رصد تردد راه‌ها با ‌۲۷۷۹ ترددشمار و رصد آنلاین اضافه‌تناژ ناوگان باری، از مواردی بود که در گفت‌‌وگوی معاون مرکز مدیریت راه‌ها مطرح شد.

 

 

به گزارش اقتصادرسا، رصد تردد راه‌ها با ‌۲۷۷۹ ترددشمار و رصد آنلاین اضافه‌تناژ ناوگان باری، از مواردی بود که در گفت‌‌وگوی معاون مرکز مدیریت راه‌ها مطرح شد.

«مرکز مدیریت راه‌ها از چند طریق امکان اطلاع‌رسانی وضعیت جاده‌ها به مسافران و راننده‌ها را دارد»، این را معاون مرکز مدیریت راه‌ها می‌گوید و می‌افزاید: راه‌های ارتباطی مردم با مرکز مدیریت راه‌ها جهت اطلاع از آخرین وضعیت جاده‌ها، سامانه جامع ۱۴۱ به عنوان کانال ارتباطی ۲۴ ساعته مرکز مدیریت راه‌ها با مردم و مسافران، اپلیکیشن ۱۴۱ و سایت‌ www.141.ir  است؛ ‌در اپلیکیشن و سایت امکان مسیریابی، تعیین مدت‌زمان رسیدن به مقصد و فاصله طولی بین مبدأ و مقصد وجود دارد، همچنین آخرین تصاویر جاده و ترافیک مسیر، به متقاضی عرضه می‌شود؛ در حال حاضر ۱۰۱۳ دستگاه دوربین نظارت تصویری در جاده‌های کشور فعال است که آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌ها را به سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها ارسال می‌کند و ما از این طریق، اطلاعات سفر و وضعیت جاده‌ها را به آگاهی مردم می‌رسانیم، البته برنامه داریم در سال ۱۴۰۳ این سامانه به حدود ۲ هزار دستگاه افزایش یابد.

‌در ادامه مشروح گفت‌‌وگوی فارس با مهدی مخبر، معاون مرکز مدیریت راه‌های کشور را می‌خوانید.

جناب مخبر، مرکز مدیریت راه‌ها با چه اهدافی راه‌آندازی شد و چه وظایفی دارد؟

‌مخبر‌: «اطلاع‌رسانی وضعیت راه‌ها‌، وضعیت ترافیکی و شرایط جوی جاده‌ها» همچنین «امکان ثبت شکایات در حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی و مشکلات جاده‌ای» دو ماموریت مهم و اصلی ‌در حیطه فعالیت‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.

* کانال‌های ارتباطی مرکز مدیریت راه‌ها و مسافران برای ارائه اطلاعات جاده‌ها

مردم از چه طریق می‌توانند اطلاعات جاده‌‌ها و آخرین وضعیت راه‌ها را دریافت کنند؟‌

مخبر: سامانه جامع ۱۴۱ کانال ارتباطی ۲۴ ساعته مرکز مدیریت راه‌ها با مردم و مسافران در همه ایام سال است، همچنین اپلیکیشن ۱۴۱ و سایت‌ www.141.ir دیگر کانال‌های ارتباطی ما با مردم است، در اپلیکیشن و سایت امکان مسیریابی، تعیین مدت‌زمان رسیدن به مقصد و فاصله طولی بین مبدأ و مقصد وجود دارد، همچنین آخرین تصاویر جاده و ترافیک مسیر، به متقاضی عرضه می‌شود.

‌‌در سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها، امکان نمایش تصاویر بیش از یک‌هزار دستگاه دوربین نظارت تصویری به صورت آنلاین در مانتیورها به‌صورت زنده وجود دارد، آخرین تصاویر دوربین‌ها ‌جهت استفاده مسافران در سایت و اپلیکیشن ۱۴۱ را درج می‌کنیم، همچنین برای مسافران این امکان فراهم شده است که‌ ‌در طول مسیر بین مبدأ تا مقصد از موقعیت مکانی مجتمع های خدماتی-رفاهی‌، جایگاه‌های عرضه سوخت‌، امکانات امدادی‌، حد ترخص شرعی و غیره مطلع باشند؛ کانال دیگر ارتباط ما با مردم سامانه ‌پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ است که امکان اطلاع‌رسانی وضعیت راه‌ها و شرایط جوی جاده ها به مسافران را دارد.

آماری از میزان مراجعه راننده‌ها و مسافران به سایت و اپلیکیشن مرکز مدیریت راه‌ها ارید؟ چقدر مخاطب دارید؟

مخبر: ‌در ایام تعطیلات و شرایط خاص جوی مانند بارش برف و باران تعداد مراجعه به سایت به تناسب افزایش می‌یابد، ‌از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه‌، ۱٫۲ میلیارد درخواست در سامانه ۱۴۱ ثبت شده است، فقط در دی‌ امسال ۱۰۷ میلیون درخواست از سامانه از سوی مردم صورت گرفته است .

‌اپلیکیشن ۱۴۱ از آن منظر که در بین کانال‌های ارتباطی ما، بیشترین استقبال را از سوی مردم دارد، به طو مستمر در حال توسعه و به‌روز‌رسانی است، از ابتدای سال تا پایان دی ۴۱۴ میلیون درخواست در اپلیکیشن ثبت شده است‌؛ فقط در دی‌ماه ۳۳ میلیون درخواست ثبت شده داشتیم، طبق اطلاعاتی که داریم، ۱٫۴ میلیون نفر‌ اپلیکیشن ۱۴۱ را روی تلفن‌های همراه خود نصب کرده اند.

مسافران در هر استان اگر با شماره ۱۴۱ تماس بگیرند و خواهان دریافت اطلاعات جاده‌ها باشند، به ستاد وصل می‌شوند؟

مخبر: در استان‌ها مردم پس از تماس با شماره ۱۴۱ به مرکز مدیریت راه‌های همان استان متصل می‌شوند، ما ۳۳ اداره مدیریت راه‌ها در کشور داریم، در استان کرمان دو مرکز (شمال و جنوب) و در سیستان و بلوچستان هم دو مرکز (زاهدان و ایرانشهر) داریم.

