دوره ای در واحدهای قضایی حضور پیدا می کنند و از نزدیک به بررسی پرونده‌ها و شیوه دادرسی و محاکمه می پردازند.

ما به هیچ وجه در نظارت ها دنبال ثبت تخلف و مچ گیری نیستیم

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با تاکید بر اینکه قصد ونیت ما در نظارت مچ گیری نیست گفت: در بازدیدهای دوره ای و مستمر از مجتمع های قضایی ایرادات و اشکالات موجود به همکاران تذکر داده می شود، ما به هیچ وجه دنبال ثبت تخلف و مچ گیری نیستیم بلکه در جهت اجرای عدالت همکاران از هرگونه مشورت و راهنمایی و آموزش دریغ نمی‌کنند تا نکات منفی و اشکالات کار اصلاح شوند.

وجود قضات باسابقه نکته مثبتی است که می تواند در فرایند دادرسی مفید باشد

رئیس دیوان عالی کشور ضمن تشکر از همکاری مجموعه همکاران در دادگستری گیلان در جریان این سفر تصریح کرد: طبق گزارشی که از این بازدیدها به عمل آمد؛ دادگاه های تجدیدنظر استان گیلان نسبت به استان های دیگر نظارت دقیقتری بر احکام دادگاه های بدوی دارند، همچنین وجود قضات باسابقه در این استان نکته مثبتی است که می تواند در فرایند دادرسی مفید باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به قضات خاطرنشان کرد: آنچه که بر دوش ما گذاشته شده است حکم به عدل است، ما مامور هستیم با علم، اقرار و شهادت و... رأی عادلانه صادر کنیم.

در اجرای عدالت انگیزه و توانمندی، قانون جامع و به روز ، زمینه کار و امکانات اهمیت بسیاری دارد

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اینکه در اجرای عدالت انگیزه و توانمندی، قانون ، زمینه کار و امکانات اهمیت بسیاری دارد، ادامه داد:  در اجرای حکم عادلانه، قاضی باید انگیزه لازم را داشته باشد تا پرونده ای را فصل خصومت کند، همچنین قاضی باید توانمند و کاربلد باشد. و در این میان حتی محیطی که قاضی در آن حکم می کند در صدور حکم عادلانه مؤثر است.

اگر قانون دارای ابهامات باشد شاهد اطاله دادرسی خواهیم بود

وی وجود قانون جامع و به روز را یکی دیگر از موارد مورد نیاز در صدور حکم عادلانه عنوان کرد و گفت: اگر قانون دارای ابهامات باشد شاهد اطاله دادرسی خواهیم بود.

حمایت از قضات خطرپذیر دستگاه قضایی

برخی قضات با خطرپذیری سعی در حل و فصل پرونده های مشکل و باز کردن گره های سخت دارند، به اعتقاد من اینگونه افراد باید شدیداٌ مورد حمایت قرار بگیرند چون هدف آنها حل معضل یک شهر و استان و پرونده های پیچیده است.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با بیان اینکه در جریان مشکلات اقتصادی و رفاهی همکاران قضایی هستم، تصریح کرد: مشکل اقتصادی تنها دامنگیر ما نیست و دامنگیر جامعه است هر چند طبق سفارش امام علی (ع)  قاضی برای حکم عادلانه نباید از نظر مالی و اقتصادی تحت فشار باشد اما این را بدانید قوه قضائیه در تلاش است که این مشکلات را مرتفع کند.

 سلیقه های متفاوت و مختلف باعث صدور آراء متفاوت و سردرگمی مردم می شود


وی با اشاره به اینکه سلیقه های متفاوت و مختلف باعث صدور آراء متفاوت و سردرگمی مردم می شود، گفت: در دیوان عالی کشور برای ایجاد رویه های قضایی، شورای علمی تشکیل دادیم و قضات این شورا آراء مدنظر را مورد بررسی قرار می دهند که این کار را در استانها نیز می شود پیگیری کرد.

رئیس دیوان عالی کشور بر نوشتن گزارش سلیس، مختصر و استاندارد از پرونده ها تاکید کرد.

مشورت در پیشبرد کارها بسیار حائز اهمیت است

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم مشورت با قضات پیشکسوت را اصل مهمی در رسیدگی به پرونده ها عنوان کرد و گفت: مشورت مشارکت در علم و عقل و دانش دیگران است و در پیشبرد کارها بسیار حائز اهمیت است.

Mojtaba, [5/12/2023 2:28 AM]
آخرت و سعادت در گرو خدمت به مردم است
 
وی ادامه داد: دنبال این باید که کار مردم حل شود گاهی برخی فقط به دنبال این هستند که تکلیف را تعیین کنند، آخرت و سعادت در گرو خدمت به مردم است، سخت گیری و بدخواهی نکنید که سختی و بدی خواهید دید.
 
مراقب توطئه افراد بدخواه و ضربه خورده از دستگاه قضایی باشید
 
رئیس دیوان عالی کشور در پایان خاطر نشان کرد: مراقب توطئه افراد بدخواه و ضربه خورده از دستگاه قضایی باشید. در تماس ها پیامک ها و رفت و آمدها مراقب ویژه به خرج دهید؛ ان شاءالله خداوند به شما توفیق خدمت عنایت کند.
 
انتهای پیام/

استاندار تهران با حضور در شهرک امام رضا (ع) (اوزون تپه ) بومهن ضمن استماع مشکلات و دغدغه های شهروندان دستوراتی را جهت بررسی و رسیدگی موارد مطروحه در اسرع وقت صادر کرد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی استانداری تهران، مهندس فخاری استاندار تهران در جمع شهروندان شهرک امام رضا (ع) بر افزایش سهمیه آرد نانوایی ها جهت پخت نان تاکید کرد و همچنین از پیگیری وضعیت تملک اراضی که بعد از تفاهم شهرداری بومهن با بنیاد مستضعفان خبر داد.
استاندار تهران متذکر شد: شهرداری باید نسبت به جدول کشی و بهسازی و مناسب سازی معابر اقدامات لازم را انجام دهد و  با در اختیار قرار گرفتن سرانه های خدماتی و با کمک و مساعدت  سایر دستگاه ها نسبت به احداث مکان های فرهنگی و ورزشی و مذهبی اقدام کند.

