روتیتر: پایان دعواهای رسانه ای انتخاباتی!

احسان ارکانی عضو هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بانکها و تنظیم کننده گزارش و نامه به اژه ای اظهار داشت :پولشویی مصاف کذب بود.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی مصاف ؛ در پی اتهام پولشویی به جناب آقای علی اکبر رائفی پور و موسسه مصاف،احسان ارکانی عضو هیئت تحقیق و تفحص مجلس از بانکها و تنظیم کننده گزارش و نامه به اژه ای در گفتگویی اظهارداشت :پولشویی مصاف کذب بود.

متن این گفتگو بدین شرح است:

 

- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ، ضمن عرض تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، در پی سؤالات افراد متعددی که درخصوص گزارش هیئت تحقیق و تفحص از بانک‌های دولتی در مجلس یازدهم در واقع دربارۀ مؤسسۀ مصاف و آقای علی‌اکبر رائفی‌پور و همچنین متأسفانه انتشار آن در رسانه‌ها که به‌نوعی خلاف قانون و خلاف خواست و ارادۀ تنظیم‌کننده‌های آن گزارش اتفاق افتاد، به‌عنوان یک عضو از این هیئت تحقیق و تفحص که در تنظیم این گزارش مورد اشاره و همچنین نامه‌ای که به‌هرحال منتسب به هیئت هست، برای ریاست محترم قوۀ قضائیه دخیل بودم، چند تا نکته را لازم است من عرض کنم، که در واقع جواب سؤالات شما در این چند تا نکته خواهد بود، که حالا اگر باز چیزی بود من در خدمت هستم.
- بله ممنونم.
- ببینید آن چیزی که در نامه و گزارش مذکور با عنوان تحلیل یا شبهۀ پول‌شویی درج شده، صرفاً برداشت و شبهۀ تیم گزارش‌دهنده بوده، که حالا این تیم گزارش‌دهنده یک چند نفر از افرادی بودند که در حوزۀ موضوعات مالی‌بانکی با هیئت‌های تحقیق و تفحص مجلس همکاری می‌کردند. و لذا گزارش مذکور و تحلیل‌هایی که حالا در آن گزارش درج شده، که این تیم گزارش‌دهنده تنظیم کرده بوده، صرفاً هیچ‌گونه ماهیت حقوقی یا قضایی و قطعی ندارد، و اساساً این نکته مهم است که هیئت تحقیق و تفحص مجلس، امکان صدور حکم مُجرمیت یا تخلف در مورد هیچ مجموعه یا شخصی را ندارد، و فقط یک گزارش‌دهنده به قوۀ قضائیه است. و رسیدگی و اثبات یا عدم اثبات هرگونه اظهارنظر یا ادعا یا گزارش، صرفاً در صلاحیت قوۀ قضائیه است.
- که در این موضوع هم این اتفاق نیفتاده. ببینید ما در واقع پس‌ از توضیحاتی که... یک نکته هم عرض کردم، ببینید آن گزارش اصلاً بنا به انتشارش نبوده، و این چیزی هم که من دیدم گزارش هیچ‌جا با امضا منتشر نشده،
- اما این نکته مهم است. بعداز توضیحاتی که مؤسسۀ مصاف در مورد عملیات بانکی مربوط به ارسال وجوهات و نذورات و کمک‌های مردمی، و همچنین بررسی‌های تکمیلی هیئت نشان داد، برداشت‌های تکمیلی هیئت این بود که تراکنش‌های مالی مصاف قانونی و اصولی بوده و در واقع بحثی از آنچه که در رسانه‌ها با عنوان پول‌شویی یا هر اقدام مجرمانۀ دیگری از آن یاد می‌شود، به چشم نمی‌خورد. و در واقع این شیطنت‌های رسانه‌ای ناشی از انتشار برخی تراکنش‌های مالی مؤسسه، خب که به‌هرحال یک مؤسسۀ با شهرت و مقبولیت قابل توجه مردمی در سطح کشور است، در واقع نتیجۀ تقطیع و تحریف فحوای گزارش و محتوای گزارش در همان ایام بحبوحۀ انتخابات و کشمکش‌های سیاسی و البته به‌نوعی اشتباه منتشرکنندگان گزارش تحقیق بوده که آمدند اظهارنظر در واقع قضایی و غیرکارشناسی‌ای را طبق این گزارش در واقع اظهار کردند و منتشر کردند که باید افراد دقت داشته باشند که هرگونه اظهارنظر خلاف قانون و اخلاق حول محور آن گزارش ذکرشده و انتساب جرم یا تخلف به این مؤسسه از حسب تشخیص مرجع صالح قضایی می‌تواند خودش مصداق جرم چه باشد؟ نشر اکاذیب و افترا و هتک حیثیت باشد.
- و لذا شاید حتی خیلی از این افراد هم بدانند که واقعاً اظهارنظراتشان، اظهارنظرات عادی است، تا اظهارنظر قانونی.
- ایام، ایام تاسوعا و عاشورای حسینی است که به‌هرحال همۀ ما شیعیان، مسلمین و آزادگان جهان وظیفۀ شرعی خودمان می‌دانیم در این شب‌ها و روزهای سوگواری سرور شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام، بیاییم براساس عدل و انصاف و تقوا مسائل را مطرح کنیم و لذا این مواردی هم که من خدمت شما عرض کردم مطالبی در همین راستا بود که ان‌شاءالله ذهنیت نامناسب و غلطی علیه هیچ فرد خدوم، هیچ مجموعۀ خدومی در کشور شکل نگیره و ان‌شاءالله ما هرچه که اظهارنظر می‌کنیم یا می‌نویسیم صرفاً براساس مُرّ قانون باشد، حداقل این را بدانیم که اگر چیزی خلاف قانون نوشتیم، فردا در مقابل آن فردی که ما به او مطلبی را نسبت دادیم باید برویم، اگر او مدعی باشد، از خودمان در مراجع قضایی و حقوقی دفاع کنیم، پس بهتر است که اگر حرفی زده می‌شود، حرف مستند حقوقی باشد که در فضای سیاسی متأسفانه این بی‌اخلاقی‌ها زیاد است.
- خیلی ممنونم، آقای ارکانی، این روند انتشار گزارشاتی که فرمودید در هیئت‌های تحقیق و تفحص به چه صورت است؟ آیا بعداز اینکه مثلاً گزارش آماده می‌شود، هرکسی می‌تواند دسترسی پیدا کند و آن گزارش را منتشر کند؟
- ما قبل‌از اینکه با حضرت‌عالی تماس بگیریم، با مؤسسۀ مصاف هم تماس داشتیم، و آن‌ها دوستان گفتند که ظاهراً از منتشرکنندگان حساب‌ها یا همین اطلاعات حساب مردم و دروغ‌هایی که بابت این بحث پول‌شویی منتشر شده دارند شکایت می‌کنند و این درحال طی‌کردن مراحل قانونی‌اش است.
ببینید قاعدتاً اگر گزارش رسمی‌ای باشد که خود هیئت تحقیق و تفحص ازطریق مجلس این را در واقع اطلاع‌رسانی می‌کند، اما غیر از این نه، غیر از این...
- این گزارشی که فرمودید خب امضا و مهر و این‌ها نداشت، یعنی به‌صورت غیررسمی...
- عرض کردم، ببینید آن گزارشی که من خودم هم در واقع تعجب کردم و در رسانه‌ها دیدم، گزارشی است که حتی امضا ندارد، یعنی حتی در حد یک سندیت یک نامۀ معمولی هم که حداقل یک اسم و امضا داشته باشد در آن وجود ندارد.
- یعنی یک سوءاستفاده‌ای اینجا اتفاق افتاده از دسترسی‌شون،
- ببینید شما آشنایی دارید دیگر سازوکار اداری، خب، مثلاً می‌گویم در شهرداری تهران، یک، یک مسئولی در شهرداری یک مکاتبه‌ای می‌کند، با یک مجموعۀ دیگر، با یک مسئول دیگر، آیا این قابل دسترسی نیست برای افراد مختلف؟
- بله بله بله.
- هست دیگه طبیعتاً، حالا اینکه چه افرادی دسترسی دارند، قاعدتاً من که اطلاعی ندارم، من به‌عنوان مثلاً یک نماینده، سیستم آی‌تی... کلیتش می‌دانم سیستم آی‌تی، فناوری اطلاعات، دبیرخانه، نمی‌دانم معاونت‌های مختلف مجلس، مثل نظارت و اجرایی و قوانین و حراست و بازرسی و عرض شود که دبیرخانه و امور اداری و حوزه‌های مختلف، خب، حالا قاعدتاً در این سیکلی که شاید
- بالغ بر حداقل ده‌ها نفر شود، اینکه چه فردی دسترسی داشته، گرفته، و به‌هرحال منتشر کرده، این را به‌هر‌حال تحقیقات بیشتر...
- چون‌ به‌هرحال این کسی که این دسترسی را داشته که خب طبیعتاً باید در ساختار مجلس تعریف شده باشد جایگاهش، وگرنه بیرون... چون بیرون اگر ما، مثلاً ما رسانه‌ هستیم، اگر درخواست...
- طبیعی است دیگر، ببینید این‌هایی که حالا عرض کردم، این‌ها همه ساختار داخل مجلس هستند.
- درست است، چون برای اشخاص عادی، مثل مثلاً رسانه‌ها که خارج از دستگاه...
- نه نه نه، دسترسی ندارند.
- این دسترسی را ندارند.

روتیتر: رئیس جمهور منتخب در شب عاشورای حسینی (ع) مطرح کرد:

رئیس جمهور منتخب به مناسبت شب عاشورای حسینی (ع) در حرم مطهر امام خمینی (ره)، گفت: راه امام حسین (ع) راه حق و عدالت بود و ما اگر حق را بین جوامع و قومیت‌ها اقامه نکنیم آنچه که برای امام حسین (ع) می‌کنیم فقط گریه کردن است نه چیز دیگری.به گزارش اقتصادرسا، مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب به مناسبت شب شهادت اباعبدالله الحسین (ع) (شب عاشورا) در حرم مطهر امام خمینی (ره)، گفت: ما اصلی داریم به نام حق و عدالت و امام حسین(ع) برای همان حق و عدالت آمد. اگر ما حق را بین جوامع ملل و قومیت ها اقامه نکنیم آنچه که برای امام حسین(ع) می‌کنیم فقط گریه کردن است نه چیز دیگر.
رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: اگر ما مدیران و مسئولین به حق و عدالت رفتار کنیم مگر می‌شود در جامعه مردم از ما ناراضی شوند و گلایه کنند.
پزشکیان تاکید کرد: پست و مقام برای این نیست که ما تفاخر کنیم به آن؛ برای این است که خدمتگزار مردم باشیم.
وی افزود: انصاف را مراعات کنیم، نباید اجازه دهیم که پا را از عدالت و انصاف خارج کنیم و امام حسین(ع) برای همین آمد.
رئیس جمهور منتخب افزود: فردای قیامت اگر بخواهیم پاسخگو باشیم باید با حق و انصاف با مردم عمل کنیم.
پزشکیان با بیان اینکه با مردم باید با عطوفت برخورد کرد، خاطرنشان کرد: ما دعوای هوای نفس داریم، دعوای جناح و دسته داریم وگرنه برای حق اگر کار کنیم مملکت گلستان می‌شود و مردم از ما راضی خواهند بود.
در این مراسم که با حضور انبوه عاشقان اهل بیت (ع) عصمت و طهارت در حرم مطهر بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار شد، تعدادی از مسئولان کشوری و لشکری از جمله حجت الاسلام سید حسن خمینی تولیت حرم مطهر و حجت الاسلام مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دکتر پزشکیان را همراهی می‌کردند.
این مراسم با ذکر مصیبت خاندان اباعبدالله الحسین (ع) در روز عاشورا و نیز برگزاری نماز جماعت مغرب و عشا و سخنرانی و مداحی واعظان و مداحان همراه بود.