از ابتدای امسال ۲۱ میلیون تماس با تلفن مرکز مدیریت راه‌ها ثبت شده است و در دی‌ امسال ۱۳۰ هزار تماس داشته‌ایم، در موضوع سامانه پیامکی نیز از ابتدای سال ۷۷۹ هزار پیامک دریافت کرده‌ایم، بطوریکه در دی‌ امسال ۵۲ هزار پیامک ثبت شد‌.

‌سامانه‌های هوشمند حمل و نقل جاده‌ای در راه‌های همه استان‌های کشور امکانات نظارتی و اطلاع‌رسانی دارد، در هر ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر به صورت میانگین، یکی از تجهیزات هوشمند جاده‌ای نصب است که اطلاعات ترافیکی و وضعیت راه‌ها احصا می‌شود‌‌، اگر مردم پیش از عزیمت به سفر، این اطلاعات را کسب کنند، قطعا امکان مدیریت بار ترافیکی جاده‌ها وجود خواهد داشت.

فرمودید اطلاعات سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها در مورد وضعیت جوی و ترافیکی را از طریق دوربین‌های نصب شده در سطح جاده‌ها اخذ می‌کنید؛ چه تعداد دوربین‌ در جاده‌ها دارید و این دوربین‌ها چه ویژگی‌هایی دارد؟

مخبر: ‌در حال حاضر یک هزار و ۱۳ دستگاه دوربین نظارت تصویری در جاده‌های کشور فعال است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۳ به حدود ۲ هزار دستگاه افزایش یابد؛ دوربین‌‌های نظارت تصویری باید مقاومت و کیفیت بالایی داشته باشد به هر حال این دوربین‌ها از دمای منفی ۳۰ درجه تا بیش از ۵۰ درجه در جاده‌ها باید کارایی داشته باشد و همزمان در مناطق با شرایط بد آب و هوایی مانند گردوخاک، مه‌، طوفان و برف و بوران هم‌ تصاویر زنده و شفاف ارائه کند.

برنامه‌ای برای افزایش تعداد دوربین‌های نظارت تصویری در سطح جاده‌ها دارید؟

مخبر: نصب ۸۲۰ دستگاه دوربین تصویربرداری ثابت در جاده‌ها در دستور کار قراردارد که دما و رطوبت  را هم ثبت می‌کند و در تکنولوژی‌های جدیدِ این دوربین، پلاک نیز ثبت می‌شود و میزان تردد وسایل نقلیه را هم اندازه‌گیری می‌کند‌، ۲۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلفات سرعت هم به زودی در جاده‌های شریانی کشور نصب خواهد شد. علاوه بر این حدود ۹۸۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری نیز در نقاط پر حادثه‌، گردنه های برفگیری و نقاط حساس جاده‌ها در حال نصب و ارتقاء است.

با توجه به اینکه روزانه آمار تردد خودرو در جاده‌ها و محورهای پرترافیک را اعلام می‌کنید، چه تعداد ترددشمار در جاده‌های شریانی کشور نصب دارید؟

مخبر: ۲ هزار و ۷۷۹ دستگاه ترددشمار به صورت لوپ القایی در جاده‌های شریانی کشور نصب شده است، که شامل رصد پنج نوع خودرو «سواری و وانت»، «مینی‌بوس و کامیونت »، «اتوبوس»، «کامیون دو محور» و «کامیون و تریلر بیش از سه محور» است؛ از ابتدای سال جاری تا پایان دی‌، ۶۷۳ میلیون تردد از این طریق ثبت شد، فقط در دی‌ماه ۶۰ میلیون تردد خودرو در جاده‌های کشور ثبت شده است.

با توجه به اینکه شما امکان ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط را در محورهای مواصلاتی از طریق دوربین‌‌های ثبت تخلف سرعت دارید، این تخلف‌ها از طریق چه تعداد دوربین احصا می‌شود و در اختیار پلیس قرار می‌گیرد؟‌

مخبر: ‌سامانه جامع ثبت تخلفات عبور و مرور، شامل ۲ هزار و ۳۳۰ دستگاه دوربین ثبت تخلف سرعت، در جاده‌ها ‌است، از ابتدای امسال تا پایان دی، ۲٫۵ میلیارد پلاک خوانده‌ و تخلفات سرعت لحظه‌ای و متوسط احصا شده است، در این راستا ‌تخلف ۴۹ میلیون پلاک تا پایان ماه مذکور به پلیس جهت اعمال قانون و صدور قبض جریمه ارسال شده است.

یکی از مشکلات سازمان راهداری که درواقع معضلی برای جاده‌های کشور است، کمبود اعتبار نگهداری و بهسازی راه‌ها است، از دلایل اصلی فرسودگی و تخریب جاده‌ها، اضافه تناژ ناوگان سنگین و عبور و مرور خودروها است، برای مقابله با اضافه تناژ ناوگان سنگین چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟

مخبر: بله اضافه تناژ ناوگان سنگین باری، از مشکلات ما در جاده‌ها است که خسارت زیادی به راه‌ها وارد می‌کند، خسارت اضافه‌تناژ به راه‌ها به توان ۴ محاسبه می‌شود، در این راستا جاده‌های کشور را به سامانه توزین در حال حرکت مجهز کرده‌ایم، 98 دستگاه سامانه توزین در حال حرکت (WIM) در سطح جاده‌های کشور داریم خصوصاً جاده‌هایی که کامیون‌های سنگین از آنجا عبور می‌کنند، پلاک این کامیون‌ها از طریق دوربین ثبت و تخلفات به پاسگاه بعدی ارجاع می‌شود، پاسگاه مجدداً با توزین دقیق‌تر آن کامیون یا تریلر، در صورت داشتن اضافه بار نسبت به اعمال جریمه و خالی کردن بار اضافه و معرفی جهت دریافت خسارت ، اقدام می‌کند‌، تا پایان دی امسال، ۳۲۸ میلیون پلاک در موضوع اضافه تناژ خوانده شده است که تخلف ۵٫۴ میلیون پلاک به پلیس ارسال شده است.

‌همچنین از طریق همین دوربین‌ها، ناوگان فاقد بارنامه با سامانه هوشمند رصد و تخلفات به پلیس ارسال می‌شود، از ابتدای سال تا اول بهمن،‌ ۳۷۷ هزار پلاک متخلف به پلیس معرفی شده است.