فخاری با اشاره به اینکه شهرداری در دوره ی  مدیریت شهری جدید در یک سال گذشته نسبت به انجام امور مرتبط با خدمات شهری و جمع آوردی زباله و تسطیح معابر خاکی جهت تسریع در عبور و مرور مردم اقدامات خوب و قابل تقدیری را انجام داده است، تصریح کرد: اقدامات زیر ساختی تکمیلی با اخذ مجوزهای مربوطه از قبیل تغییر کاربری پس از تحویل مالکیت توسط بنیاد مستضعفان در دستور کار قرار دارد.
این مقام‌مسئول در پایان خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما به عنوان خادمین بی منت، جلب رضایت شهروندان و تامین امنیت و آسایش در جامعه است که امیدواریم با تلاش شبانه روزی و خالصانه به این مهم دست پیدا کنیم.

 

فراخوان ثبت‌نام در “مسابقه آفتابگردان سفید” ، با بیش از ۱ میلیارد ریال جایزه از ۱۸ام اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ منتشر شد.

 


پیرو تفاهمنامه همکاری فیمابین جشنواره فیلم مستقل خورشید و مجموعه نوروبیز ، بخش ویژه این جشنواره به موضوع فناوری اختصاص داده شده است. در این راستا؛ "مسابقه آفتابگردان سفید" با هدف آشنایی و آموزش علاقه‌مندان به حوزه بینارشته ای سینما و فناوری طی یک برنامه آموزشی – رقابتی، آموزش‌های لازم را به علاقه‌مندان ارائه می دهد. در ادامه علاقه‌مندان می‌توانند ضمن آشنایی با مفاهیم مشترک و کاربردی در حوزه سینما و فناوری، به صورت گروهی یا فردی در مسابقه آفتابگردان سفید شرکت نمایند.
ثبت‌نام کنندگان در این مسابقه می‌توانند ضمن امکان بهره‌مندی از جایزه نقدی این مسابقه، از ظرفیت‌های جانبی این برنامه (شامل: تیم‌سازی، دریافت گواهینامه بین‌المللی Euro 5 آموزشی و امکان حضور فیلم‌های برتر در بخش اصلی جشنواره ) برخوردار شوند.
فرایند این مسابقه ۳ ماهه است و شرکت کنندگان ضمن گذراندن بیش‌ از ۶۵ ساعت آموزش تئوری و کارگاهی قادر خواهند بود با راهنمایی اساتید دوره ها ایده‌های خود را در حوزه فیلم‌ و فناوری اجرا کنند.
در این برنامه، شرکت‌کنندگان علاوه بر آموزش مبانی و تکنیک‌های فیلمسازی و آگاهی از ابزارهای فناورانه، امکان شرکت در کارگاه‌های انتقال تجربه جشنواره فیلم مستقل خورشید را خواهند داشت تا امکان آشنایی بیشتر با فیلمسازان، اساتید فناوری و فیلمسازی و تجربه های آنان را داشته باشند.
از دیگر مزایای مسابقه آفتابگردان سفید، امکان حضور فیلم‌های واجد شرایط به بخش اصلی جشنواره خورشید، مشاوره فروش فیلم‌ها در پلتفرم‌های داخلی و خارجی و مشاوره پخش بین المللی فیلم‌های برتر است.
علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از نحوه شرکت در مسابقه آفتابگردان سفید می‌توانند به نشانی اینترنتی khorshidfilmfestival.com مراجعه نمایند و یا با شماره‌های 02128429709 و 09100560702 تماس بگیرند.

روتیتر: مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در جمع مدیران بانک رفاه:

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در جمع مدیران بانک رفاه با اشاره به نقش این بانک به‌عنوان بانک تخصصی حکمرانی تأمین‌اجتماعی، از رو به بهبود بودن شرایط اقتصادی کشور و به تبع آن بهبود وضعیت برای پایداری سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: در سال گذشته، سالی پر چالش و در عین حال پر از موفقیت در انجام تعهدات داشتیم و همه تعهدات به شکل کامل و در موعد مقرر انجام شد. در سال جاری هم نسبت به سال قبل وضعیت ما مطلوب‌تر خواهد بود. تحول و رویکرد جهشی را که در این دولت مورد تأکید ریاست محترم جمهوری است در حکمرانی تأمین‌اجتماعی و در سازمان تأمین‌اجتماعی با قوت و قدرت ادامه خواهیم داد و پیش‌بینی ما این است که امسال شرایط در زمینه توسعه خدمات و بهبود وضعیت و پایداری صندوق بهتر از گذشته خواهد بود.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر میرهاشم موسوی در اولین نشست سراسری هم‌اندیشی_آموزشی مدیران صف و ستاد بانک رفاه کارگران، اظهار داشت: بانک رفاه یکی از مهمترین بانک‌های کشور است که به قشر شریف و زحمت‌کش کارگران و بازنشستگان و بیمه‌شدگان تعلق دارد. مدیران و همکاران بانک رفاه علاوه بر اینکه در نظام بانکی کشور مشغول خدمت هستند، اهم فعالیت آنها در راستای خدمت به این قشر عزیز است و باید شکر گذار نعمت خدمت در این بانک باشیم.