 

طحان نظیف گفت: باتوجه‌به اینکه بر اساس قانون انتخابات دوره ۴ساله ریاست‌جمهوری از زمان تنفیذ حکم رئیس‌جمهوری توسط رهبری آغاز می‌شود، تا روز تنفیذ معاون اول رئیس‌جمهور مدیریت قوه مجریه را بر عهده دارد.به گزارش اقتصادرسا؛ هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اصل ۱۳۱ قانون اساسی گفت: اصل ۱۳۱ دارای دو بخش است؛ صدر اصل راجع به این است که در شرایط فقدان رئیس‌جمهور چه اتفاقی می‌افتد که اشاره کرده که معاون اول رئیس‌جمهور عهده‌دار اختیارات، وظایف و مسئولیت‌های رئیس جمهور خواهد بود.
وی افزود: باتوجه‌به اینکه در ماده یک قانون انتخابات ریاست‌جمهوری آمده است که دوره ۴ساله ریاست‌جمهوری از تاریخ تنفیذ آغاز می‌شود، طبیعتاً مسئولیت اجرایی کشور همچنان و تا روز تنفیذ برعهده سرپرست ریاست‌جمهوری است و او عهده‌دار وظایف و اختیارات رئیس‌جمهور خواهد بود.
سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان مدیر قوهٔ مجریه تا روز تنفیذ عهده‌دار مسئولیت‌های رئیس‌جمهور است و پس از آن نیز تا زمانی رئیس‌جمهور جدید بخواهد، می‌تواند به کارش به‌عنوان معاون اول ادامه دهد.
طحان‌نظیف همچنین به ارائه توضیحاتی درباره بخش دوم اصل ۱۳۱ و مسئولیت شورای سه‌نفره ذکر شده در این اصل پرداخت و اظهار کرد: بر اساس قانون این شورا باید ترتیبی اتخاذ کند که انتخابات ظرف ۵۰ روز برگزار شود و باتوجه‌به اینکه مراحل اول و دوم انتخابات ظرف کمتر از ۵۰ روز انجام شد، این شورای ۳ نفره وظیفه‌اش هماهنگی‌های کلان برای برگزاری انتخابات بوده، وظیفه‌اش را انجام داده و وظیفه‌اش عملاً به پایان‌یافته است.

«مسعود پزشکیان» با کسب اکثریت آرا در دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.

 

به گزارش اقتصادرسا، «پزشکیان» از مجموع ۳۰۵۳۰۱۵۷ رأی مأخوذه، ۱۶۳۸۴۴۰۳ رأی به دست آورد.

نهمین رئیس‌جمهور ایران، متولد ۱۳۳۳ و دارای مدرک فوق‌تخصص جراحی قلب است.

«پزشکیان» از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ سمت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بر عهده داشت.

وی ۵ دوره نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس بود.

«پزشکیان» نایب‌رئیس دوره دهم مجلس شورای اسلامی نیز بوده است.

دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری جمعه پانزدهم تیر ماه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور و همچنین ایرانیان ساکن در برخی از کشورهای دنیا برگزار شد.

 

نتیجه شمارش آرای مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم اعلام شد.

 

به گزارش اقتصادرسا، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور نتیجه شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم را اعلام کرد.

کل آرای شمارش‌شده: ۳۰۵۳۰۱۵۷ رأی

مسعود پزشکیان:  ۱۶۳۸۴۴۰۳ رأی

سعید جلیلی:  ۱۳۵۳۸۱۷۹ رأی

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری خیلی مهم است. کسانی که اسلام و جمهوری اسلامی و پیشرفت کشور را دوست دارند، این موضوع را با حضور خود در انتخابات نشان دهند.
به گزارش اقتصادرسا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (چهارشنبه ۱۳ تیرماه) تاکید فرمودند: مرحله‌ی دوم انتخابات ریاست جمهوری خیلی مهم است. کسانی که اسلام و جمهوری اسلامی و پیشرفت کشور را دوست دارند، این موضوع را با حضور خود در انتخابات نشان دهند. اینکه تصور شود کسانی که در دور اول رأی ندادند مخالف نظام هستند، برداشت کاملاً اشتباهی است.

روتیتر: از سوی انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران؛

انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با همکاری گروهی از متخصصان روانشناسی و روانسنجی تحلیل دقیق از ویژگی‌های شخصیتی و سبک‌های رهبری کاندیداها ارائه داده که می‌تواند نقشی تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری رای‌دهندگان ایفا کند.به گزارش اقتصادرسا ، تحلیل دقیق ویژگی‌های شخصیتی و سبک‌های رهبری کاندیداها می‌تواند نقشی تعیین‌کنندهای در تصمیم‌گیری رای‌دهندگان ایفا کند. در کشورهای توسعه یافته ابزارهای معتبر روان‌سنجی مانند تست‌های NEO و MBTI به تحلیلگران سیاسی و جامعه کمک می‌کنند تا با بررسی عمیق‌تر شخصیت کاندیداها به عنوان یکی از ملاکهای مهم تعیین کننده رفتار، بهترین فرد را برای این مسئولیت خطیر انتخاب کنند. انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با همکاری گروهی از متخصصان روانشناسی و روانسنجی این گزارش را با هدف مقایسه دو کاندیدای ریاست‌جمهوری از طریق تحلیل صفات شخصیتی براساس اظهارات هر دو نفر در جریان مناظرات چند هفته اخیر تهیه کرده است. امید است نتایج این تحلیل در افزایش آگاهی و انتخاب اصلح مردم مفید و اثربخش باشد.


جمع بندی کلی:

با توجه به نتایج ارزیابی به نظر میرسد مهمترین ویژگیهای کاندیدای اول به ویژه برونگرایی و ارتباطات قوی، تمرکز بر حال و هیجان خواهی احتمال بروز چالشهایی در عملکرد به دلیل گرایش به اخذ تصمیمات لحظهای و احساسی و عدم توجه به استراتژیهای بلندمدت وجود دارد. به عبارتی، توانایی‌های ارتباطی قوی این فرد می‌تواند در ایجاد اتحاد ملی و افزایش روحیه عمومی مفید باشد اما ممکن است در زمینه سیاست‌گذاری‌های بلندمدت و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک دچار مشکل شوند.

در مقابل ویژگیهای کاندید دوم مانند توانایی حل مسئله، قاطعیت در تصمیمگیری و تفکر استراتژیک و بلند مدت و همچنین تمرکز بر کارایی و بهرهوری می‌توانند در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، تحلیل‌های استراتژیک و بهبود فرآیندهای حکومتی بسیار موثر باشند. توانایی در حل مشکلات پیچیده و ارائه راه‌حل‌های نوآورانه از دیگر نقاط قوت آنهاست. بنابراین کاندید دوم در صورت وجود فضای تعاملی و همدلانه از تناسب شخصیتی بالاتری با سمت ریاست جمهوری برخوردار است.

موفقیت‌ها و پیروزی‌های محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه موجب شده تا اقتدار ایران و محور مقاومت به‌عنوان چالش‌های جدی برای دولت‌مردان آمریکا مطرح شود.

 


 در شرایطی که جنگ غزه همچنان ادامه دارد و بحران میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان هر لحظه در حال اوج گرفتن است، برگزاری مناظره انتخاباتی میان «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» با محور سیاست خارجی ایالات متحده نگاه جهان را به خود معطوف کرده است.

اقتدار ایران و محور مقاومت در مناظره بایدن و ترامپ

اما نکته بسیار مهم و قابل توجه در جریان مناظره انتخاباتی در آمریکا این بود که به خوبی نشان داد موضوعاتی، چون اقتدار جمهوری اسلامی ایران و موفقیت‌ها و دستاورد‌های محور مقاومت در منطقه به دغدغه و چالش اصلی آمریکا به خصوص نامزد‌های انتخابات تبدیل شده است.

البته این اولین بار نیست که ایران و محور مقاومت به موضوعی چالشی برای سران ایالات متحده و مقامات کاخ سفید تبدیل شده است. زیرا همواره در طول سالیان گذشته و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و شکل‌گیری محور مقاومت شاهد بودیم که این موضوعات به چالشی لاینحل برای آمریکا تبدیل شده است.

بر همین اساس، اولین مناظره انتخاباتی «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» در شرایطی بامداد جمعه برگزار شد که هر دو نامزد نهایت سعی و تلاش خود را کردند تا با دفاع از فعالیت‌ها و اقدامات خود در عرصه سیاست خارجی، ضمن ضعیف نشان دادن برنامه‌ها و سیاست‌های رقیب انتخاباتی، به منظور جلب نظر و رای هرچه بیشتر مردم آمریکا، از عملکرد خود در این حوزه دفاع کنند.

این در واقع همان موضوعاتی است که تقریبا تمامی روئسای جمهور آمریکا در دهه‌های اخیر با آن روبرو بوده و با آن دست و پنجه نرم می‌کردند. البته در اغلب موارد هم شاهد بودیم که این مقامات بدون اینکه به نتیجه خاصی دست پیدا کنند و یا راه‌حلی برای برخورد با این موضوع و مدیریت آن پیدا کنند کاخ سفید را ترک می‌کردند.

اما بی‌شک باید گفت که جنگ ۹ ماهه غزه و اقتدار ایران و محور مقاومت در برابر زیاده خواهی‌ها و توسعه‌‎طلبی‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه به موضوع اصلی مناظره «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» تبدیل شده بود. زیرا در این مناظره شاهد بودیم که دو طرف به هر صورتی که شده قصد داشتند تا نقش و عملکرد دولت خود را در منطقه و در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران تبیین و توجیه کنند.