تابلوهایی که در برخی جاده‌‌ها نصب است و اطلاعات و یا هشدارها را به راننده اعلام می‌‌کند، از سوی مرکز مدیریت راه‌ها نصب شده است؟

مخبر: بله، از اعتبارات مرکز مدیریت راه‌ها، ۲۰۷ دستگاه تابلو پیام متغیر در جاده‌های کشور داریم که آخرین اطلاعات جاده‌ها، ترافیک، شرایط جوی و انسداد را به اطلاع مسافران می‌رساند.

همه مواردی که عنوان شد کمک می‌کند که مردم در جاده‌ها با ایمنی بیشتری تردد کنند و سوانح رانندگی کاهش یابد.

بهنام خانکشی زاده،مدیرعامل سازه گستر چیتگر، نشان برتر دومین کنگره بین المللی و نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان را به عنوان مدیر ارزش آفرین کسب کرد.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط‌‌ عمومی شرکت تعاونی انبوه سازان عمران و توسعه سازه گستر چیتگر، دومین کنگره بین المللی و نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان در روز بیستم دی ماه با رویکردد تجلیل از مدیران ارزش آفرین در حوزه تحول و تجارت در تحقق اهداف سیاست‌های کلان اقتصادی با نگاه ویژه به جایگاه مدیران و همچنین ارزیابی نقش مدیریت و کارآفرینی و ارائه راهکارهای نوین مدیریت در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌سیما برگزار شد.

انتهای پیام/

 

شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی برتر در مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته معرفی شدند.به گزارش اقتصادرسا، امروز چهارشنبه ۲۹ آذر مراسم اختتامیه هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در محل مصلی امام خمینی(ره) با حضور مسئولان، خبرنگاران و شرکت‌های حاضر در نمایشگاه برگزار شد.

 در این نمایشگاه شرکت‌های برتر بخش خصوصی و دولتی حمل و نقلی معرفی شدند.

شرکت مهندسین مشاور توسعه راه‌آهن ایران (مترا)، شرکت نامیک ران خودرو راد، گروه خودروسازی عقاب افشان، شرکت سروش دیزل مبنا، گروه راهسازی و عمران ایران، شرکت لین مکران، انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته، شرکت قیر آکام، شرکت تایدواتر خاورمیانه، شرکت میامی تجارت پیشتاز از شرکت‌های برتر خصوصی در این نمایشگاه معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین، در این نمایشگاه، شرکت‌های برتر بخش دولتی نیز بدین شرح معرفی شدند: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و معاونت حمل و نقل شهرداری تهران.

گفتنی است، هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته از ۲۷ تا ۲۹ آذر با حضور ۳۱۶ شرکت در مصلی امام‌خمینی(ره) برگزار شد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بیان اینکه رشد فعالیت های این شرکت طی دو سال گذشته هر سال نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است، گفت: بنا داریم با گسترش فعالیت هایمان سال آینده به رشد بیش از ۴۰ درصد دست یابیم.


به گزارش اقتصادرسا، مجید کیانپور در نشست خبری دومین روز از هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته اظهار داشت: آزمایشگاه فنی خاک با ۷۰ سال سابقه فعالیت با توجه به ضرورت کنترل کیفی پروژه ها زیر نظر سازمان برنامه و بودجه بود و از سال ۵۱ زیر نظر وزارت راه و شهرسازی به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر حدود ۷۵ درصد فعالیت های شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با بخش دولتی و ۲۵ درصد با بخش خصوصی انجام می شود، گفت: این شرکت به طور کلی با ۳۷ دستگاه اجرایی از جمله وزارتخانه های راه و شهرسازی، صمت، نیرو، نفت و بنیاد مسکن همکاری دارد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با اشاره به انجام بیش از ۶۸۰ نوع آزمایش در زمینه بتن، قیر، آسفالت، فولاد، روسازی و زیرسازی راه ها، گفت: این شرکت بیش از ۱۰۴۰ واحد محلی مستقر و غیر مستقر و بیش از ۲۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد. لذا در فاصله کمتر از ۲ ساعت این شرکت می تواند به پروژه ها خدمات  ارائه کند.

کیانپور با بیان اینکه بیشترین فراوانی کار ما در حوزه وزارت راه و شهرسازی با اداره کل های تابعه استانی، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، سازمان راهداری وحمل و نقل جاده ای، سازمان بنادر و دریانوردی،  همچنین در حوزه نهضت ملی مسکن با شرکت باز آفرینی شهری ایران، شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان مجری ساختمان های دولتی و ... است، گفت:  ۲۶ درصد بازار ژئوتکنیک ایران در دست این شرکت قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در ادامه به خدمات این شرکت در خصوص پروژه های  توسعه سواحل جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: مطالعات در ۲۷ سکونتگاه شهری بر اساس طرح جامع مسکن  انجام و گزارش به شرکت عمران شهرهای جدید ارائه می شود. همچنین در بنادر دیلم، گناوه و یک بندر دیگر مطالعات ژئو تکنیک انجام شده و نتایج به اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر ارائه شد.

کیانپور از ارایه تخفیف ۵۰ درصدی به مراکز دانشگاهی و  شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: از طرح های فناورانه حمایت مالی خواهیم داشت و کمک های فنی خود را ارائه خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه هوشمندسازی خدمات آزمایشگاه چه تسهیل گری برای مراجعه کنندگان در پی داشته است؟ بیان کرد: این شرکت در مباحث استارتاپی و ارایه خدمات به مشتریان با ۱۰۴۰ واحد محلی و ۲۰۰ شعبه، در واقع یک شبکه به هم تنیده ای است که از طریق سایت و سی آر ام، ۴۰۰ پکیج طراحی شده بدون حضور فیزیکی و میدانی، توسط متخصصان نمونه گیری می شود و پاسخ ها از طریق شیت های آزمایشگاهی بر اساس سطح دسترسی، اطلاعات در اختیار مدیران و مهندسین پروژه قرار می گیرد.

وی افزود: رشد فعالیت ها طی دو سال گذشته هر سال نسبت به سال گذشته بیش از۵۰ درصد رشد داشته است. عملکرد ما در سال جاری به بیش از ۴ میلیون آزمایش رسیده است و بنا داریم با گسترش فعالیت هایمان سال آینده به رشد بیش از ۴۰ درصد دست یابیم.