وی ضمن تبریک هفته کارگر و روز معلم گفت: امیدواریم در مکتب و گفتمان انقلاب اسلامی بتوانیم خدمت‌گزار خوبی برای عموم مردم و به‌ویژه این دو قشر عزیز باشیم.
وی با تشکر از تلاش‌ها و خدمات مدیران و کارکنان بانک  رفاه کارگران گفت: دغدغه‌مندی و دلسوزی این مجموعه برای فعالیت مؤثر در نظام حکمرانی تأمین‌اجتماعی قابل تقدیر است. برنامه‌های خوبی برای سال جاری و فراروی بانک طراحی شده است که جای تشکر دارد و امیدواریم این بانک علاوه بر ایفای نقش در ارائه خدمات به عموم جامعه، بتواند در نظام بیمه‌های اجتماعی نیز به‌عنوان حوزه تخصصی بانک نقش‌آفرینی مؤثری داشته باشد.
دکتر موسوی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال مهار تورم و رشد تولید، گفت: نظامات بیمه‌ای یکی از حوزه‌های بسیار مهم و اثرگذار در تحقق شعار سال هستند. در بانک رفاه نیز اقداماتی در زمینه مهار تورم و رشد تولید باید در دستور کار قرار گیرد. طی دو سال گذشته 106 هزار میلیارد تومان بدهی تأمین‌اجتماعی به نظام بانکی که عمدتاً مربوط به بانک رفاه بود، تسویه شده است و اگر این تسویه صورت نمی‌گرفت سازمان تأمین‌اجتماعی باید سالانه 25 هزار میلیارد تومان هزینه تأمین مالی بابت این بدهی پرداخت می‌کرد که معادل کل سود دریافتی سازمان از حوزه سرمایه‌گذاری است. دولت سیزدهم اقدام بی‌سابقه‌ای در زمینه تسویه مطالبات سازمان تأمین‌اجتماعی رقم زد و بخشی از بدهی انباشته از سال‌های قبل را پرداخت کرد. در دولت مردمی سیزدهم بی‌سابقه‌ترین عملکرد در زمینه تأدیه بدهی دولت به تأمین‌اجتماعی رقم خورد و بالغ بر 180 هزار میلیارد تومان بدهی انباشته از سال‌های قبل به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت شد و سازمان تأمین‌اجتماعی نیز از این محل، بدهی کلان بانکی خود را تسویه کرد که در پایداری مالی سازمان وجلوگیری از افزایش پایه پولی کشور نیز تأثیرگذار است  و از افزایش نرخ تورم کشور جلوگیری می‌کند.
دکتر موسوی ادامه داد: یکی از راهبردهای اصلی سازمان تأمین‌اجتماعی این است که از استقراض بانکی بی‌رویه برای انجام تعهدات جلوگیری کنیم و این امر با همراهی و همکاری دولت مردمی و انقلابی و همراهی مجلس محترم در تأدیه بدهی دولت رقم خورده است و در سال جاری نیز به لطف خدا حداقل 70 هزار میلیارد تومان نیز پیش‌بینی شده است که تأدیه بدهی از طریق واگذاری سهام و تهاتر انجام شود.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با بیان اینکه بی‌سابقه‌ترین تأدیه بدهی دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی در دو سال گذشته رقم خورده است، گفت: با این اقدام ارزشمند دولت مردمی سیزدهم، فرصت بی بدیلی با افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران رقم خورده است و در شاخص‌های بانکی ازجمله شاخص کفایت سرمایه، جایگاه رفاه بانک بهبود یافته است که آثار آن در این بانک بسیار ارزشمند است و این اقدام می‌تواند منابع بانکی کارگران را به سمت تولید ببرد و بنگاه‌های تولیدی از فرصت فراهم شده برای افزایش تولید استفاده کنند.
دکتر موسوی با یادآوری تأکید مقام معظم رهبری برای تبیین و تشریح خدمات انجام شده به مردم، گفت: طی دو سال گذشته در زمینه افزایش پوشش بیمه‌ای بالغ بر یک میلیون و 700 هزار نفر براساس آمار موجود افراد جدید تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند. میزان جذب بیمه‌شدگان جدید در بخش بیمه اجباری در سال 1400 و 1401 به اندازه کل سال‌های 93 تا 99 بوده است. از سال 93 تا  99 حدود 821 هزار نفر به بیمه‌شدگان اجباری اضافه شده‌اند و طی دو سال گذشته معادل همین عدد و مقداری بیشتر به تعداد بیمه‌شدگان اجباری اضافه شده‌اند. عملکرد دو سال گذشته در بیمه‌های اجباری که به معنی اشتغال است، معادل 7 سال قبل از آن بوده است. حدود 400 هزار نفر بیمه‌شده جدید نیز در حوزه بیمه حرف و مشاغل اضافه شده‌اند.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته در حوزه تأمین‌اجتماعی اثبات شده است که علیرغم چالش‌هایی که در حوزه صندوق‌ها داریم، با مدیریت تحولی و مدیریت مطلوب و بهینه در صندوق‌ها می‌توانیم کارهای بزرگی را به سرانجام برسانیم.
دکتر موسوی گفت: سال گذشته بالغ بر 460 هزار میلیارد تومان برای انجام تعهدات و خدمت‌رسانی به مردم هزینه شده است و ماهیانه به طور متوسط 38 هزار و 500 میلیارد تومان تعهدات این صندوق برای بازنشستگان و بیمه‌شدگان در قالب پرداخت مستمری‌ها و تأمین خدمات درمانی و تعهدات کوتاه‌مدت در بخش‌های مختلف انجام شده است. در سال گذشته، سالی پر چالش و در عین حال پر از موفقیت در انجام تعهدات داشتیم و همه تعهدات به شکل کامل و در موعد مقرر انجام شد. در سال جاری هم نسبت به سال قبل وضعیت ما مطلوب‌تر خواهد بود. تحول و رویکرد جهشی را که در این دولت مورد تأکید ریاست محترم جمهوری است در حکمرانی تأمین‌اجتماعی و در سازمان تأمین‌اجتماعی با قوت و قدرت ادامه خواهیم داد و پیش‌بینی ما این است که امسال شرایط در زمینه توسعه خدمات و بهبود وضعیت و پایداری صندوق بهتر از گذشته خواهد بود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: خدا را شاکریم که در بانک رفاه نیز دستاوردهای خوبی در دو سال گذشته رقم خورده است. برنامه‌ها و رویکرد خوبی در بانک رفاه در سال جاری طراحی شده است. مدیریت و هدایت نقدینگی به سوی تولید کار ارزشمندی است که بخش‌های مخلف باید تکالیف عملیاتی خود را در این راهبرد جدی بگیرند. در بهره‌مندی از نعمت‌ها و فرصت‌ها باید دقت داشته باشیم. در همه بخش‌ها باید در زمینه توسعه خدمت به حدی برسیم که دغدغه خدمت‌گیرندگان را برطرف کنیم. مشتریان بانک رفاه عمدتاً کارگران و بازنشستگان عزیز هستند و اتفاقات خوبی برای خدمت به این عزیزان رقم خورده است. همچنان اولویت راهبردی ما در بانک همچون سایر بخش‌های تأمین‌اجتماعی این است که خدمات را توسعه دهیم. در خدمات غیرحضوری هم باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که مردم با حداقل زحمت بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را دریافت کنند.
دکتر موسوی بر ضرورت توجه به مدیریت تحول‌گرا در بانک رفاه تأکید کرد و گفت: جهش و نوآوری در جایی که ما به شرایط متوسط قانع شویم، متوقف می‌شود. وقتی که به رشد متوسط می‌رسیم، باید عنصر نوآوری و خلاقیت را به‌عنوان مهم‌ترین عامل برای پیشرفت بیشتر مورد توجه قرار دهیم. ظرفیت‌های بسیار خوبی در این بانک وجود دارد. نیروی انسانی متخصص و ظرفیت‌های ارزشمندی در این بانک فراهم است و انتظار داریم که به شرایط متوسط قانع نباشید و با نوآوری و خلاقیت جهش را رقم بزنید. در بانک رفاه در حوزه سرمایه‌گذاری نیز اتفاقات خوبی رقم خورده است و بانک در بخش‌های محدود و تخصصی سرمایه‌گذاری کرده و رشد بهتری نیز شاهد هستیم اما باز هم برای افزایش نرخ بازدهی سرمایه باید اقدامات بیشتری انجام شود چون دارایی بانک متعلق به مردم است و باید از فرصت‌های اقتصادی استفاده مناسب صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: سال گذشته به‌رغم چالش‌های متعدد، همه تعهدات را در بخش‌های مختلف انجام دادیم. لطف خداوند متعال بود و در سال جاری نیز پیش‌بینی ما پر از امیدواری است که تعهدات خود را در سال جاری در همه بخش‌ها انجام دهیم. در سال جاری 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات به‌ویژه در حوزه درمان پیش‌بینی کرده‌ایم و بالغ بر 200 پروژه را اجرا خواهیم کرد. سال بسیار خوبی را پیش‌بینی می‌کنیم و توسعه کسب و کارها نیز در حال رقم خوردن است و پیش‌بینی‌های خوبی داریم. در کنار حوزه کسب‌وکار خواهیم ایستاد و برای بیمه‌شدگان آسودگی خاطر را فراهم خواهیم کرد.
دکتر موسوی در پایان از زحمات وتلاش‌های مدیریت و کارکنان بانک رفاه تشکر کرد و گفت: همگرایی، هم آوایی و هماهنگی در این مجموعه برای ما باعث مباهات است و فرصت خدمت بهتر را برای مجموعه فراهم کرده است و این هماهنگی در همه بخش‌های مدیریتی بانک رفاه وجود دارد. امیدواریم در سال جاری بتوانیم در زمینه تحقق شعار سال که مهار تورم و رشد تولید است موفقیت‌های خوبی را رقم بزنیم.