حال نکته جالب توجه این بود که در این مناظره شاهد بودیم که دو طرف ادعا‌های طرف مقابل پیرامون حضور ارتش این کشور در منطقه و عملکرد آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با ایران و محور مقاومت را رد می‌کردند. ضمن اینکه بار‌ها به صراحت دیدیم که هرکدام از نامزد‌های انتخابات آمریکا، طرف مقابل را متهم به ناکامی و شکست در برابر ایران و سیاست‌های کشورمان در منطقه می‌کردند.

از طرف دیگر، موضوع بسیار جالب توجه و البته تامل برانگیز افشاگری‌هایی بود که «جو بایدن» در مناظره خود با «دونالد ترامپ» پیرامون حمله ایران و پایگاه «عین الاسد» آمریکا در عراق انجام داد. بایدن در سخنان خود در این مناظره خطاب به ترامپ گفت در دوران ریاست جمهوری شما ایران به پایگاه ما در عراق حمله موشکی کرد و تلفات جانی و مالی فراوانی را متحمل شدیم ولی شما به عنوان رئیس جمهور وقت آمریکا گفتد فقط چند سرباز ارتش آمریکا سردرد گرفتند.

البته این پایان ماجرای مابین این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نبود و ادعای بایدن از سوی ترامپ رد شد و رئیس جمهور سابق آمریکا، «جو بایدن» را به انفعال در برابر ایران متهم کرد و با این ادعا که «اگر من رئیس جمهور آمریکا بودم، هرگز حماس به اسرائیل حمله نمی‌کرد» گفت: «بایدن مثل یک فلسطینی شده است».

بر همین اساس باید گفت موفقیت گروه‌های مقاومت فلسطینی در انجام عملیات «طوفان‌الاقصی» و ایستادگی و مقاومت ۹ ماه گروه حماس در برابر ماشین جنگی تا بن‌دندان مسلح رژیم صهیونیستی از یک طرف و انجام موفق عملیات «وعده صادق» توسط ایران علیه این رژیم اشغالگر از طرف دیگر موجب شده تا سران آمریکا و مقامات کاخ سفید با چالش‌هایی، چون اقتدار ایران و محور مقاومت در منطه روبرو باشند.

در پایان باید گفت نه تنها «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» بلکه تمامی سران آمریکا و مقامات کاخ سفید باید با این حقیقت و واقعیت روبرو شوند که اقتدار جمهوری اسلامی ایران و قدرت محور مقاومت روزبه‌روز در حال افزایش است و این در حالی است که رژیم صهیونیستی با انبوهی از مسائل و مشکلات داخلی و خارجی دست به گریبان است و آمریکا هم به عنوان اصلی‌ترین متحد این رژیم اشغالگر و نامشروع نمی‌تواند کمک چندانی به رژیم «اسرائیل» کند.

انتهای پیام

ششمین مناظره انتخاباتی تلویزیونی نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

 

به گزارش اقتصادرسا، ششمین مناظره انتخاباتی نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور آقایان مسعود پزشکیان و سعید جلیلی، برگزار شد و از شبکه‌های یک، شبکه خبر، جام‌جم، سلامت با رابط ناشنوایان، سامانه تلوبیون و رادیو ایران در حال پخش است.

آغاز اولین مناظره تلویزیونی مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری

مجری: این جا استودیو ۱۱ تلویزیون است و اولین مناظره‌ای که در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری تقدیم حضور شما خواهیم کرد. تبریک عرض می‌کنم موفقیت شما را در کسب رای مردم و ورود به مرحله دوم و آرزو می‌کنیم که ان شاء الله هر اتفاق و هر نتیجه‌ای در انتخابات روز پانزدهم تیرماه افتاد خیر و برکت برای ملت شریف ایران باشد. براساس قرعه کشی که پیش از این انجام شده ترتیب حضور میهمانان براساس قرعه کشی است. نامزد محترم شماره یک در برنامه امشب آقای سعید جلیلی و نامزد محترم شماره دو آقای مسعود پزشکیان هستند.

جلیلی: مشارکت کاهشی انتخابات اخیربایدریشه‌یابی شود

سعید جلیلی گفت: از افتخارات جمهوری اسلامی و حرکت امام بزرگوار این بود که امروز شاهدیم دنیا معترف است، مردم در ایران تعیین‌کننده هستند.

وی افزود: مردم روز جمعه پای صندوق‌های رأی حاضر شده و انتخاب کردند و همه دیدند که چیزی از قبل تعیین شده نبود و هم‌چنین که این جمعه نیز این حضور و تعیین‌کننده بودن رقم خواهد خورد. اگر امروز قدرت و پیشرفتی در کشور داریم، این حاصل مشارکت مردم است؛ وقتی همه مردم در این عرصه حضور دارند و در اداره کشور هستند، کشور از مشکلات عبور داده می‌شود و یک نمونه‌ی آن در دفاع مقدس نمایان است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اینکه ما در شعارمان می‌گوییم یک جهان فرصت و یک ایران جهش، این با مشارکت مردم شدنی است و دولت باید زمینه‌ی این را فراهم کند و هر ایرانی احساس کند که می‌تواند نقش‌آفرین باشد. یکی از برنامه‌های دولت من این است که مشارکت مردم حتما روزبه‌روز بتواند در عرصه‌های مختلف جدی‌تر و موثرتری در اداره کشور باشد.

جلیلی اظهار داشت: بنده بار‌ها گفته‌ام گفتمان دولت سایه یعنی مشارکت مردم؛ این یعنی هرکس به اندازه‌ی توان خود کمک کند تا کار کشور بهتر جلو برود و اگر در کار دولت و یا مجلس اشکالی مشاهده می‌شود، همه باید کمک کنند تا این مشکل رفع شود.

وی خاطر نشان کرد: ما در دولت سایه می‌گوییم که هر موضوعی یک وضع موجود و یک وضع مطلوب دارد؛ الان هم می‌گوییم باید به این سمت حرکت کرد. باید برای افزایش مشارکت نیز از خود مردم بکارگیری کرد. اگر برخی مشارکت‌ها در انتخابات اخیر و قبل از آن کاهشی بوده، باید ریشه‌یابی شود و باید با برنامه پیش رفت تا مردم در این عرصه حضور یابند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید برای هر یک از استعداد‌ها متناسب با توانمندی‌ای که دارد، برنامه‌ریزی شود. نمی‌توان برای استعداد‌ها بستری باز نکرد و زمان انتخابات بگوییم که مردم در انتخابات شرکت کنند. نمی‌شود با هلی‌کوپتر به یک روستا صندوق رأی ببریم ولی بعد از انتخابات این روستا رها شود.

* پزشکیان: بدون رضایت مردم بنزین را گران نمی‌کنیم

مسعود پزشکیان اظهار داشت: قبل از اینکه وارد بحث شوم اشاره به دروغی کنم که از جانب ما در رسانه‌ها منتشر کردند و گفتند که می‌خواهیم بنزین را گران کنیم در حالی که ما بار‌ها گفتیم که این کار را نمی‌کنیم و بدون رضایت مردم هیچ کاری در این حوزه نخواهیم کرد.

وی در ارتباط با راهکار‌های افزایش مشارکت در انتخابات خاطرنشان کرد: مشارکتی که در دور اول انتخابات صورت گرفت برای من به عنوان یک فرد ایرانی نگران کننده است و قابل قبول نیست که ۶۰ درصد از مردم پای صندوق نیایند. ما یک گیری داریم که این اتفاق افتاده است. این مشکل مربوط به این می‌شود که ما زنان و اقوام کشور را بازی نمی‌دهیم و بر اساس حق و عدالت عمل نمی‌کنیم. وقتی مردم احساس کنند در یک کشور و سازمان آنها را بازی نمی‌دهند، رغبت پیدا نمی‌کنند که در انتخابات مشارکت کنند. وقتی خیلی از خواسته‌ها و صدا‌ها را نشنویم و خودمان آن را لغو کنیم طبیعی است که آنها نیز پای صندوق رای نخواهند آمد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: ستون یک جامعه مردم هستند و وقتی ۶۰ درصد مردم نمی‌آیند ما باید احساس کنیم که خللی در کار ما وجود دارد. ما وقتی می‌خواهیم در برابر دشمن بایستیم این مردم هستند که در برابر دشمن ایستادگی می‌کنند. الان مردم نسبت به ما مسئله دارند. ما اگر می‌خواهیم مملکت ثبات و جامعیت را پیدا کند باید همه مذاهب و اقوام را ببینیم و هر کس را بر اساس شایستگی جایگاهش را در نظر بگیریم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به انتشار اخبار دروغ به نقل از پسرش عنوان کرد: یک خبر فیک را به رجانیوز ۲۱۰ میلیون پول دادند که از جانب ما منتشر کند که پسر فلانی گفته است سنی‌ها فلان هستند و به آقای عبدالحمید بی‌احترامی کرده است. اینها دروغ است و یک عده آدم‌ها این دروغ‌ها را گسترش می‌دهند و این کار‌ها زشت است.

وی در پاسخ به این سوال که اینکه در ادوار گذشته مشارکت بالاتری داشتیم، علتش این بود که این چالش‌ها را نداشتیم؟ گفت: شدت این گونه رفتار‌ها کمتر بود. متاسفانه ما روز به روز پشتوانه اجتماعی خود را به خاطر رفتارهایمان از جمله رفتار با مردم، دختران، فیلترینگ مردم از ما ناراضی هستند.

* جلیلی: هنوز انتخابات نتیجه‌اش اعلام نشده است، اما به ۱۰ میلیون نفر می‌گویند شما طالبانید!

سعید جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: اگر ما انتظار داریم مردم مشارکت کنند، آنها باید احساس کنند با مشارکت خودشان یک حرکت جمعی با دولت را شکل می‌دهند.

وی افزود: برای مثال بسیاری از کارگران فصلی و ساختمانی می‌گویند شما ما را نمی‌بینید و در این عرصه‌ها از ما صحبت نمی‌کنید. ما چند میلیون زن سرپرست خانوار داریم که باید در برنامه‌های کشور دیده شوند. اگر آمدید و گفتید من برنامه‌ای ندارم خوب او می‌گوید چرا باید واردعرصه شوم. اگر مردم احساس کنند برای مسائل آنها راه حل شناخته شده وجود دارد وارد عرصه می‌شوند، اما اگر بجای این مسائل، فریب ودروغ مطرح شد جواب نمی‌دهد.

جلیلی تصریح کرد: در ۴۸ ساعت گذشته مطالب بسیاری علیه من تولید شده‌است که ربطی به مسائل مردم ندارد و این فضا به مشارکت مردم کمک نمی‌کند. هنوز انتخابات نتیجه‌اش اعلام نشده است، اما به ۱۰ میلیون نفر می‌گویند شما طالبانید! این به انتخابات کمک نمی‌کند. باید به مردم راهکار نشان دهیم. مردم باید احساس کنند آیا مسئله آنها مطرح شد یا نه. اگر شما آمدید مسئله را درست شناختید و آنها احساس کردند مسائلشان حل می‌شود به ما کمک می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم الان دغدغه امنیت شغلی دارند و اگر احساس کنند برای آنها راه حل نداریم در عرصه شرکت نمی‌کنند. علاوه بر این باید به آنها بگوییم عرصه‌ای ایجاد می‌کنیم که شما بتوانید از تمام استعداد‌های خود لذت ببرید.