روتیتر: وزیر راه و شهرسازی جمع خبرنگاران عنوان کرد:

وزیر راه و شهرسازی از انعقاد ۵۵ هزار میلیارد تفاهم نامه و قرارداد برای توسعه اقتصاد دریا و سرمایه گذاری بندری در ایران طی برگزاری همایش توسعه دریامحور و روز ملی حمل و نقل دریایی و بندری خبر داد.به گزارش اقتصادرسا، مهرداد بذر پاش در حاشیه همایش توسعه دریامحور و گرامیداشت روز ملی حمل و نقل دریایی و بندری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در منطقه ای قرار داریم که بنادر بزرگ با انبوه کالا و  شرکت های بزرگ کشتیرانی در آن تردد دارند.  

وی با اشاره به فضای رقابتی در منطقه و دسترسی ایران به آب های آزاد گفت: با وجود قرار داشتن در کریدور های شمال-جنوب و شرق به غرب، اگر اقتصاد ریلی و جاده ای کشور به دریا منتهی نشود. کارما به نتیجه مطلوب نمی رسد.  

بذرپاش با اشاره به تعریف کلان پروژه ایران راه گفت:  ذیل آن پروژه های سخت افزاری و نرم افزاری برای رفع گره های ترافیکی تعریف شده است. هم اکنون  گمرک سبز و ترانزیت یکسره در دستور کار ماست و در مذاکرات با کشورهای دیگر، در مورد رفع موانع و اختلال ها صحبت می کنیم که نشان می دهد در زیرساخت ها این مسایل دیده شده است.

وزیر راه و شهرسازی یاد آور شد: در حوزه اقتصاد دریا پس از ابلاغ رهبری کمیته ویژه ای تشکیل دادیم و با هماهنگی کمیسیون عمران مجلس کار را جلو بردیم. به طوری که همایش امروز به نوعی فراخوان برای حضور بخش خصوصی محسوب می شود که منجر به امضای ۵۵ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه و قرارداد برای توسعه اقتصاد دریا و سرمایه گذاری بندری در ایران شد.  

وی افزود: در همین راستا قرارداد ساخت ۵۰ شناور منعقد و کار آن آغاز شده است.   

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: به دنبال ایجاد شرکت های بزرگ حمل و نقل و کشتیرانی هستیم تا بتوانیم جا به جایی بار و کالا در منطقه را انجام دهیم. در همین راستا در جلسات مختلف به دنبال این هستم که نهادهای بزرگ کشور را مجاب کنیم تا با ایجاد کنسرسیوم  به شرکت های بزرگ حمل و نقل بین المللی تبدیل شوند.  

بذرپاش خاطرنشان کرد: بار اساسی در حوزه اقتصاد دریا بر دوش سازمان بنادر و دریانوردی و  پیشانی کار ما در این سازمان است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل از اختصاص ۵.۹ میلیارد یورو از محل فروش نفت برای تکمیل کریدورهای ریلی خبر داد و گفت: طول این محورها ۲۴۰۰ کیلومتر است که اگر تکمیل شود، ظرفیت خطوط ریلی دو برابر می‌شود و ترانزیت بار از ۵۰ میلیون تن به ۹۴ میلیون تن افزایش می‌یابد.


به گزارش اقتصادرسا، خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در نشست خبری که امروز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه همزمان با دومین روز از هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته برگزار شد، در خصوص برنامه‌های این شرکت در حوزه ریلی گفت: احداث هزار کیلومتر مسیر ریلی توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در برنامه توسعه هفتم دیده شده که ۳ هزار و ..‌ در حال ساخت قرار دارد و مطالعات‌ حدود ۶ هزار و .. هم انجام شده است.

خادمی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص تعهدات این شرکت برای اجرای پروژه‌ها اظهار کرد: نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان قرارداد برای اجرای پروژه منعقد شده که ۱۰۰ هزار میلیارد آن از محل استیجاری است و ارزش روز آن‌ها نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

وی افزود: اعتبار سالانه و آنچه در سال گذشته دریافت شده نزدیک به ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که برای زیرساخت‌های کشور هزینه شده است.

به گفته خادمی برای امسال نیز ۲۴ هزار میلیارد تومان ابلاغ شده که پیش‌بینی می‌کنیم به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. قرادادهای فعلی ۸۰ هزار میلیارد تومان است که چون مربوط به سال‌های گذشته است، ارزش روز آن‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین طبق اعتباری که داده می‌شود، متوسط عمر پروژه‌های ما ۱۰ ساله است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با بیان اینکه از محل فروش نفت، ۵.۹ میلیارد یورو برای تکمیل کریدورهای ریلی در نظر گرفته شده است، گفت: طول این محورها ۲۴۰۰ کیلومتر است که اگر تکمیل شود، ترانزیت بار ما از ۵۰ میلیون تن به ۹۴ میلیون تن افزایش می‌یابد.

خادمی با اشاره به انعقاد سه تفاهم‌نامه با شرکت‌های ایرانی گفت: علائم و سیگنالینگ خطوط راه‌آهن از سال ۱۳۸۵ به دلیل کمبود منابع بهسازی نشده بوده و این موضوع مورد تقاضای بهره‌برداران بوده است. از این رو در راستای خودکفایی در حوزه ریلی، بخش سیگنالینگ را با یک شرکت ایرانی وابسته‌ به وزارت دفاع، به قرارداد رساندیم تا برای خطوط ریلی جدید، اقدامات سیگنالینگ با استانداردهای شرکت راه‌آهن انجام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تولید ریل ملی در سال ۱۳۹۶ توسط ذوب‌آهن به انجام رسید و دو سال پیش هم سوزن ریل توسط یک شرکت ایرانی در زمینه بومی‌سازی خطوط ریلی انجام شد.

وی ادامه داد: همچنین موافقت‌نامه اولیه برای سه آزادراه پردیس به هراز، همدان به کرمانشاه و ارومیه به تبریز انجام شد و یک تفاهم‌نامه هم برای اتصال کارخانه‌های سیمان تامین به شبکه ریلی کشور بود.