 

روتیتر: حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم:

رئیس دیوان عالی کشور ضمن انتقاد نسبت به افزایش پرونده های مرتبط با مشکلات خانواده گفت: متأسفانه آمار ورودی پرونده های مرتبط به امور خانوادگی به دیوان عالی کشور در سال 1401 به  بیش  از 17 هزار پرونده رسید، گرچه موضوع همه این نوع پرونده ها طلاق نبوده اما این حجم از ورودی پرونده با موضوع اختلافات خانوادگی شایسته جامعه ما نیست.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی با حضور حجت الاسلام والمسلمین "سید احمد مرتضوی مقدم" رئیس دیوان عالی کشور و قضات عالی رتبه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم، در نطق پیش از دستور جلسه هیأت عمومی، با اشاره به خطبه 189 امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه گفت: حضرت می فرمایند: "ایمان دو گونه است، گونه اى از ايمان حقیقی و   ثابت است و با تحقیق در درون دلها استقرار می یابد و گونه اى  از ایمان ميان دلها و سينه ها عاريت است تا آن روز معلوم [يعنى مرگ] و چون ایمان امر درونی است تشخیص نوع حقیقی از غیرحقیقی معلوم نمی شود، لذا هرگاه خواستيد از كسى بيزارى جوييد، تأمّل كنيد تا زمان مرگش فرا رسد چه بسا هنگام مرگ ایمان او استحکام یافته باشد، بنابراین اگر شخص خوشایند شما نیست از اعمال و رفتار ناروای او بیزاری جوئید نه از خودش.

 

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه ایمان حقیقی و واقعی در هیچ شرایطی خدشه پذیر نیست، افزود: ایمانی که مطلوب خداوند است ایمان واقعی است که با تحقیق و بررسی در دلها استقرار می یابد، امیدورایم خداوند این گونه از ایمان را نصیب همه ما کند.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در ادامه با انتقاد نسبت  به افزایش پرونده های مرتبط با مشکلات خانواده گفت: متأسفانه آمار ورودی پرونده های مرتبط به امور خانوادگی به دیوان عالی کشور در سال 1401 به بیش از 17 هزار پرونده رسید که از این تعداد به 13 هزار 774 پرونده رسیدگی شد؛  گرچه موضوع همه این نوع پرونده ها طلاق نبوده اما این حجم از ورودی پرونده با موضوع اختلافات خانوادگی شایسته جامعه ما نیست.

 

وی با اشاره به ارزش و اعتبار دیوان عالی کشور در قانون اساسی اظهار کرد: قضات دیوان عالی کشور در سراسر کشور جایگاه ویژه ای دارند و همکاران قضایی نیز احترامی برای قضات دیوان عالی کشور قائل هستند، بنابراین باید آراء و تصمیمات به گونه ای باشد که جنبه آموزشی نیز داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم  با تاکید بر اینکه دیوان عالی کشور یک مرجع عالی نظارتی است و مردم انتظار و امیدی نسبت به تصمیمات آن دارند، خطاب به قضات دیوان عالی کشور تاکید کرد: در صدور رأی از حیث انشاء، املاء، نگارش و شیوه استدلال دقت مضاعف نمایید و پیش از ارائه نسخه نهایی، حتما پیش نویس رأی را قرائت کنید تا چنانچه نیاز به اصلاحاتی بود اعمال شود.