* پزشکیان: مشکل فقرا ما هستیم نه آمریکا

مسعود پزشکیان در ادامه سخنانش بیان داشت: موضوعی که آقای جلیلی درباره فضاسازی‌های رسانه‌ای می‌گفتند بنده اگر می‌آوردم که سه یا چهار برابر می‌شد.

وی افزود: رفته بودم زیارت، برخی که بهشان می‌گویند حزب اللهی، به من می‌گفتند منافق. آیا من منافق هستم؟ منی که تمام زندگی و کارم بر اساس اعتقادات است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آن کسانی که پای صندوق رای آمدند محرومین بودند که زندگی آنها مشکل داشته است.

پزشکیان ادامه داد: سیاست‌هایی وجود دارد مثلا قانون برنامه در حوزه سلامت نوشته شده است، اما چهار دهه اجرا نشده است؛ مجری وقتی عزم و اراده برای اجرایی آن ندارد باید این موضوع پیش بیاید.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم مشارکت افزایش یابد مردم باید باور کنند که مسئولان سر همان سفره‌ای می‌نشینند که او می‌نشیند. وقتی سه قوه سفره‌ای برای خودشان پهن کردند و با مردم جدا شدند مردم این موضوع را می‌بینند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: الان این واقعیت وجود ندارد. ما یک عده خواص هستیم که سفره خودمان را داریم و مردم سفره دیگری دارند.

پزشکیان ادامه داد: مشکل فقرا ما هستیم، مشکل فقرا که آمریکا نیست. قانون و برنامه هم وجود دارد و باید اجرا شود.

وی افزود: نباید آدم‌های خود را در دولت استخدام کنیم چرا از تنوع قومی درکشور استفاده نمی‌کنیم؛ اگر جزو یک مذهبی است اگر کرد، عرب و سنی است باید از آن‌ها استفاده کرد.

* سوال دوم:

چه توصیه‌ای در ایام باقیمانده تا ۱۵ تیر برای رقبا و رفقا دارید؟

جلیلی: باید حقوق همه‌ی اقوام در نظر گرفته شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دوم مبنی بر اینکه توصیه‌ی شما به رفقا و رقبای خود برای رعایت اخلاق چیست؟ گفت: بنده از ابتدای انتخابات به اطرافیان گفتم به‌خاطر دنیای امثال من، آخرت خود را خراب نکنید و تقوا را رعایت کنید. آقای پزشکیان نکته‌ای را درباره بی‌اخلاقی علیه ایشان گفتند که وقتی آن را شنیدم، به دوستان گفتم شما پیگیری کنید و حتی اگر ایشان خودشان پیگیر نکرد، شما دنبال کنید تا این اتفاقات رخ ندهد. بله، ممکن است کسانی وارد صحنه شوند و عرصه را متشنج کنند.

جلیلی بیان کرد: برخی اوقات ممکن است بعضی افراد رفتار‌هایی داشته باشند ولی مساله این است اگر خود ما و مسئولین ستاد‌های ما در این عرصه‌ها بداخلاقی کنند، این مذموم است و باید جلوگیری شود. بله، برخی مشکلات به‌خاطر ماست و پای آمریکا نیست و مردم این را می‌دانند. آقای پزشکیان گفتند که چرا برنامه ششم اجرا نشده؟ این برنامه در زمان مجلس دهم و دولت دوازدهم بوده؛ آن دولت و مجلس نگاه نزدیک به آقای پزشکیان داشت ولی چرا ان برنامه اجرا نشد؟

وی اظهارداشت: اگر شما در مجلس هستید که نقش نظارتی دارد و باید دنبال کند که این برنامه اجرا می‌شود یا نه، برنامه نیازمند پیگیری و نظارت است. آقای پزشکیان نایب رئیس مجلس بودند و این مسئله را بررسی کنند که چرا این کار انجام نشده و ۳۰ درصد برنامه اجرا شده است؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: اگر به مردم نقش دهیم، اگر دولت و مجلس هم کوتاهی در وظیفه کردند، کار متوقف نمی‌شود. باید مردم هم بتوانند طی اجرای آن پیگیری کرده و مطالبه داشته باشند. بنده از هر دانشگاه خواسته‌ام که تبدیل به یک دولت سایه شود و مسائل را قدم‌به‌قدم دنبال کند.

جلیلی بیان کرد: مسئله‌ای که آقای پزشکیان درباره ادای حقوق اهل سنت گفت، نکته‌ی خوبی است و چه به من رأی داده و یا ندهند، اینان حق دارند. این اخلاق بدی است که گفته شود بیایید و رای دهید و بعد از انتخابات مسائل پیگیری نشود. همه ایران سرای من است و باید همه اقوام مورد توجه قرار بگیرند. اقوام و مذاهب مخلف باید در کشور نقش ایفا کنند.

*پزشکیان: نگذاشتیم در جامعه صدای مطالبه‌گران آزادانه شنیده شود

مسعود پزشکیان در ادامه اظهاراتش گفت: مقصر اصلی مجلس دولت و قوه قضاییه است وقتی آنکه قانون می‌نویسد خلاف می‌کند، کسی که باید اجرا کند خلاف می‌کند، کسی که باید قضاوت کند، خلاف می‌کند همین اتفاقات می‌افتد. من از روز اول در مجلس در هر دوره‌ای که در مجلس بودم به این رویه اعتراض کردم. در همین دوره کنونی از روز اول سوال و اعتراض کردم و گفتم که آدمی که در بیرون از دولت خودش منافعی شخصی دارد نمی‌تواند در سیستم دولتی خدمتی نمی‌دهد که منافع شخصی‌اش به خطر بیتفد.

وی افزود: الان دو سال بود من سوال کرده بودم که چرا قوانین فعلی اجرا نمی‌شود در حالی که عده‌ای در مجلس در حال نگارش قانون جدید بودند. خب نوشتن قانون جدید چه لزومی دارد وقتی قانون‌های فعلی اجرایی نمی‌شود. در همین دولت کلی دانشجو‌ها را به خاطر اعتراض‌ها تعلیق یا اخراج کردند. وقتی ما در جامعه، اداره و دانشگاه کاری می‌کنیم که هرکس خواست حرف بزند او را بیرون می‌کنیم بعد هم می‌گوییم که مردم بیایند حرف بزنند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اینکه نمی‌شود آن مردمی که با ما بودند آزاد باشند که در خیابان‌ها حرف بزنند، اما اگر با ما نبودند یک اعتراضی به عملکرد غلط ما داشتند، او را به زندان می‌اندازیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: ما مگر گذاشتیم در جامعه مطالبه‌گری شکل بگیرد. معلم به خیابان می‌آید با باتوم از او استقبال می‌کنیم. بازنشسته حق و حقوق خود را مطالبه می‌کند او را به زندان می‌اندازیم. اگر ما به مردم احترام بگذاریم و به حق آنها احترام بگذاریم، با ما همراهی می‌کنند.

* جلیلی: باید حرف مردم و دانشجویان را شنید

سعید جلیلی در ادامه سخنانش تصریح کرد: تعارض منافع خیلی بحث درستی است. امروز در جمع فعالان اقتصادی حضور داشتم آنها می‌گفتند یکبار وزیر ارتباطات را از بخش خصوصی بگذارید؛ من گفتم مخالفم، چون شما خودتان ذینفع هستید. البته دولت باید فضا را برای فعالیت بخش خصوص باز کند. ما موضوع را اگر ناقص مطرح کنیم و خوب نبینیم نمی‌توانیم راه حل درست داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید صدای دانشجو شنیده شود، گفت:در حوادث ۱۴۰۱ از آبان‌ماه هفته‌ای در یک دانشگاه حضور پیدا می‌کردم و حرف دانشجویان را می‌شنیدم. حداقل جلسات من ۳ تا ۴ ساعت بود و برخی ۶ یا هفت ساعت طول می‌کشید. همان زمان برخی می‌گفتند نسلی آمده که نه او زبان ما را می‌فهمد و نه ما زبان او را؛ من همان موقع گفتم که این حرف اشتباهی است. شما باید بروید با مردم و دانشجویان صحبت کنید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در همان ایام بحث کارگران هپکو و ماشین سازی تبریز و هفت تپه پیش آمده بود. من در بین آنن‌ها رفتم و صحبت آنها را شنیدم. در هپکو کارگری می‌خواست خودکشی کند و همان موقع در دولت و مجلس دوستان که از رقیب ما بودند به آنها کمکی نمی‌کردند. در ایام انتخابات که به هپکو رفتم آن کارگر که قصد خودکشی داشت را دیدم که خوشحال بود. چون در دولت شهید رئیسی مشکلاتش حل شده بود؛ اینطور می‌شود نشاط اجتماعی ایجاد کرد. وقتی در هشت سال رشد منفی اقتصادی داشته باشید یعنی رکود اقتصادی وجود دارد. در این فضا اساتید و دانشجویان احساس می‌کنند آینده شغلی و زندگی آنان وضعیت مشخصی ندارد.

* پزشکیان: باید با مردم صادق باشیم

مسعود پزشکیان افزود: الان در دانشگاه تبریز من بار‌ها پرسیدم چرا این بچه‌ها را اخراج کردید؟ وقتی بچه‌ها را در مدارس مسموم می‌کردند بعضی گفتند چرا اینطور می‌کنید اینها گرفتند و برخی را اخراج کردند.

وی ادامه داد: ما وقتی می‌گوییم مردم، باید اجازه بدهیم که مردم قانون را مطالبه‌گری کنند. لاقل بگذاریم داد بزنند که چرا اجرا نمی‌کنید؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: قرار بود بر اساس سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۴ در منطقه اول شویم؛ آیا شده‌ایم؟ آیا دولت‌ها طبق برنامه‌ای که خودشان نوشتند عمل می‌کنند؟ نه کار دیگر می‌کنند.

پزشکیان با بیان اینکه بیشترین مشکل این است که حرف میزنیم ولی عمل نمی‌کنیم و پاسخگو هم نیستیم، تصریح کرد: ما راحت پیمان می‌بندیم و وعده می‌دهیم ولی عمل نمی‌کنیم. حالا باز وعده می‌دهیم؛ با این روند غیرممکن است به وعده‌ها برسیم.

وی ادامه داد: باید با مردم صادق باشیم و مردم بپذیرند که ما صداقت داریم. ولی ما صداقت نداریم. اگر با مردم صادق باشیم به ما اعتماد پیدا می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: آیا مردم در برابر قانون مساوی هستند؟ آیا عمل ما بر اساس صداقت است؟ آیا ما قوانینی که می‌نویسیم روی آن می‌ایستیم؟ اما هر کسی آمد اجرا نکرد و فقط گفت برنامه دارم این برنامه به چه دردی می‌خورد؟ باید سیاست‌های کلی اجرا شود.