خادمی با بیان اینکه زیرساخت‌های موجود حمل ونقل متناسب با تولید خودرو یا خدمات حمل‌ونقلی نیست، افزود: به‌ عنوان کشوری که می‌توانیم درآمد خوب و پایداری برای کشور از جنبه ترانزیتی داشته باشیم، زیرساخت‌های ما هم برای داخل کشور و هم برای تراتزیت کم است.

نزدیک‌ترین، ایمن‌ترین و راحت‌ترین مسیرها از ایران می‌گذرد

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل اظهار کرد: با توجه به وضعیت جغرافیایی کشور ما، زمانی همه خطوط تجارت دنیا از ایران عبور می‌کرد، همین حالا هم نزدیک‌ترین، ایمن‌ترین و راحت‌ترین مسیرها از ایران می‌گذرد، اما ما باید کریدورهایمان را در مقایسه با کریدوهای دنیا تکمیل کنیم.

خادمی ادامه داد: امروزه در خاورمیانه رقابت کریدورهاست و چند کشور با هم قرارداد می‌بندند و برای آینده ترانزیتی خود کریدور می‌سازند. ما با توجه به موقعیتی که داریم، نیازی به تبلیغ نداریم و اگر کریدورها را بسازیم، صاحب بار از آن استفاده می‌کند.

ظرفیت افزایش بار در ایران ۶ برابر زیرساخت‌های فعلی است

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل ظرفیت افزایش بار در ایران را ۶ برابر زیرساخت‌های فعلی دانست و گفت: زیرساخت‌های ما از جمله بزرگراهی، آزادراهی و ریلی باید توسعه پیدا کند. تکمیل کریدورهای ریلی باید در برنامه باشد که این موضوع در دولت سیزدهم هم مورد توجه است و برنامه‌ها تعیین شده و به حضور مقام معظم رهبری هم رسیده است.

اختصاص ۵.۹ میلیارد یورو از محل فروش نفت برای تکمیل کریدورهای ریلی از محل فروش نفت

خادمی با بیان اینکه از محل فروش نفت ۵.۹ میلیارد یورو برای تکمیل کریدورهای ریلی در نظر گرفته شده است، گفت: این پروژه‌ها شامل خط ریلی رشت - آستارا، چابهار به مشهد، رفع گلوگاه جنوب در دورود به خرم آباد و خوزستان و همچنین شیراز به بوشهر است.

وی افزود: این مسیرها در قالب تهاتر نفتی دیده شده و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه برای آنها تعیین شده است. طول این محورها ۲۴۰۰ کیلومتر است که اگر تکمیل شود، ظرفیت خطوط ریلی ما را حدود دو برابر می‌کند و ترانزیت بار ما از ۵۰ میلیون تن به ۹۴ میلیون تن افزایش می‌یابد.

نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته از 27 تا 29 آذر، به مناسبت هفته حمل ونقل با حضور ۳۱۶ شرکت کننده بخش خصوصی و دولتی در شبستان مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.

 

به گزارش اقتصادرسا، هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در مصلای تهران با حضور وزیر راه و شهرسازی، معاونان و دیگر مسئولان همزمان با هفته حمل ونقل در سالن شبستان مصلای امام خمینی (ره) به مدت سه روز برگزار می‌شود.

این نمایشگاه با وسعت بیش از ۱۶ هزار متر مربع با مشارکت بیش از ۸۵ شرکت دانش بنیان و نوآفرین (استارتاپ) و نمایندگان خارجی که نسبت به دوره‌های گذشته بی‌سابقه است برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی در خصوص برنامه‌های این نمایشگاه اظهار داشت: رونمایی از حداقل ۲۲ محصول از شرکت‌های مختلف و همچنین ماشین آلات راهسازی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه است.

وحید قربانی اظهار کرد: برگزاری میز ارتباطات مردمی با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی و رؤسای سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در محل نمایشگاه به منظور پاسخگویی به مراجعه کنندگان، برگزاری نشست‌های تخصصی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این نمایشگاه است.

وی ادامه داد: آغاز اولین رالی تور کشنده‌های سنگین از تهران در محل نمایشگاه و پایان در شهر اراک با حضور بیش از ۴۰ خودرو سنگین توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از دیگر برنامه‌های نمایشگاه در هفته حمل و نقل است.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنابع وابسته با شعار حمل و نقل هوشمند، ترانزیت و توسعه اقتصادی که از ۲۷ تا ۲۹ آذرماه در نیم‌طبقه شبستان مصلای تهران برگزار می‌شود، با کارگاه‌هایی آموزشی مختلفی همراه است.

وی افزود: راهکارهای تبیین مبحث ۲۳ مقررات ملی و کنترل ساختمان، کارگاه آموزشی مهندسی ارزش، کارگاه آموزشی بررسی ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی مراکز لجستیکی کشورهای مختلف در هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته برگزار می‌شود.

بنابراین گزارش کارگاه آموزشی مهندسی ارزش در روز ۲۷ آذرماه ساعت ۱۴ توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ارایه می‌شود. همچنین، کارگاه آموزشی بررسی ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی مراکز لجستیکی کشورهای مختلف ۲۸ آذر ماه ساعت ۱۱ توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و کارگاه استفاده از آسفالت سرد کیسه‌ای برای عملیات تعمیر و نگهداری زمستانه با تمرکز بر پر کردن چاله‌ها ۲۹ آذر ساعت ۱۱ توسط شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ارایه خواهد شد.

همچنین راهکارهای تبیین مبحث ۲۳ مقررات ملی و کنترل ساختمان تحت عنوان الزامات ترافیکی ۲۸ آذر ماه ساعت ۱۴ توسط کمیسیون تخصصی ترافیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در هفتمین نمایشگاه حمل و نقل ارایه می‌شود.

 

روتیتر: در همایش نگرش راهبردی سودآوری در سرمایه گذاری ملکی مطرح شد ؛

مدرس حوزه مسکن در ادامه با مقایسه بازار مسکن با بازارهای سرمایه ای مثل بورس، خودرو و ارز، اظهارداشت: همانگونه که مسئولان دولت اعلام کردند ما سالانه به ساخت و تولید یک میلیون مسکن در کشور هستیم که درحال حاضر 400 هزار مسکن در حال ساخت است و 600 هزارواحد کم داریم، لذا اگر این رقم را در طول 10 سال گذشته محاسبه کنیم به یک کسری 6 میلیون واحدی می رسیم که باید جبران شود.