 

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به رعایت چارچوب و استاندارهای لازم در تهیه گزارش‌ها، خاطرنشان کرد: یک گزارش جامع و بی نقص می تواند الگویی برای محاکم سراسر کشور و مبنایی برای صدور رأی باشد.

 

گفتنی است: در این جلسه گزارش 3 پرونده اصراری حقوقی با موضوع خواسته طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه قرائت شد و قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور به بحث و بررسی پیرامون اختلاف نظر بین محاکم و دیوان عالی کشور پرداختند و در نهایت پس از بیان استدلالات حقوقی، در هر سه پرونده مطرح شده نظر شعب دیوان صائب و مطابق قانون تشخیص داده شد.

انتهای پیام/

 

حکم اعدام جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر در دیوان عالی کشور تأیید شد.

به گزارش اقتصادرسا، به نقل از دیوان عالی کشور، دادنامه جمشید شارمهد سرکرده گروهک تروریستی تندر به استناد بند الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور ابرام شد.

در رأی شعبه دیوان عالی کشور آمده است؛ در لایحه فرجام خواه، دلیل و مدرکی که موجبات نقض رأی را فراهم آورد وجود ندارد و دادنامه محکوم علیه مطابق دلایل موجود در پرونده و طبق قانون صادر شده است.

گفتنی است: شنبه یازدهم مرداد سال ۱۳۹۹ خبری در رسانه‌ها منتشر شد که حاکی از دستگیری جمشید شارمهد سرکرده گروه تروریستی تندر توسط وزارت اطلاعات بود. در پرونده این گروه جنایت‌های بسیاری مانند بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز و قصد انفجار سد سیوند شیراز مشاهده می‌شود که در این میان بمب گذاری در حسینیه سیدالشهدای شیراز حادثه‌ای خون بار است که افراد بی گناه بسیاری در آن به شهادت رسیدند.

شایان ذکر است: اتهامات جمشید شارمهد که براساس کیفرخواست صادره در جلسات دادگاه‌های گذشته قرائت شد، دائر است بر:

*افساد فی الارض از طریق هدایت و رهبری گروه تروریستی تندر

*طراحی و هدایت اقدامات تروریستی، بمب گذاری در حسینیه شیراز مورخه ۲۴ فروردین سال ۱۳۸۷ که موجب به شهادت رسیدن ۱۴ نفر و مجروح شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد.

*بمب گذاری در دهانه تونل سد سیوند در شیراز و برنامه ریزی و طراحی جهت ترور مسئولین

*برنامه ریزی و ساخت بمب جهت انفجار در کتابخانه و حوزه علمیه آیت‌الله گلپایگانی (ره) در قم که منجر به آتش‌سوزی در هتل جهان تهران شد.

*انفجار در کفشداری حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و به هلاکت رسیدن تروریست بیژن عباسی در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸

*انفجار دکل صدا و سیمای شیراز، انفجار بمب صوتی در پالایشگاه آبدانان ایلام، تحریق پالایشگاه شاهرود،

*افشای اطلاعات طبقه بندی شده مختصات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،

*ارتباط و همکاری با افسران اطلاعاتی دولت متخاصم آمریکا و رژیم صهیونیستی، تامین مالی اقدامات تروریستی در ایران به مبلغ بیش از ۳۰ هزار دلار

*برنامه ریزی و طراحی انفجار لوله‌های انتقال نفت بندر گناوه

* برنامه ریزی به قصد ترور یکی از مقامات محلی شهرستان مریوان

* برنامه ریزی به قصد بمب گذاری در سرکنسول گری روسیه در رشت،

*برنامه ریزی به قصد بمب گذاری در مصلی رشت حین برگزاری نماز جمعه

* طراحی و برنامه ریزی به قصد ترور استاندار وقت گیلان،

*طراحی و برنامه ریزی به قصد مسموم کردن آب شرب شهر مقدس قم

*برنامه ریزی به قصد انفجار در حرم مطهر حضرت معصومه (س)،

*برنامه ریزی به قصد بمب گذاری در حوزه علمیه امامزاده شاه فیض شیراز

* برنامه ریزی به قصد بمب گذاری در مسجد دانشگاه شیراز،

*برنامه ریزی به قصد بمب گذاری در سرویس‌های حمل و نقل پرسنل سپاه و بسیج،

*برنامه ریزی به قصد ترور امام جمعه وقت شیراز، برنامه ریزی به قصد سرقت مسلحانه از بانک‌ها و صرافی‌ها،

*برنامه ریزی به قصد انفجار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران،

*برنامه ریزی به قصد انفجار در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری،

*برنامه ریزی به قصد عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی،

*برنامه ریزی جهت انفجار در وزارت امور خارجه و طراحی ۳۰ اقدام دیگر که با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) خنثی شد.

 

 

رئیس جمهور در نشست هیئت دولت بر تسریع اجرای طرح‌های وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از مستأجران و مهار تورم در بازار مسکن تاکید کرد.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای رئیسی در جلسه صبح امروز چهارشنبه هیئت دولت، با اشاره به نزدیکی فصل جابجایی‌ها، بر تسریع در اجرای طرح‌های وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از مستأجران تأکید کرد و مهار تورم در بازار مسکن را از اولویت‌ها برشمرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در خصوص تولیدکنندگان زعفران و برنج‌کاران بار دیگر بر لزوم حمایت از کشاورزان تأکید کرد و به وزارت جهادکشاورزی مأموریت داد با بررسی فوری موضوع، تدابیر لازم را برای بازاریابی و تسهیل فروش محصولات تولیدکنندگان زعفران و برنج اتخاذ نماید.