سوال سوم:

به لحاظ سازوکار اجرایی، با چه سازوکاری امکان اعتراض مردم را بر اساس قانون اساسی فراهم می‌کنید؟

جلیلی: امر به معروف و نهی از منکر باید از دولت و کارگزاران شروع شود

سعید جلیلی در پاسخ به سوال سوم مناظره مبنی بر اینکه ممکن است اقشار مختلف مردم درباره موضوعات مختلفی اعتراض داشته باشند، اگر رئیس‌جمهور شدید چه سازوکاری طبق قانون اساسی برای شنیدن اعتراض مردم خواهید داشت؟ گفت: از افتخار مردم‌سالاری دینی است که اگر وظیفه‌ای را برای دولت تعریف می‌کند، نمی‌گوید دولت فقط باید آن را انجام دهد و تک‌تک مردم هم این امکان را دارند که مسائل را دنبال کنند. امر به معروف و نهی از منکر بحث متعالی است و باید از دولت و کارگزاران شروع شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: هرکس باید مسائل را دنبال کند و ببیند اگر مشکلی هست، اعتراض را بیان کند. اعتراض فقط به خیابان آمدن نیست و یعنی اینکه مشخص شود که فلان مسئله خطاست و ناقص است.

جلیلی اضافه کرد: باید بین مردم رفت و بنده در ده‌ها دانشگاه استان‌های مختلف در زمان دولت رفیق رفتم و دانشجویان سوالات خود را مطرح می‌کردند و شاهد بودیم اگر درست جواب داده می‌شد، قانع می‌شدند. ما این کار را در دولت آقای روحانی هم انجام دادیم که در دانشگاه حضور داشتم.

وی بیان کرد: باید همه اقشار دیده شوند، نکاتی که آقای پزشکیان می‌گوید از سر دل‌سوزی هست ولی کافی نیست. وقتی برنامه تبدیل به قانون می‌شود، الزام دارد و همه باید آن را پیاده کنند. رشد ۸ درصدی در برنامه مطرح شده و باید برای بخش‌های مختلف برای عملیاتی کردن این مسئله برنامه داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید برای هر دانشگاه و هر بخش یک نقش تعریف کرد تا بتوان به این رشد ۸ درصد رسید. این مسئله نیازمند برنامه است.

جلیلی درباره این سازوکار‌های طرح اعتراض گفت: باید حرف‌ها شنیده شود، چرا کارگر به خیابان می‌آید؟ چون حرف او شنیده نمی‌شود. اگر دفتر ما باز باشد تا مسائل این افراد مطرح شود و دنبال هم شود، به کف خیابان نمی‌آید. در وقایع آبان ۱۳۹۸ به دانشگاه شهید مدنی تبریز رفتم و دانشجویان اشکالی را درباره واگذاری ماشین‌سازی تبریز مطرح کردند و من هم استقبال کردم و مقام معظم رهبری هم این کار دانشجویان را تحسین کردند.

وی بیان کرد: این یک رویکرد و نگاه است؛ باید مسائل شنیده و دنبال شود. هرکس در توان خود باید مسائل مردم را دنبال کند.

* پزشکیان: وظیفه ما عمل کردن به قانون است

مسعود پزشکیان گفت: این یک راه حل علمی دارد و ما اگر بر اساس همین راه حل علمی حرکت کنیم هیچوقت به شرایط فعلی دچار نمی‌شویم.

وی افزود: ما در مدیریت ۳ اصل داریم. اول اینکه چه کسی مسئول است، دوم اینکه چگونه باید عمل کنیم و سوم اینکه چطور باید پاسخگو باشیم. اگر ما در یک سیستم که برنامه دارد مسئول را بیاوریم و به او بگوییم که تو مسئول هستی که این کار را بکنی و اگر آن کار را نکرد او را مجازات کنیم، مشکلات قابل حل است و یک مدیر به این راحتی نمی‌تواند حق یک کارگر را ندهد و یک دانشجو را به راحتی بیرون بیندازد.

وی افزود: ۹۹ درصد از مدیران کشور نمی‌دانند قانون برنامه یعنی چی. حتی وزیران، رئیس دانشگاه یا مدیرکل‌ها نمی‌دانند که قانون برنامه یعنی چی؛ بنابراین قدم اول این است که وقتی دولت قانون مصوب را از مجلس تحویل گرفت، برای او تعیین کنید که فلان کار را انجام دهد و او را نسبت به انجام دقیق قانون مسئولیت پذیر کنید و اگر برخورد نکرد او را تنبیه کنید. وضعیت الان ما به گونه‌ای است که مدیر ما وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد ولی کتک آن را پرسنل و مشتری می‌خورد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: بنده در زمانی که وزیر بودم یک روز کارمندان اعتراض کردند و من دیدم که ماموران حراست در تلاش هستند تا صدا‌ها را خاموش کنند. به حراست گفتم که چرا اعتراض می‌شود. آنها گفتند که حقوق‌شان را می‌خواهند. من به آنها گفتم که مقصر من هستم و باید پول آنها را بدهم و عذرخواهی کردم و آنها هم بعد از حل شدن مشکل‌شان به دنبال زندگی‌شان رفتند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: وظیفه ما این است که با هم دعوا نکنیم و به قانون عمل کنیم. مردم حق دارند که اعتراض کنند. ما به مردم می‌گوییم که برای اعتراض کردن اجازه بگیر و بعد به او اجازه اعتراض کردن هم نمی‌دهیم.

پزشکیان در پاسخ به این که برای اینکه یک اعتراض به اغتشاش تبدیل نشود، چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: اگر اجازه اعتراض داشته باشند مگر دیوانه هستند که اغتشاش کنند. وقتی ما جواب مردم را نمی‌دهیم خب معلوم است که دست به اغتشاش می‌زنند.

سوال چهارم:

مشخصاً مرز مسئولیت پذیری و محدودیت در فضای مجازی کجاست؟

جلیلی: سرعت اینترنت باید ۱۰ تا ۵۰ برابر افزایش پیدا کند

سعید جلیلی در ادامه سخنانش عنوان کرد: سوال اصلی الان این است که رئیس جمهور در حوزه اجرای قانون چه نقشی باید ایفا کند و اگر دولت قانون را اجرا نمی‌کند رئیس جمهور چکار باید کند. مردم رئیس جمهوری می‌خواهند که قانون را اجرا کند. اگر مردم احساس کنند قانون اجرا نمی‌شود می‌گویند شاید آینده هم قانون اجرا نشود.

وی افزود: ما می‌گوییم رشد هشت درصد که همینطوری انجام نمی‌شود پس باید از وزیر برنامه عملیاتی بخواهیم و بگوییم این وظیفه توست و باید انجام دهی. رئیس‌جمهور باید ماهانه و ۶ ماه یکبار از وزرا سوال کند که برای اجرای برنامه چه کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از باور‌های من این است که یک بخش عمده‌ای از فرصت‌ها در فضای مجازی است و فضای مجازی با فضای حقیقی عجین شده و دولت باید برای آن برنامه داشته باشد. باید بگوییم چطور می‌خواهم سرعت اینترنت را زیاد کنیم. بر اساس محاسبات ما باید سرعت اینترنت موبایل ۱۰ برابر و اینترنت ثابت باید ۵۰ برابر افزایش پیدا کند.

جلیلی تصریح کرد: در هر عرصه‌ای برای اینکه بتوانید از آن بهره برداری حداکثری داشته باشید باید برخورد مسئولانه با آن داشته باشیم و مسئولیت پذیر باشیم. در عرصه‌های مختلف مسئولیت پذیری باید طبق قانون بوده و سلیقه‌ای نباشد آنوقت این فضای مجازی موثر می‌شود. ما نیروی انسانی بسیار ارزشمند داریم و یکی از مطالبات فعالان مجازی این است که برخی اقدامات را ما خودمان انجام می‌دهیم دولت باید در بحث تنطیم گری ورود کند و آنوقت خود مردم خیلی از کار‌ها را به بهرترین شکل انجام می‌دهند؛ لذا ادارات باید پناهگاه مردم باشند.

* پزشکیان: در مسائل امنیتی می‌توان اینترنت را قطع کرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره گفت: تمام دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت دارند، اما نه برای ایام عادی.

وی افزود: الان مردم بیش از اینترنت پول فیلترشکن می‌دهند و در این فیلترشکن تازه آن محدودیت و کنترل هم دیگر نیست و به هر سایتی خواهند رفت.

پزشکیان ادامه داد: فیلترینگ و اینترنت آزاد در کجا باید رعایت شود. نمی‌توانید بگویید ما می‌خواهیم در یک قفس زندگی کنیم و ارتباطی با دنیا نداشته باشیم. مثلا در دانشگاه‌ها برای ارتباط با دنیا به اینترنت آزاد نیاز است.

وی ادامه داد: صاحبان شرکت‌ها با پلتفرم‌های بزرگ صحبت کنند و این مسئله مسئولیت‌پذیری را حل کنند. چه کسانی هستند که الان فیلترشکن‌ها را می‌دهند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: خیلی‌ها با کاری که در فضای مجازی شد کسب و کارشان را از دست دادند. در وضعیت عادی همه دارند از فیلترشکن استفاده می‌کنند؛ چرا اینطور است؟

پزشکیان تصریح کرد: یک وقتی تظاهرات و اعتصابات بود ولی الان که هیچ خبری نیست؛ چرا الان فیلتر می‌کنید و مردم را از زندگی ساقط می‌کنید و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها را هم با مشکل روبرو می‌کنید؟

وی ادامه داد: باید کاری کنیم مردم در فضای مجازی راحت زندگی و درآمد کسب کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کجای دنیا مثل ما عمل می‌کند؟ ما از خودمان قرار نیست چیزی را اختراع کنیم. مشابه دنیا عمل کنیم. ما داریم مردم را از زندگی ساقط می‌کنیم.

پزشکیان تاکید کرد: چه کسانی الان پول فیلترشکن‌ها را می‌خورند؟ مالیات هم نمی‌دهند! در مسائل امنیتی می‌توان اینترنت را قطع کرد.

* جلیلی: فضای مجازی فرصت‌های زیادی دارد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره فضای مجازی اظهار داشت: اگر می‌گوییم فضای مجازی یک فرصت است، باید برای آن برنامه داشته و به مردم بگوییم می‌خواهیم چه کنیم. یکی از این مباحث این است که می‌خواهیم در فضای مجازی مصرف‌کننده و یا تولیدکننده باشیم؟ و یا نگاه‌مان به سکوی داخلی و یا خارجی باشد؟ بله، سکوی خارجی بیاید و مسئولیت بپذیرد و فعالیت کند ولی اگر این نگاه را داریم که می‌خواهیم فعال باشیم و منعفل نباشیم، باید چطور عمل کرد؟

جلیلی خاطر نشان کرد: چرا نباید پول اینترنتی که از مردم گرفته می‌شود و مردم در آن محتوا تولید می‌کنند به آنان داده نشود؟ ما در برنامه داریم ۱۰ درصد از هزینه اینترنت باید به مردم برگردد.