 

 

همایش برگزاری همایش نگرش راهبردی سودآوری در سرمایه گذاری ملکی عصر روز پنج شنبه 20 مهرماه جاری در محل مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.


به گزارش اقتصادرسا؛ در این همایش که با حضور جمع کثیری از فعالان حوزه های اقتصادی، مسکن و سرمایه گذاران این عرصه برگزار شد، صادق عابدزاده مدرس حوزه مسکن و مدیرکل انجمن فیابسی خراسان رضوی با تشریح مبانی و استراتژی های بازار مسکن و پیش بینی آینده این بازار، گفت: بازار مسکن در کشورما بازار متفاوت است که تحت تأثیر مؤلفه ها و فاکتورهای مختلف، نوسانات پر فراز و نشیبی را طی می کند.


وی ، سرمایه گذاری مبتنی برملک را با محوریت استراتژی بازارمسکن، مسکن و اقتصاد کلان، مسکن و آمار، شاخص های تحلیل و توصیه ها تعریف کرده و ادامه داد: در حوزه مسکن، منطقه شناسیشناخت شاخصه ها و مشاوره تخصصی لازمه سرمایه گذاری در این عرصه است، چراکه در بازاری که امروز با بحران و نوسانات و چالش های فراوان مواجه شده، باید با علم و آگاهی و اطلاعات کافی و به روز ورود کرد.

مهندس عابدزاده تصریح کرد: عرضه محدود، رشد سریع قیمت ها، عدم هماهنگی و عقب ماندن نرخ دستمزد و نوسانات در نرخ ملزومات ساخت و سازمسکن از عوامل مهم ایجاد بحران در حوزه مسکن است که موجب شده در بازه زمانی کوتاه نرخ مسکن به شدت افزایش یافته و تولید آن با مشکلات عدیده مواجه شود.


مدرس حوزه مسکن در ادامه با مقایسه بازار مسکن با بازارهای سرمایه ای مثل بورس، خودرو و ارز، اظهارداشت: همانگونه که مسئولان دولت اعلام کردند ما سالانه به ساخت و تولید یک میلیون مسکن در کشور هستیم که درحال حاضر 400 هزار مسکن در حال ساخت است و 600 هزارواحد کم داریم، لذا اگر این رقم را در طول 10 سال گذشته محاسبه کنیم به یک کسری 6 میلیون واحدی می رسیم که باید جبران شود.


وی افزود: بازارمسکن برخلاف سایر بازارها، صف تقاضا تعیین کننده رونق و رکود اصلی به حساب می آید و این تقاضا در سالیان اخیرافزایش داشته اما میزان عرضه به اندازه تقاضا نبوده است، لذا توجه به بازار مسکن به خصوص در شهرتهران برای ورود به این حوزه مهم است چون تغییرات و نوسانات نرخ مسکن معمولا تحت تاثیر مسقیم از بازارمسکن تهران است و تجربه نشان داده که ظرف یک یا دوماه تغییرات در تهران به شهرستان ها تعمیم داده می شود.

عابدزاده با اشاره به اینکه نیاز امروز مسکن در تهران، واحدهای 65 تا 75 متری است و این موضوع در شهرهای دیگربین 75 تا 100 متر برآورده شده است، اضافه کرد: با عنایت به روند کند تولید و ساخت و ساز در تهران و در صورت تداوم این رویه در چرخه بازار مسکن برای سالیان آتی به مشکلات عدیده به خصوص رشد قیمت مسکن برخواهیم خورد.

وی گفت: در5 سال اخیر نرخ مسکن 10 برابر افزایش داشته اما در مقاطعی نیز مثل دو سال گذشته شاهد ریزش در قیمت ها بوده ایم اگرچه این کاهش در واقع به نوعی تعدیل کم محسوب می شود چراکه نرخ ها در بخش مسکن به نوعی یک چسبندگی در حرکت به پایین داشته و عمدتا نرخ ها بالا می روند.

مدیرکل انجمن فیابسی خراسان رضوی چرخه بازار مسکن را به 4 دسته شامل رکودشدید، رکود اندک، رونق اندک و رونق شدید تقسیم کرده و یادآور شد: اگر نگاهی به زمان بندی چرخه بازار مسکن در سال های پس از جنگ تحمیلی بیاندازیم میبینیم که در چرخه اول از سال 68 تا 73 بیش از 7/3 برابر رشد در قیمتها از متری 27 هزارتومان به 100 هزار تومان رسیده و در ادامه پس از چند دوره چرخه ای در مقاطع زمانی 5 تا 6 ساله و روندی عجیب به نرخ متری 27 تا 30 میلیون تومان در چرخه فعلی رسیده ایم.


عابد زاده با بینا اینکه روزانه 5/5 میلیارد تومان به نقدینگی اضافه می شود، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم برای حل نرخ تورم، آن را به نوعی دوره های آینده پرتاب کردند لذا با توجه به جدول تورم و چرخه های روبه رشد نرخ ها در سال های اخیر، می توان اینکونه تحلیل کرد که نوسانات نرخ ارز و روند روبه فزونی قیمت مسکن موجب می شود که در دو یا سه چرخه آینده مسکن، حداکثر امکان تولید 500 هزار واحد در سال را داشته باشیم، بنابراین میانگین قیمت هر مترمسکن در سال 1405 متوسط 81 تا 116 میلیون تومان خواهد شد. البته باید اضافه کرد با عنایت به برنامه های تولید مسکن در دولت فعلی در صورت تداوم و تحقق آن ها و کنترل نرخ ارز و تورم، سال 1403 تا 1405 شاهد دوره رونق شدید مسکن نیز خواهیم بود.

چهارمین نشست بررسی راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران با حضور مسئولان شهری و اساتید و نخبگان مهندسی زلزله پنجم مهرماه برگزار شد.