مکلف کردن مدیران دستگاه‌های اجرایی و دولتی به تحول در سازمان متبوع خود، به منظور تامین هر چه بیشتر منافع مردم و پیشرفت کشور و همچنین ارائه برنامه کاری مجموعه‌های دولتی برای تحقق فرامین رهبری به ویژه تحقق شعار سال از تاکیدات رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت دولت بود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی همچنین با اشاره به گزارش وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص عملکرد ستاد سفر‌های نوروزی اظهار داشت: نوروز امسال جلوه حضور بانشاط مردم بود که با همت و تلاش همه دستگاه‌های مسئول شاهد یک نشاط اجتماعی در بهار طبیعت بودیم و ستاد سفر‌های نوروزی به عنوان یک مجموعه هماهنگ در دولت، می‌تواند کار بزرگی در ارائه خدمات گسترده به مردم انجام دهد.

رئیس جمهور در ابتدای جلسه امروز با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر، این عید بزرگ را عید بازگشت به فطرت دانست و تأکید کرد: ماه رمضان و عید سعید فطر فرصتی برای خودسازی و مقدمه جامعه‌سازی است که باید از این فرصت معنوی کمال بهره را برد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه جلسه اقتصادی سران قوا امر دائم نیست بلکه موقت و برای مقاصد خاص است، فرمودند: این جلسه آنطور که باید به هدف خود نرسیده است.

 

به گزارش اقتصادرسا، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیداری دو و نیم ساعته با بیش از 1000 نفر از اعضای تشکل‌ها و فعالان مختلف دانشجویی، دانشجو و فعالیت‌ها و مطالبات دانشجویی را یک فرصت و ارزش برای کشور خواندند و با اشاره به راهبرد دشمن برای بدبین‌‌کردن ملت ایران به خود و توانایی‌های خود، گفتند: برخلاف خواست دشمن، جامعه دانشجویی باید ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جامعه ایران و سپس ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جهان را در افق بلندمدت نگاه و تلاش‌های خود قرار دهد.

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ماه رمضان را بهار معنویت و عبادت دانستند و گفتند: جوانی هم بهار عمر است؛ بنابراین رمضان برای جوانان بهار در بهار است که این دوگانه زیبا در دفاع مقدس هم وجود داشت. یعنی زمینه و فرصت عروج و تعالی برای همه رزمندگان فراهم بود اما جوانان رزمنده به علت فرصت جوانی، از فرصت تعالی و عروج، بیشترین بهره را بردند و چنان اوج گرفتند که امام راحل با عمری سلوک و عرفان به آنان غبطه می‌خورد.

فعالیت‌های دانشجویی نباید جامعه دانشجویی و کشور را دوقطبی کند

ایشان با تأکید مجدد بر ضرورت استحکام مبانی زیربنایی معرفتی دانشجو و مجموعه‌های دانشجویی افزودند: در این صورت دل جوان محکم، گامش استوار و حرکتش مستمر و خستگی‌ناپذیر خواهد شد. بنابراین جوانان دانشجو باید با استفاده از قرآن، نهج‌البلاغه و کتاب‌های اندیشمندانی همچون «مطهری»، «بهشتی» و «مصباح» روی مسائل معرفتی کار و مطالعه و تأمل و تدبر کنند.

رهبر انقلاب عدالت را یکی از مبانی معرفتی دانستند و گفتند: مصداق مهم عدالت، رفع نابرابری است اما گستره وسیع عدالت از ذهن و قلب و عقیده و قضاوت‌های شخصی شروع می‌شود و به مبارزه با استکبار برای عدالت بین‌المللی کشیده میشود که متأسفانه برخی‌ها با شعار عدالت‌طلبی، مبارزه با ظالمان جهانی را مصداق عدالت‌خواهی نمی‌دانند.

ده برابر این نقص‌هایی که گفتید هم وجود دارد اما انتظار فرج یعنی همه سختی‌ها قابل برطرف شدن است

ایشان درباره آزادی به عنوان یکی دیگر از مبانی معرفتی گفتند: در نگاه اسلام، «رهایی از چارچوب و خواسته‌های مادی» مهمترین بخش مقوله آزادی است که راه را برای پیشرفت و تعالی و آزادی از بند جمود و تحجر و عصبیت و ارتجاع و ابرقدرت‌ها و دیکتاتورها و دیگر قیود هموار می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره یکی دیگر از مبانی مهم فکری و دینی یعنی «انتظار فرج» هم گفتند: انتظار فرج یعنی باور اینکه همه نقص‌ها و سختی‌ها با کار و تلاش و توکل قابل برطرف شدن است.

 در جنگ تحمیلی همه علیه ما بودند اما پیروز شدیم

ایشان در همین زمینه افزودند: خداوند در قرآن، غلبه حق و پیروزی مستضعفین را قانون قطعی خود می‌داند و این وعده صادق را ما در پیروزی انقلاب و مقابله پیروز با همه مستکبران عالم و دشمنان ایران در جنگ تحمیلی دیدیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان در جمع فعالان دانشجویی، با ابراز مخالفت با کسانی که فعالیت‌های دانشجویی را تهدید می‌دانند، تأکید کردند: نظر قطعی و حتمی من این است که دانشجو، فعالیت‌ها و مطالبه‌اش، احساس مسئولیتش درباره مسائل کشور، انگیزه و شوقش برای برطرف کردن مشکلات و حضور شورانگیزش در حوادث اجتماعی و مناسبات و مراسم سیاسی، یک فرصت و یک ارزش است.

مگر مسائل گوناگون کشور قابل رفراندوم است؟

بیان آفات فعالیت‌های دانشجویی بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب در این دیدار بود.

ایشان دو قطبی‌سازی در جامعه دانشجویی و کشور، نگاه غیرواقع‌بینانه و مطالبات بدون ارائه راه‌حل علمی و عملی را از جمله آفات فعالیت‌های دانشجویی برشمردند و با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان گفتند: برخلاف آنچه بیان شد که «باید از روز اول درباره مسائل مختلف رفراندوم برگزار می‌کردیم تا حساست به وجود نیاید»، مسائل مختلف کشور قابل رفراندوم نیست؛ زیرا هر رفراندوم ۶ ماه همه کشور را درگیر می‌کند. ضمن اینکه در کجای دنیا برای همه مسائل رفراندوم برگزار می‌کنند؟

راهبرد دشمن این است که ما به خودمان بدبین شویم

رهبر انقلاب، شتابزدگی، دیدن و تمرکز بر نقاط منفی و بی‌توجهی به نقاط روشن، تندخویی، تبدیل مشکلات محلی به مشکلات ملی، فعالیت به قصد دیده‌شدن، و غرق شدن در فضای مجازی را از دیگر آفات فعالیت‌های دانشجویی دانستند و افزودند: فضای مجازی به هرحال یک واقعیت است اما برخی‌ها از فضای مجازی سیل‌وار خبر و مطلب و تحلیل می‌پذیرند در حالیکه باید تلاش کنند در این فضا و شبکه‌های اجتماعی خبر و تحلیل صحیح نشر دهند.
توصیه دیگر رهبر انقلاب به دانشجویان تنظیم حرکت با نگاه به افق‌های دوردست بود.