وی ادامه داد: در برنامه داریم که می‌خواهیم ششمین کشوری باشیم که کاوشگر به ماه می‌فرستیم.

* جلیلی: رئیس‌جمهور باید مسائل کشور را بشناسد تا بتواند تصمیم‌گیری کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شد شما پایگاه حزبی مشخصی ندارید و مطرح می‌شود که فرد بسته‌ای هستید؛ آیا با کار تشکیلاتی مخالفید و تصمیم‌گیری در دولت شما چطور خواهد بود؟ گفت: موضوعات در کشور ما مختلف است و راه این است که باید جلسات کارشناسی برگزار شود و به تصمیم برسیم. نکته این است که ما هم‌اکنون از مقام رئیس‌جمهور سخن می‌گوییم و رئیس‌جمهور باید تصمیم بگیرد.

جلیلی خاطرنشان کرد: وقتی فرد برای ریاست جمهوری اعلام آمادگی می‌کند، باید در عرصه‌های مختلف نگاه‌های مختلف را شنیده و به جمع‌بندی رسیده باشد. در دنیا احزابی هستند و بر این موضوعات کار می‌کنند و یک نفر از آن حزب این برنامه را دنبال می‌کند.

وی افزود: ما با برخی جلسات محفلی و لابی‌ها به این نتایج برای اجرای برنامه‌ها نمی‌رسیم، اتفاقاً دیدگاه ما این است که محدود و بسته به یک جریان و نگاه نیستیم و همه ایران سرای من است. اینکه بنده گفتم در ۱۱ سال مسائل را بررسی کردم و فردی هم در مناظره به من گفت ۱۱ سال زنبیل گذاشته‌اید؛ اگر می‌خواهیم به کشور کمک کنیم، باید به مسائل اشراف داشته باشیم و به جمع‌بندی رسیده باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور در مقام اجرا قرار دارد؛ باید رئیس‌جمهور بتواند تصمیم سریع را به‌موقع بگیرد و اگر تأخیر و تزلزل وجود داشته باشد، زمان از دست می‌رود. سیاست خارجی عرصه استفاده از فرصت‌هاست و باید از فرصت‌ها استفاده کنیم؛ این نیازمند اشراف است و اگر احاطه باشد، فشار خارجی و بعضاً کارشکنی داخلی از بین می‌رود.

جلیلی ادامه داد: بنده در ۸ سال گذشته با ۲۴ صنف جلسه داشتم و به ۱۷ مانع تولید و رکود در بازار رسیدیم. باید این مسائل شناخته شود تا بتوان کار را پیش بُرد.

* پزشکیان: اگر رقابت باشد حتما خودروسازان خودشان را اصلاح می‌کنند

مسعود پزشکیان در ادامه سخنانش در مناظره گفت: ماشین‌هایی که قیمت آن ۲۰ هزار دلار است ما در این مملکت که حقوق حقوق‌بگیرانمان ۲۰۰ دلار است، ۱۰۰ هزار دلار می‌فروشیم. در صورتی که اگر ما مرز را باز کنیم که ماشین خارجی بیاید، مشکل قابل حل است. ما در مملکت را بستیم و یک سری خودرو‌هایی را تولید می‌کنیم که مردم مجبورند از همین خودرو‌ها استفاده کنند. اگر رقابت باشد حتما خودروسازان خودشان را اصلاح می‌کنند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سوال که چطور در حوزه کارشناسی تفکرات مختلف و بعضا متضاد را در کنار هم خواهد چید و تصمیم‌گیری خواهد کرد؟ عنوان کرد: وقتی می‌گویم کارشناسی، اقتصاد ۱۲۵ فوق تخصص دارد. وقتی دو کارشناس می‌آیند باز دو نظر مختلف دارند. اینکه کی در کجا کارشناس است، خودش یک مسئله است. اینکه دید ما چیست، ما گفتیم دیدمان حق و عدالت است. در بحث عدالت در سلامت و آموزش معتقدیم که نباید مبتنی بر بازار آزاد باشد. قرار نیست که یک مادری که فرزندش روی دستش در حال مرگ است، به او خدمات پزشکی ندهیم. قرار نیست که یک روستایی در مدرسه بد بنشیند و یک عده آدم‌های پول‌دار بچه‌های خود را با دوپینگ در مدارس خوب ثبت‌نام کنند و بعد بچه‌های روستایی در کنار بچه‌های پولدار با هم رقابت کنند.

پزشکیان گفت: من وقتی چشمم مریض است به دنبال جراح شکم نمی‌گردم. حالا اگر قرار است ما در گندم اقتصاد را تعریف کنیم، به سراغ کسی می‌رویم که متخصص این حوزه باشد. ما وقتی از اقتصاد پزشکی صحبت می‌کنیم یک متخصص اقتصاد معمولی نمی‌تواند در این حوزه نظر دهد و باید به سراغ متخصص حوزه اقتصاد پزشکی برویم.

وی در پاسخ به این سوال که در سیاست خارجی و اقتصاد دو تفکر متضاد را چطور می‌توان مدیریت و انتخاب کرد؟ افزود: سیاست خارجی اصولا باید بستر را برای تاجران و اقتصاددانان ما در دنیا آماده کند. اینکه ما می‌خواهیم در روابط خارجی، کشاورزی را در دستور کار قرار دهیم، این یک نگاه می‌خواهد و اگر می‌خواهیم صنعت را اولویت بدهیم، این یک نگاه دیگر می‌خواهد. چرا دبی و امارات موفق شدند؟ علت این است که آنها کارشناس مربوطه را پیدا کردند و از او نسخه گرفتند و آن نسخه را اجرا کردند.

* پزشکیان: مشکل اصلی ما در مملکت اختلاف است

مسعود پزشکیان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: امکان ندارد کسی که برای وزارت بهداشت برنامه می‌نویسد، اما در درون آن وزارتخانه نباشد. نمی‌تواند مشکلات آن را حل کند.

وی افزود: مشکل ما در کشور نبود راه حل نیست، مشکل آدم‌هایی است که مهارت ندارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مشکل اصلی ما در مملکت اختلاف است؛ FATF وقتی دولت قبل است مخالفت می‌شود ولی در دولت بعد هست موافقت می‌شود.

پزشکیان تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در دنیا رشد کنیم هرچه ارتباطمان را بیشتر کنیم بهتر می‌توانیم زندگی کنیم. اول از همسایه‌ها شروع کنیم و بعد هرچه توانستیم جلوتر می‌رویم.

وی ادامه داد: هنر وزارت خارجه یا سیاست خارجه باید این باشد که قابلیت انعطاف و آلترناتیو‌های مختلف برای مذاکره و تجارت داشته باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: اگر هیچ گزینه دیگری نداشته باشیم، آن گزینه، به قیمت ارزان می‌خرد و گران به ما می‌فروشد و نمیتوانیم کاری کنیم.

پزشکیان ادامه داد: من با ریز قضیه برجام کاری ندارم؛ ترامپ و نتانیاهو مخالف بودند؛ آنها که سفارت عربستان و انگلیسی را آتش زدند مخالف بودند؛ عربستان هم مخالف بودند؛ چقدر به کشور ضرر زدند؟

وی افزود: نتانیاهو خودش را می‌کشت که برجام اجرا نشود. ما هم در داخل دعوا کردیم تا این برجام نشود! وقتی معامله می‌کنی و گفتگو می‌کنی یک چیزی می‌دهی و یک چیزی می‌گیری.

پزشکیان تاکید کرد: اگر طرف مقابل تعامل نکند، با توانمندی‌های خودمان زندگی می‌کنیم و مشکلات را حل می‌کنیم ولی از تمدن دور خواهیم ماند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: می‌دانید الان چقدر به خاطر FATF و برجام ضرر می‌کنیم؟ چند هزار میلیارد روزانه ضرر می‌کنیم. عده‌ای هم کاسب تحریم هستند.

وی بیان داشت: ما براساس سیاست‌های رهبری بر سه اصل حکمت، مصلحت و عزت پیش میرویم، اما باید در داخل اتحاد و همبستگی ایجاد شود دست از این اختلافات برداریم و سهم خود را برداریم نباید دور خود قفس ایجاد کنیم الان عراق، ترکیه و چین پول ما را نمی‌دهند.

جلیلی: در FATF و برجام ما طلبکاریم نه بدهکار

سعید جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در حوزه روابط خارجی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند شما نمی‌توانید با دنیا تامل کنید و اینکه چه برنامه‌ای برای خنثی کردن تحریم‌ها یا مذاکره با آمریکا دارید؟ گفت: بحث سیاست خارجی امتداد بحث داخل است و اگر میخواهید اقتصاد داشته باشید باید سیاست خارجی موفق داشته باشید. این اشتباه بود که در روابط خارجی به چند کشور که بیشترین اختلاف با ما را داشتند متمرکز شدیم.

وی افزود: دنیا ۲۰۰ کشور است و اگر به سمت کشور‌هایی برویم که بیشترین اختلاف را با ما دارند مشکل حل نمی‌شود. در برجام ۱۵ بار آژانس گزارش نوشت که ایران تعهداتش را انجام داده، اما طرف مقابل از آن خارج شد.

جلیلی ادامه داد: سیاست خارجی جای دیدن واقعیت‌ها است و نباید زود ملت خودمان را متهم کنیم و طرف مقابل را تبرئه کنیم. نتیجه برجام آن شد که تحریم‌ها اضافه شد و ۸۰۰ تحریم تبدیل به ۱۵۰۰ تحریم شد. اشکال کار این بود که روابط با دنیا را منحصر به چند کشور کردند، اما هنر سیاست خارجی این است که به ۲۰۰ کشور نگاه کنید و از نقاط اشتراک و حتی نقاط اختلاف به نفع خودتان استفاده کنید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر در سیاست خارجی آن ابعاد قضیه را نبینید و از قدرت مردم استفاده نکنید روابط خارجی محکم نمی‌شود. روابط خارجی ما با ترکمنستان از هفت میلیارد دلار به ۲۰۰ میلیون دلار رسید این نتیجه همان سیاست‌های غلط بود.