به گزارش اقتصادرسا ؛دبیرکارگروه افزایش تاب آوری سازه ها در برابر زلزله از تدوین برنامه جامع افزایش تاب آوری شهر تهران خبر داد.
امیرکیوان صالحی در گفتگو باخبرنگارما گفت: پس ازگذشت یکسال از طرح تشکیل کارگروه افزایش تاب آوری سازه ها در برابر زلزله در شهر تهران در کمیته عمران و زیرساخت شورای شهر تهران به ریاست آقای دکتر آقامیری و پس از برگزاری چهار نشست تخصصی با حضور مسئولان و اساتید حوزه مهندسی زلزله در شورای شهر تهران، اکنون به سمت تشکیل کارگروه نهایی با اهداف مشخص میرویم.
دکتر صالحی با بیان اینکه ماهیت این جلسات برگرفته از 4 سوال اصلی بود گفت: سوال اول، احتمال وقوع زلزله  با بزرگی بالای هفت و سه سوال بعدی پیرامون چگونگی برنامه ریزی برای افزایش تاب‌آوری در شهر تهران در بازه های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت بود.
دبیرکارگروه افزایش تاب آوری سازه های تهران عنوان کرد: بازه کوتاه مدت مشتمل بر برنامه ریزیهای پیچیده و هماهنگ برای شروع عملیات مقاوم سازی و مطالعه برای بهسازی لرزه ای سازه های موجود است، برنامه ای که به لحاظ برنامه ریزی اگرچه  دارای زمانی کوتاه ولی از لحاظ بعد عملیات اجرائی بیشترین زمان را به خود اختصاص خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه تهران و 246 شهر دیگر، دارای یک طیف طرح در آیین نامه زلزله هستند ادامه داد: برنامه میان مدت کارگروه مبتنی بر بررسی مزایا ومعایب طرح تدوین آیین نامه ای ویژه(مانند تهیه طیف طرح) برای شهر تهران مبتنی بر تهیه مدل سه بعدی خاک تهران و دسته بندی سازه های پایتخت خواهد بود.
امیر کیوان صالحی در ادامه به نیاز تحلیل ریسک تهران به شکل یک سیستم جامع در برنامه بلندمدت اشاره کرد و افزود: طراحی یک نرم افزار جامع مدیریت سیستمی برمبنای وقوع بحران که دارای قابلیتهای پیشرفته براساس مدل های ریاضی، مدل وقوع و مدل شدت و تحلیل خطر است، در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.
صالحی در ادامه به راهبردهای مسئولان و اساتید در نشستهای قبلی اشاره کرد و گفت: در مورد سوال اول تقریبا همه اساتید مهندسی زلزله و زمین شناسان مسئله وقوع زلزله شدید را امری قطعی می دانند.
وی افزود: حسب بررسی های به عمل آمده در این چهار نشست که قبل از تشکیل نهایی کارگروه برگزار  شد، به این نتیجه رسیدیم که با تشکیل کارگروهی متشکل از افراد متخصص در حوزه هایی چون تولید نرم افزار و تحلیل ریسک، مطالعات برای تولید و طراحی طیف طرح، مقاوم سازی و بهسازی ای لرزه ای وصاحبنظران سایر رشته های مرتبط به سمت تدوین برنامه ای جامع حرکت کنیم.
دبیرکارگروه افزایش تاب آوری سازه های تهران اضافه کرد: در طی تدوین این برنامه ممکن است به سمت تشکیل سه کمیته با عناوین اولیه؛کمیته بهسازی و مقاوم سازی و ترمیم سازه ها، کمیته تحلیل خطر اولیه و مطالعات خاک در شهر تهران و کمیته تحلیل ریسک و طراحی نرم افزاری با کارآمدی بالا برویم که بتواند در زمان وقوع و قبل از آن پیشگیری را آغاز و شرایط مختلف مدیریت یکپارچه را نشان دهد.

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله گفت: تحولی جدی در حوزه شهرسازی و افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله در پایتخت نیاز دارد.به گزارش اقتصادرسا، ‌ امیرکیوان صالحی روز چهارشنبه در نشست جامع بررسی راهکارهای افزایش تاب‌آوری شهر تهران با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و نخبگان مهندسی زلزله در محل شورای شهر پایتخت، اظهارداشت: افزایش تاب‌آوری به مفهوم افزایش سطوح آمادگی، هماهنگی، پایداری و در نهایت بازیابی سریع پس از ایجاد خرابی‌ها است.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، ارائه راهکارهایی در حوزه‌های مختلف درباره ارتقای وضعیت سازه‌ها و افزایش تاب‌آوری پایتخت هنگام وقوع زلزله است.

این استاد دانشگاه گفت: تاکنون تحقیقات و پژوهش‌های زیادی درباره این مساله در سازمان‌های مختلف انجام شده است و یکی از وظایف کارگروه افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله تجمیع و بررسی این مطالب و تهیه برنامه‌ جامع برای اجرای طرح‌هایی است که تاکنون عملی نشده است.

شهرسازی و افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در پایتخت به تحول نیاز دارد

وی ادامه داد: راهکارهای ارائه شده مدیران و اساتید، امروز در حوزه مدیریت شهری و در حوزه علمی در این نشست جمع‌بندی شد و در تنظیم برنامه جامع افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

صالحی یادآور شد: کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله از سال گذشته در مجموعه کمیته عمران و زیرساخت شورای شهر تشکیل شده است و نشست بعدی آن در مهر برگزار می‌شود.

این استاد دانشگاه از پژوهشگران جوان و متخصصان این حوزه خواست تا نقطه نظرات و پیشنهادهای تخصصی و کارشناسی خود را به دبیرخانه کارگروه ارائه دهند.

روتیتر: در برنامه صف اول مطرح شد؛

رئیس سازمان ملی زمین و مسکن گفت: ۳۳ هزار هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار داده شده و ۲۴ هزار هکتار از اراضی متعلق به دولت در انتظار الحاق به محدوده‌ شهرهاست.