ایشان با اشاره به سؤال برخی دانشجویان مبنی بر اینکه وظیفه دانشجوی مطلوب و آینده‌نگر چیست، گفتند: اول ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جامعه خود و سپس ایجاد تحول در ذهن و اقعیت جهان.

رسانه‌های بدخواه اصرار دارند که ملت ایران از اعتقادات دینی و احساسات انقلابی رویگردان شده است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستیابی به این توانایی را عجیب و دور از دسترس ندانستند و افزودند: دانشجوی امروز، مدیر سیاسی، اقتصادی و دیپلماسیِ فردا، فیلسوف و محقق فردا، فعال سیاسی و رسانه‌ای فردا، و رئیس و مغز متفکر و عنصر اثرگذار فردا است و اینکه امروز همه می‌گویند دنیا در حال تحول است، این تحول بوسیله مغزهای متفکر و انسان‌های فعال که شما جوانان و دانشجویان مؤمن جزو آنها هستید، رقم خواهد خورد.

ایشان با اشاره به امکان ایجاد تحول منفی به دست انسان‌های منحرف، جوانان را به حرکت در صراط مستقیم و تقویت بنیه دینی، علمی، عقلی و ارادی در خود سفارش کردند و گفتند: هر کسی در این امور خودسازی بیشتری کند، فردا امکان تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

رهبر انقلاب عنوان «دانشجو» را همنشین با عناوینی همچون دانش‌طلبی، جوانی، پر تحرکی، نوطلبی و نوزایی و احساسات انسان‌دوستانه مانند دشمنی با فساد و بی‌عدالتی خواندند اما گفتند: برای دانشجو از همه اینها مهمتر، برخورداری از یک زیربنای فکری است که باید آن را مستحکم کنید که این استحکام‌بخشی هم به معنی تعطیل کردن فعالیت‌های دیگر و اشتغال صرف به فکر و مطالعه نیست بلکه باید همزمان با فعالیت دانشجویی، با منابع دینی، انس و با متفکران امین و عمیق ارتباط پیدا کنید.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه «همه باید در شناخت نقشه و راهبرد دشمن به روز باشیم»، خاطرنشان کردند: برخی تا اسم دشمن را می‌آوریم با عصبانیت اینطور القاء می‌کنند که ما به دنبال انکار ضعف‌ها و سستی‌ها هستیم، در حالی‌که ضعف‌ها وجود دارد اما دشمن هم چه بفهمیم یا نفهمیم دائماً با هزینه کردن پول و امکانات مشغول کار علیه جبهه حق است و به تعبیر امیرالمؤمنین اگر ما در سنگر به خواب غفلت رفته باشیم، دشمن به خواب نرفته است.
ایشان راهبردِ به‌روزِ دشمن در قبال ملت ایران را «بدبین‌کردن به خود» خواندند و با نفی این ادعا که ناامیدی منشأ غالباً داخلی دارد، در بیان مصادیقی از راهبرد بدبین‌سازی گفتند: دانشجوی پر انگیزه را استاد یا فرد بی‌تعهدی ناامید و بدبین می‌کند که به او می‌گوید «با وجود این مشکلات با چه دل خوشی اینجا مانده‌ای و درس می‌خوانی؟ کشور را رها کن و برو».

رهبر انقلاب افزودند: البته پاسخ رسا و بی‌لکنت جوان مؤمن، مبارز، آگاه و هوشمند این است که بله مشکلات وجود دارد اما من و فرزندان و هم‌میهنانم سالهای طولانی می‌خواهیم در این کشور زندگی کنیم پس درس می‌خوانم و مبارزه می‌کنم که مشکلات را برطرف کنم.

«اصرار رسانه‌های بدخواه خارجی و دنباله‌های آنها در برخی رسانه‌های داخلی به القاء رویگردانی ملت ایران از اعتقادات دینی و احساسات انقلابی» نمونه دیگری از بدبین‌سازی بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و گفتند: این القائات در حالی است که جلسات شب قدر امسال پر شورتر از پارسال و حضور و اشک جوانان بیشتر بود، روز قدس جمعیت فشرده‌تر از پارسال، و جمعیت ۲۲ بهمن هم دو برابر بود اما آنها وسوسه‌های خلاف خود را انجام می‌دهند.

«خارج شدن چند سرمایه‌دار یا کارآفرین در کشور» مثال دیگری برای بدبین و ناامید کردن مردم با وجود ماندن تعداد زیادی از کارآفرینان و فعالیت رو به رشد هزاران شرکت دانش‌بنیان بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان آن، افزودند: طراحی دشمن بدبین کردن دشمن به خودمان، به دولت‌مان و به محیط دانشجویی‌مان است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در کشور نقص داریم و توقع و مطالبه من از مسئولان برای رفع نواقص بیش از شما است اما در عین حال می‌بینیم که کشور بحمدالله در حال پیشرفت است و صدها هزار جوان مؤمن، با انگیزه و خوشفکر در آن وجود دارد که قبلاً وجود نداشت.

ایشان در ادامه به یک واقعیت مهم اشاره کردند و گفتند: جوان ایرانی مورد کینه شدید دشمنان است که این واقعیت را باید همه جوانان ما بدانند.

کشور به آرمان‌خواهی و امید و عقلانیت احتیاج دارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین علت کینه‌توزی استکبار و کارتلهای صهیونیستی مسلط بر آمریکا و اروپا با جوان ایرانی، خاطرنشان کردند: آنها با مسئولان ایرانی خیلی بد هستند اما با جوانان ایرانی بدترند چرا که بدون حضور و کار و انگیزه جوانان، کاری از دست مسئولان بر نمی‌آید و از اول انقلاب تا به امروز همین جوانها بودند که کارهای بزرگ را در جبهه‌ها و میدان‌های مختلف پیش بردند.