جلیلی اظهار داشت: در FATF همین آقای طیب نیا که الان در ستاد شما (پزشکیان) است رفت با آن گروه توافق کرد؛ بسیاری از کشور‌های اروپایی نصف این تعهدات ما را هم انجام نداده‌اند، اما آنها در قابل ما می‌گویند باید همه بند‌ها را اجرا کنید و تازه این را هم قبول ندارند، اما ما می‌آییم مردم خودمان را متهم کرده و واکسن نمی‌خریم. در دولت گذشته اعضای دولت نامه نوشتند اگر FATF امضا نشود ما نمی‌توانیم حقوق اسفند ۹۷ را بدهیم.

وی ادامه داد: اگر اشراف به مسائل نداشته باشیم و تشخیص غلط بدهیم نمی‌توانیم راه حل درست را ارائه کنیم. در FATF و برجام ما طلبکاریم نه بدهکار. آنها اول باید تعهداتشان را انجام دهند اگر نداند ما نباید معطل آنها باشیم و باید دنبال فرصت‌های دیگر باشیم. آنها خودشان به شکست معترف هستند، اما ما شکست آنها را قبول نداریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما الان ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم، شما در مجلس هستید بگویید نفت را چند می‌فروشیم؟ قیمت نفت در دنیا متغیر است و ما هم مطابق دنیا می‌فروشیم. اینجا باید مسئله را درست شناخت. ما در دولت قبل ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروختیم، اما برای اینکه معطل نماندیم امروز ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم. اما اگر شما در داخل مشکل داشته باشید حتی اگر نفت هم بفروشید مشکلی حل نمی‌شود. الان در فروش نفت ۲ تا ۴ درصد پرتی نفت داریم و این عدد بسیار بزرگی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در ۴ سال است و باید این مشکل را حل کرد.

جلیلی: باید مذاکره و خنثی‌سازی تحریم‌ها دنبال شود

سعید جلیلی در ادامه سخنان خود گفت: گفته می‌شود گفتگو کنیم و بده‌بستان داشته باشیم؛ رفتند و ده‌ها چیز دادند و او از برجام خارج شد. ما امروز در برجام طلبکاریم، چون تعهدات‌مان را اجرا کرده‌ایم. باید در این‌زمینه طلب‌کاری کنیم و بگوییم ما تعهدات را انجام داده‌ایم و طرف مقابل انجام نداده است. این هنر نیست که ده‌ها چیز بدهیم و او هم تحریم را برندارد. آقای روحانی روز قبل از خروج آمریکا از برجام گفت حتی اگر خارج هم شوید ما خارج نمی‌شویم؛ این دیپلماسی است؟ این یعنی من همه چیز می‌دهم و اگر خارج شوید، من در توافق می‌مانم.

وی بیان کرد: من در زمان برجام توضیح دادم و بعد از حدود ۹ سال بهتر گواهی روشن شد ابزاری که او برای فشار بر ما دارد، تحریم‌هاست و طرف مقابل اذعان کرد که تحریم‌ها به آخر راهش رسیده و این سخنان اوباماست. ترامپ هم وقتی ازبرجام خارج شد، بنده گفتم حماقت او بود و وقتی این کار را کرد که ملت ما فهمیده باید چگونه با او مقابله کند. ما این مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم و قدرت هم این است که توان خود را بشناسیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر تشخیص غلط دهید، تجویز غلط هم خواهید داشت. من بر تشخیص شما بحث دارم و در کمیسیون برجام گفتم در برجام ننوشته تحریم‌ها لغو می‌شود و ۸ سال دیگر یعنی مهرماه سال گذشته باید برخی تحریم‌ها لغو می‌شد ولی سه کشور اروپایی گفتند که تعهدات‌شان را انجام نمی‌دهند.

جلیلی گفت: ما امروز اهرم تحریم که طرف مقابل می‌خواهد علیه ما بکار بگیرد را از او بگیریم؛ یک راه این است که گفتگو کنیم که او تعهدات خود را انجام دهد. یک بحث این است که نباید معطل ماند و شهید رئیسی این کار را انجام داد و آن مهم، خنثی‌سازی تحریم است. خود آمریکا می‌گوید ایران دو میلیون بشکه نفت می‌فروشد. باید این دو راه دنبال شود.

وی عنوان کرد: نکته‌ی مهم این است که باید طرف مقابل را با اهرم‌های اقتصادی از تحریم‌کردن پشیمان کنیم. اما طرف مقابل چرا در برخی موضوعات کوتاه می‌آید؟ چون می‌بیند ما در برخی مسائل موفق می‌شویم و تهدید را تبدیل به فرصت می‌کنیم. شهید سلیمانی می‌گوید تهدید می‌تواند تبدیل به فرصت شود و این سخن نباید به سُخره گرفته شود. البته این سخن به این معنا نیست که قابلیت‌های دیگر دیده نشود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید با جهان تعامل گسترده داشت و شهید رئیسی این کار را انجام داد و در سریلانکا ۵۰۰ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشت و این کار می‌تواند در ۱۰۰ کشور دیگر هم شکل بگیرد.

* پزشکیان: FATF مثل فیفا است ما اگر زیر بار قوانین آن رویم ما را بازی نمی‌دهند

مسعود پزشکیان در ادامه اظهاراتش گفت: در ارتباط با استخراج و فروش نفت مسئله خیلی روشن است. ما همین الان بخاطر نداشتن تکنولوژی، نفتی که از زمین می‌کشیم بیرون، ۱۸ درصد است در حالی که در جهان ۴۸ درصد است. معنی آن این است که ما در حال به نابودی کشاندن سرمایه نسل‌های آینده هستیم. یعنی اگر ۱۰۰ میلیارد الان هست ما ۲۰۰ میلیارد آن را زیر خاک دفن می‌کنیم.

وی افزود: ما نفت را دست کسی می‌دهیم که ۳ میلیارد بشکه نفت برده و پول آن را خورده و حالا ما باید پیدا کنیم که چه کسی این کار کرده است. مگر یک فرد خودسرانه می‌تواند ۱۰ کشتی نفت را ببرد و برنگرداند و پول این نفت را هم بخورد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: ما، چون بازار‌ها را از دست دادیم در مملکتی که دومین منابع گاز دنیا را دارد، در زمستان گاز صنایع را قطع می‌کنیم. این ۱۵۰۰ تحریم یک موقعی است که بانک ملی یا کشتیرانی را تحریم می‌کنند و یک وقت است که حسن و حسین و اشخاص را تحریم می‌کنند. خب اینها با هم قابل مقایسه که نیست.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: من در زمان برجام که در مجلس این مسئله مطرح شد از آقای جلیلی سوال کردم که اگر برجام را قبول نکنیم راهی که باید پیش بگیریم چیست؟ ما باید یک نقشه داشته باشیم. بعد از ۱۵ سال بگوییم اگر این قرارداد را امضا نکردیم اینقدر ضرر می‌کنیم و آنقدر هم منافع بدست می‌آوریم. آیا ما اطلاع داریم که با سوءمدیریت و نبود برنامه چقدر داریم به این کشور و مردم ضربه می‌زنیم. اینکه چگونه با دنیا صحبت کنیم خودش یک هنر است. قرار نیست که ما بلد نباشیم حرف بزنیم و هر وقت که حرف زدیم آنها ما را محکوم کنند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر غرب به تعهدات خود عمل نکند ما باید چه کنیم؟ عنوان کرد: اینکه ما چگونه می‌توانیم یک گفتگو را به نتیجه برسانیم اینطور نیست که من بایستم و بگویم که الا و لابد اینگونه خواهد شد. خب اینگونه به راه حل نمی‌رسیم.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که وقتی آمریکا سردار سلیمانی را به شهادت می‌رساند و می‌خواهد فروش نفت ما را هم به صفر برساند، چه فضای گفت‌وگویی می‌تواند شکل بگیرد؟ گفت: سردار سلیمانی که بحثش جداست. آمریکا شهید سلیمانی را به شهادت رساند به این دلیل که سردار سلیمانی در مسئله غزه و سوریه موی دماغ آنها شده بود. خب این چه ربطی به دعوای قبل از این قضیه دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: الان چرا بازرگانان ما نمی‌توانند به راحتی ویزا بگیرند. چرا پول ما را ترکیه نمی‌دهد. چرا چین دلار‌های ما را پس نمی‌دهد و قرارداد ۲۵ ساله را اجرا نمی‌کند. چرا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. FATF مثل فیفا است ما اگر زیر بار قوانین آن رویم ما را بازی نمی‌دهند. حالا ما ممکن است ۱۰ جای دیگر بازی کنیم ولی در بازی‌های جهانی ما را راه نمی‌دهند. حالا شما می‌گویید که راه دیگری داریم خب بگویید که ما تحریم را دور می‌زنیم و با این کار چه بلایی سر مردم می‌آید.

پزشکیان گفت: بنده بار‌ها گفتم که برای اجرای اقتصاد مقاومتی نیاز به همگرایی داخلی داریم و هدر رفت گاز و نفت و تورم‌هایی که ایجاد می‌کنیم به خاطر سوءمدیریت‌ها است. ما باید به دنیا ثابت کنیم که می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم. در کنار آن نیز باید بر اساس عزت، حکمت و مصلحت که دستور رهبر انقلاب است مذاکره کنیم. این یک معامله است. در معامله باید یک چیز بدهیم و یک چیز بگیرید.

* پزشکیان: باید در مذاکرات آلترناتیو داشته باشیم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: نقدینگی کشور در دولت شهید رئیسی بالا رفته است چرا، چون پول چاپ کرده‌ایم.

وی افزود: باید اختلافات داخلی را حل و به علم و کارشناسی احترام بگذاریم. باید نظریه کارشناسان را گوش دهیم تا ببینیم چه درست است و چه غلط.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید ضمن رعایت عزت و حکمت و مصلحت، مشکلات مردم را حل کنیم. قدم اول این است که باید اختلافات را کنار بگذاریم. برای هرمشکلی در این دنیا یک راه حل وجود دارد.

پزشکیان تصریح کرد: چرا عراق که اینقدر به آن خدمت کردیم پول ما را پس نمی‌دهد؟ چرا چین که رابطه خوبی با ما دارد دلار‌های ما را نمی‌دهد؟

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، بیان داشت: گفتگو آلترناتیو دارد ابتدا می‌گوییم این باید باشد و اگر آلترناتیو‌های روی میز باشد پیروز هستید اگر نبود شکست خواهید خورد؛ هر چقدر بتوانیم آلترناتیو‌هایی روی میز داشته باشیم می‌توانیم بیشتر در مذاکرات مانور بدهیم.

* جلیلی: باید در روابط بانکی و اقتصادی جایگاه خاص خودمان را پیدا کنیم

سعید جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این مناظره گفت: من با شنیدن نظرات کارشناسی موافقم، اما من و شما مدعی ریاست جمهوری هستیم باید قبلا نظرات کارشناسی را شنیده باشیم. ما صد‌ها جلسه با کارشناسان صحبت کردیم و برنامه من کاملا مشخص است. باید در عرصه‌های مختلف به جمع بندی رسیده باشید، اما امروز در برخی موضوعات شما تشخیص درست هم ندارید.