ایشان مسئولان کشور را به توجه و استفاده از جوانان توصیه کردند و افزودند: البته از جوانهای زیادی استفاده کرده‌اند ولی باید بیشتر استفاده کنند.

رهبر انقلاب با نام بردن از جوانان مؤمنی که در میادین مدیریتی، نظامی و علمی درخشیدند و به شهادت رسیدند، خاطرنشان کردند: آن رشته نورانی همچنان ادامه دارد و در دوره معاصر شما نیز شهیدان حججی، صدرزاده، علی‌وردی، عجمیان و امروز هم انبوه جوانان ایرانیِ مسئولیت‌شناس موتور حرکت و پیشران کشور هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به جوانان گفتند: راه روشن انقلاب و اسلام را با جدیت و با آرمان‌خواهی، امید و عقلانیت دنبال کنید.

ایشان آرمان‌خواهی و توجه به افق‌های دور را همچون موتور پیشران حرکت، امید را به مثابه سوخت این موتور و عقلانیت را به فرمان موتور حرکت تشبیه کردند و در بخش پایانی سخنانشان گفتند: نقشه واقعاً جامع علمی، کمبود کنونی در مقوله دانشگاه است.

ایشان با تأکید به وزیر علوم در خصوص آمایش دقیق رشته‌های علمی و پذیرش دانشجو در آنها متناسب با نیازهای کشور افزودند: برخی رشته‌های علمی در ایران مورد نیاز نیست و شغلی هم برای آنها وجود ندارد، بنابراین باید بر اساس نیاز عمل کنیم.

 آن توقعی که بنده از خصوصی‌سازی داشتم برآورده نشده اما کارهای خوبی انجام شده است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با ابراز خرسندی از سخنان عمیق، متقن و ادبیات خوب دانشجویانی که دیدگاه‌ها و مطالبات خود را بیان کردند، گفتند: البته با برخی موارد بیان شده موافق نیستم اما کیفیت بیان و نظم مطالب، عمیقا خوشحال‌کننده بود و لازم است سازمان برنامه‌وبودجه همه موارد مطرح شده را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد.

جلسه اقتصادی سران قوا امر دائمی نیست

ایشان در اشاراتی به برخی نکات مطرح شده از زبان دانشجویان گفتند: اصل خصوصی‌سازی و سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴، فکر شده، منطقی و درست است؛ چرا که دولت نمی‌تواند اداره همه امور را بر عهده گیرد. البته توقع ما برآورده نشده اما کارهای خوبی هم در زمینه خصوصی‌سازی انجام شده است.

حل مشکلات بنگاه‌های تولیدی راهش فقط «خصوصی‌سازی» بود

رهبر انقلاب درباره انتقاد یکی از دانشجویان به جلسه اقتصادی سران قوا گفتند: این جلسه دائم نیست بلکه برای چند هدف از جمله اصلاح ساختار بودجه، تدبیر شده که تاکنون پیشرفت مورد انتظار در تحقق اهداف صورت نگرفته است. ضمن اینکه نشست سران، راه منطقی نزدیک شدن دیدگاه و حل مشکلات است.

در ابتدای این دیدار ۸ تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، خانم‌ها و آقایان:

امیرمحمد کولانی نماینده «جامعه اسلامی دانشجویان»، محمد صالح ترکمان نماینده «جنبش عدالت‌خواه دانشجویی»، زهرا وفاداران نماینده «بسیج دانشجویی»، مرتضی خواجوی نماینده «گروه‌های جهادی دانشجویی»، معین رضیئی نماینده «انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل»، مریم محمدی نماینده «نشریات دانشجویی»، امیررضا بخشی‌پور نماینده «دفتر تحکیم وحدت» و محمدمهدی نوینی‌فرد نماینده «مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی» به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسائل کشور و دانشگاه پرداختند.

«تحکیم مؤثر ارتباط تشکل‌های دانشجویی با عقبه فکری»، «معایب خصوصی‌سازی»، «احیاء سرمایه اجتماعی نظام»، «نوگرایی در حکمرانی با نوسازی ایده‌ها و روش‌ها»، «جبران ضعف‌های نظام حکمرانی به منظور بهبود رابطه مردم و حاکمیت از جمله در انتخابات»، «صیانت از شأن قانون‌گذاری مجلس در برابر شوراهای مشورتی از جمله شورای سران قوا»، «اشکالات وارد بر طرح مولدسازی»، «بازنگری در سیاست‌ها و ساختارهای مورد انتقاد افکار عمومی»، «اجرای همه اصول قانون اساسی به منظور تقویت نقش مردم و افزایش مشارکت سیاسی»، «نیاز به تدوین سیاست‌های کلی مردم‌سالاری دینی»، «مشخص نبودن سازوکار اعتراض قانونی و مردمی»، «پیشبرد کلان‌پروژه‌ها اجتماعی همچون نهضت ملی ساخت مسکن با مردمی‌سازی و مردم‌سپاری»، «ایجاد بسترهای مناسب برای افزایش مشارکت اجتماعی زنان»، «مشارکت دادن گروه‌های جهادی در هدایت منابع مناطق محروم»، «پشتیبانی از گروه‌های جهادی تخصصی از جمله در حوزه اشتغال‌آفرینی و تکمیل زنجیره ارزش»، «جلوگیری از کم‌رونقی نشریات دانشجویی»، «حمایت از دانشجویان صاحب فکر و قلم»، «ضرورت رفع انحصار در فرایند جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها»، «انتقاد از افزایش قیمت‌ها»، «انتقاد از فیلترینگ پلتفرم‌ها و سکوهای اینترنتی»، «ضرورت تحول مبتنی بر اصول و اصلاح ساختارها و پاسخ‌های نوآورانه» از محورهای مطرح شده در دیدار جمعی از دانشجویان سراسر کشور با رهبر انقلاب اسلامی بود.

پایان پیام/

 

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top