وی ادامه داد:‌در FATF باید طلبکار باشیم و از طرف مقابل بخواهیم که به تعهداتش عمل کند، اما باید راه‌های دیگر را به صورت موازی طی کنیم. باید راه‌های مختلف جهش کشور را دنبال کرد. این جمع بندی سفر به ۱۴۰ نقطه کشور است من با ۲۴ صنف مختلف جلسه گذاشتم و صحبت‌های آنها را شنیدم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در سیاست خارجی نباید معطل سه کشور شویم و باید در روابط بانکی و اقتصادی جایگاه خاص خودمان را پیدا کنیم. اگر طرف مقابل گفت تعهدات را انجام نمی‌دهم دیگر نباید شما رو به قبله بایستید! این کاری بود که در آن هشت سال کردند. هر سفارت باید به یک سکوی صادراتی شود و در صادرات باید هدفگذاری‌ها را با همسایگان مشخص کرد. باید بتوانیم از ترانزیت که یک فرصت خوب و استثنایی است استفاده کرد و باید حواسمان جمع باشد و حقوق ملت را به وقت دنبال کنیم و برای آن فکر کرده باشیم.

جلیلی گفت: شما باید تصمیم بگیرید. صادقانه گفتید در جراحی قلب وقتی مطالعه و جراحی کم دارید عقب می‌مانید؛ من می‌خواهم بگویم در اقتصاد و سیاست خارجی و ... هم همین است.

وی درباره صدور قطعنامه‌ها در زمان مسئولیت او گفت: قطعنامه در زمان لاریجانی صادر شد که همین آقای ظریف سفیر ما در سازمان ملل بود و عراقچی معاون بین الملل بود و ببینید چه رفتار غلطی رخ داد که طرف مقابل به طمع آن قطعنامه صادر کند. مهمتر از انجام یک خطا، تکرار یک خطایی است که قبلاً انجام شده است.

* جلیلی: اکنون زمان تصمیم و انتخاب مردم است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان گفت: شما می‌گویید که رشد ۸ درصدی شدنی نیست در حالی که این در سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری معظم آمده و مشخص است که چهار سال آینده رقم خواهد خورد. این یعنی من نمی‌خواهم که مشکلات را حل کنم.

جلیلی بیان کرد: من زمانی در شورای‌عالی امنیت ملی دبیر بودم که آمریکا در شرق و غرب کشور وجود داشت؛ تصمیمات درست، آن مشکلات را حل کرد.

وی در واکنش به سخنان پزشکیان مبنی بر اینکه مگر می‌شود کسی که یک سازمان را اداره نکرده، بخواهد کشور را اداره کند؟ ادامه داد: بنده کارمند، معاون اداره، رئیس اداره و معاون وزارتخانه بودم و از پایین‌ترین به بالا رسیدم.

نامزد انتخابات خاطر نشان کرد: مردم باید تصمیم بگیرند که چه کسی فقط وعده می‌دهد و چه کسی برای امور کشور برنامه دارد.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: شما به‌جای اینکه دشمن را متهم کنید، مردم را متهم می‌کنید.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون وقت انتخاب و تصمیم است؛ یک نگاه این است که می‌گوید برنامه و هدف و رشد ۸ درصد ممکن نیست و این کشور را عقب می‌اندازد. ما می‌گوییم یک جهان فرصت داریم که می‌توان کشور را جهش داد و می‌توان کشور را به رشد رساند.

* پزشکیان: سیاست خارجی من یعنی آرامش روحی و روانی مردم

مسعود پزشکیان در بخش جمع‌بندی اظهاراتش در مناظره طی سخنانی اظهار داشت: مردم شریف ایران نگاه من به سیاست‌خارجی با رقیب عزیزمان فرق دارد. من قائل به مذاکره برای رفع تحریم هستم ولی برادر عزیز ما اصولا می‌گوید فایده ندارد و مذاکره را قبول نداریم.

وی افزود: من تحریم را یک چالش و مانع در مسیر زندگی مردم ایران می‌دانم و آقای جلیلی می‌گویند که این یک سبک زندگی است و باید به آن خو کنیم. من تحریم را آسیب جدی به اقتصاد ایران می‌دانم ولی آقای جلیلی می‌گوید این آمریکا و غرب هستند که اقتصادشان از تحریم ما زیان دیده است.

پزشکیان خاطرنشان کرد: سیاست خارجی من بر مبنای واقعی بینی است. من قائل به پیوستن به FATF و عادی سازی روابط بانکی و مالی با جهان هستم و به سیاست خارجی یک نگاه ملی دارم و برای من معنی خنثی سازی تحریم این است که یک جوان ایرانی با کمترین امکانات به یک مشتری در کشور همسایه محصولات و خدمات خود را بفروشد و پول خود را مستقیم در حساب بانکی‌اش در ایران دریافت کند. برای من سیاست خارجی یعنی ایجاد پیوند‌های متعدد و منافع مشترک با همه کشور‌های جهان در راستای رشد اقتصادی ایران.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: سیاست خارجی یعنی تشخیص تهدید‌های و بحران‌های پیش رو با صداقت و واقع‌نگری. در همین راستا سیاست خارجی از نظر من یعنی آرامش روحی و روانی مردم. سیاست خارجی من وسیله‌ای است برای متوقف کردن روند مهاجرت جوانان و ایجاد زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور. برای من سیاست خارجی یعنی کاری کنیم که ایرانیان بتوانند برای بلندمدت خود برنامه بریزند. سیاست خارجی من برای رفاه مردم و ایجاد انگیزه ماندن و ساختن و رشد اقتصادی و توسعه نه به هزینه مردم و در یک کلام برای مردم است.

پزشکیان در پاسخ به جلیلی در بخش جنجالی پایانی مناظره گفت: شما می‌گویید پایبند به اجرای قانون برنامه هفتم هستید ولی در عین حال معتقدیم که رشد ۸ درصدی که در برنامه هفتم مورد تاکید قرار گرفته قابل تحقق نیست، بنده همین جا در جلوی چشم این مردم اعلام می‌کنم همین امروز از انتخابات کنار می‌روم به شرطی که آقای جلیلی این رشد ۸ درصدی را محقق کند ولی اگر نتوانست رشد دهد، اعدامش کنند!
انتهای پیام

براساس قرعه‌کشی انجام‌شده، سعید جلیلی به‌عنوان نامزد شماره یک و مسعود پزشکیان به‌عنوان نامزد شماره دو تعیین شدند.به گزارش اقتصادرسا، از روابط عمومی‌ صدا و سیما، براساس قرعه‌کشی انجام‌شده، سعید جلیلی به‌عنوان نامزد شماره یک و مسعود پزشکیان به‌عنوان نامزد شماره دو تعیین شدند که روند پاسخگویی‌شان در مناظرات و برنامه‌های آنها در جدول اعلامی ستاد انتخابات صداوسیما بر اساس شماره‌های اعلامی پخش خواهد شد.

صداوسیما در مهلت یک هفته‌ای تبلیغات دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری دو مناظره، دو مستند و دو برنامه زنده را پیش‌بینی کرده است. برنامه‌های تلویزیونی نامزدها در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۳ تیر از تلویزیون پخش می‌شود.

روز دوشنبه ۱۱ تیرماه فقط مناظره در جدول پخش قرار گرفته و ساعت ۲۱:۳۰ مناظره اول و سه‌شنبه ۱۲ تیر ساعت ۲۱:۳۰ مناظره دوم بین دو نامزد راه‌یافته به دور دوم برگزار خواهد شد.‌

روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه شلوغ‌ترین روز تبلیغات تلویزیونی خواهد بود و علاوه بر مناظره دو مستند هم روانه آنتن می‌شود.

همچنین در روز سه شنبه ۱۲ تیر مستند نامزد ۲، از ساعت ۱۹ تا ۱۹:۳۰ و مستند نامزد ۱ ، از ساعت ۲۰ تا ۲۰:۳۰ پخش می‌شود.

چهارشنبه ۱۲ تیر نیز نطق نامزد ۱ به صورت زنده، از ساعت ۱۹ تا ۱۹:۳۰ و نطق نامزد ۲ به صورت زنده، از ساعت ۲۰ تا ۲۰:۳۰ پخش می شود.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه هشتم تیر ۱۴۰۳ با حضور چهار نامزد برگزار شد و هیچ یک از نامزدها در مرحله اول موفق به کسب اکثریت مطلق آرا نشدند.

پنجشنبه ۱۴ تیر تبلیغات ممنوع است و جمعه ۱۵ تیر مرحله دوم انتخابات برگزار می‌شود.

وزیر کشور پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: انتخابات ریاست جمهوری با امنیت و سلامت کامل و با رقابت جدی و حضور ارزشمند مردم انجام شد.

 

به گزارش اقتصادرسا؛ وحیدی ادامه داد: نتیجه انتخابات که تا نیمه شب دیشب ادامه پیدا کرده بود، در اسرع وقت اعلام شد. انتخابات در وقت خودش انجام شد و فقدان رئیس جمهور، خللی در فرآیند انتخابات ایجاد نکرد.
وی افزود: هم اکنون برای برگزاری مرحله دوم انتخابات در جمعه آینده آماده می‌شویم.
وزیر کشور همچنین گفت: یاد دو شهید فراجا را که هنگام انتقال یکی از صندوق‌های رأی از سوی عوامل ضدمردمی و مزدور به شهادت رسیدند، گرامی می‌داریم.

وزیر کشور گفت:، چون احتمال برگزاری مرحله دوم انتخابات را می‌دادیم، تعرفه‌های رأی به سفارتخانه‌ها از طریق وزارت خارجه فرستاده شده است.
وحیدی اظهار داشت: قرار نبوده نامزدی از انتخابات انصراف دهد؛ بر اساس قانون نفر اول و دوم به دور دوم انتخابات می‌روند.
وی افزود: کانادا حرکت بسیار زشتی داشت و اجازه نداد انتخابات برگزار شود؛ اگرچه صدای دموکراسی و حقوق بشر آنها بالاست. وزارت خارجه پیگیری می‌کند، اما بعید می‌دانیم مجوز آن را صادر کنند. پلیس در بعضی کشور‌ها افرادی را که جلوی سفارتخانه‌ها به رأی دهندگان ایرانی فحاشی می‌کردند، دستگیر کرد. این ماهیت ضدانقلاب ایران را نشان می‌دهد که ندای حقوق بشر و آزادی خواهی را می‌دهند و از رأی دادن مردم می‌ترسند.
وزیر کشور گفت: از سایر دولت‌ها تشکر می‌کنیم که مجوز برگزاری انتخابات ایران را دادند.
وی افزود: امروز کمیسیون بررسی تبلیغات جلسه دارد و از فردا یکشنبه تا ۲۴ ساعت پیش از مرحله دوم تبلیغات، نامزد‌ها فرصت تبلیغات دارند.

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top