به گزارش اقتصادرسا،  ارسلان مالکی با حضور در برنامه «صف اول» شنبه هفتم مرداد به پرسش‌ها درباره قانون جهش تولید مسکن و تامین زمین نهضت ملی مسکن پاسخ داد.
متن کامل این برنامه به شرح زیر است:
سوال : آقای مالکی یک گزارش کلی درباره اجرای قانون جهش تولید مسکن بدهید که در چه وضعیتی هستیم چقدر از اهدافش فاصله داریم یا احیاناً فاصله‌ای نداریم تحقق پیدا کرده اهداف دو ساله اش تا به سؤالات بعدی برسیم.
مالکی: قانون جهش تولید مسکن شقوق بسیار مختلف و وظایف بسیار زیادی، آن چیزی که به عهده سازمان ملی زمین و مسکن است تأمین زمین طرح نهضت ملی و اجرای طرح‌های مسکن حمایتی است آن چیزی که تا الآن محقق شده است از اراضی طرح بالغ بر ۳۳ هزار هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی و اراضی که برای طرح نهضت ملی مهیا شده بر اساس این قانون در اختیار طرح نهضت ملی قرار داده شده و ۲۴ هزار هکتار از اراضی باز هم متعلق به دولت در انتظار الحاق به محدوده‌ شهر‌هاست که این‌ها همه تکالیفی بود که در قانون مشخص شده است. در ماده ۹ قانون جهش تولید مسکن به شهرک سازی تکلیف شده که ما تا کنون حدود ۲۷ شهرک را در سراسر کشور علاوه بر ۳۳ هزار هکتار زمینی که خدمتتان گفتم و اراضی که در انتظار الحاق است مکان یابی کردیم و در مراحل مختلف رسیدگی و تصویب این شهرک هاست.
در ماده ۸ قانون جهش تولید مسکن اجازه داده تغییر کاربری اراضی اتفاق بیفتد که بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی که قابلیت تغییر کاربری دارد شناسایی شده و در اختیار طرح قرار داده شده در ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن به اراضی سایر دستگاه ها، اراضی دولتی سایر دستگاه‌های دولتی تکلیف شده که آنجا هم عددش را بالغ بر ۵ هزار هکتار از این اراضی تا کنون شناسایی شده و اخذ سند شده است. در ماده ۱۱ تکلیف مقدمات الحاق اراضی را به محدوده‌ی شهر‌ها تکلیف کرده که خدمتتان عرض کردم بالغ بر ۲۴ هزار هکتار الآن در شرف الحاق داریم و از ۳۳ هزار هکتار بخش عمده‌ای از آن هم از اراضی بوده که در همین مدت اجرای قانون الحاق شده و در اختیار طرح قرار داده شده است. آن چیزی که در زمین تکلیف شده بود ماده ۱۲ که اراضی که قبلاً واگذار شده و متقاضیان کاری در زمین نکردند به عنوان بازپس گیری این اراضی تکلیف شده که آن هم عدد ۲ هزار هکتار شناسایی را دارد. تکالیفی بود که در قانون از ماده‌ی ۷ تا ماده‌ی ۱۲ مرتبط با زمین بود که ما در سازمان ملی زمین و مسکن تقریباً همه‌ی تکالیفی که در قانون مشخص شده بود در دستور کارمان قرار گرفته و این را داریم انجام می‌دهیم که حاصلش این عدد‌هایی بود که خدمت شما گفتم.

سوال : یعنی در تأمین زمین عقب نیستیم به هیچ عنوان.
مالکی:قبل از اینکه وارد تأمین زمین شویم، چون برنامه‌های قبلی هم توضیح دادیم خیلی فرصت نشد، تأمین زمین یا مکان یابی درست برای ایجاد یک سکونتگاه یا برای ایجاد مسکن، یک فرآیند پیچیده و یک ماهیت چند وجهی دارد یعنی شما صرف اینکه زمین وجود داشته باشد یا زمین دولتی باشد نمی‌شود گفت که این زمین قابلیت ایجاد سکونتگاه را دارد یا می‌شود مسکن ساخت برای این زمین، باید معیار‌هایی را داشته باشد؛ یکی از معیارهایش کالبد آن زمین باید توپوگرافی این زمین اجازه ساخت و ساز را بدهد ما در روی کوه یا روی تپه‌های با شیب خیلی زیاد نمی‌توانیم مسکن بسازیم یا اینکه از بعد فرهنگی و اجتماعی باید آن پذیرش باشد به عنوان مثال شما بر جایی که قبلاً نزدیک قبرستان است که نمی‌توانید مسکن بسازیم شاید از نظر فرهنگی و اجتماعی، مردم تمایلی به حضور در آن سکونتگاه نداشته باشند یا از نگاه زیست محیطی، شما یک جایی که آلوده است یا کنار صنعت قرار گرفته این را به عنوان سکونتگاه ما نمی‌توانیم انتخاب کنیم یا جایی که از نگاه اقتصادی بالاخره مسکن یک کالای سرمایه‌ای است این را باید بپذیریم که جایی باید باشد که سرمایه گذاری‌ای که روی این زمین اتفاق می‌افتد توجیه داشته باشد، پس زمین مکان یابی یک موضوع بسیار مهم و فرآیند تأمین زمین یک فرآیند بسیار پیچیده‌ای است که نیاز به مطالعه و نیاز به استفاده از مدل‌های مختلف در تصمیم گیری دارد تا یک مکان یابی مناسبی اتفاق بیفتد.
مقدمه‌ی دیگر اینکه ما در دولت‌های گذشته بدون تعارف کار تأمین زمین انجام ندادیم یعنی کاملاً عدد و رقم‌ها مشخص است ثبت در بانک زمین هست به غیر از دولت دوازدهم که آخر دولت یک سال آخر فعالیتی تحت عنوان اقدام ملی انجام شد در دولت‌های گذشته ما فعالیت‌هایی برای تأمین زمین نداشتیم، چون اساساً برنامه‌ی طرح‌های حمایتی مسکن را نداشتیم. این پیچیدگی مکان یابی و تأمین زمین وجود داشت ما تقریباً موجودی صفر داشتیم زمانی که قانون جهش تولید مسکن آمد یعنی زمینی وجود نداشت، چون زمینی تأمین نشده بود اولویت دولت‌ها نبود و اساساً برنامه‌ای را نداشتند برای همین این‌ها مانده بود یک کار مانده بدون زمین، بدون تأمین زمین در گذشته یک حجم تقاضای انباشتگی تقاضا در سال‌های گذشته هم وجود داشت که عدد و رقم‌های مطالعات این را می‌گوید که ما در این سال‌ها یک انباشتگی عجیبی را داشتیم تا رسیدیم به قانون جهش تولید مسکن و آن باعث شده که این قانون مصوب شد و آن جزو اولویت‌های دولت به عنوان تأمین مسکن و تأمین زمین در برنامه‌های دولت آمده دغدغه‌ای بود که بالاخره دولت نمی‌توانست در مقابلش بدون برنامه باشد و به عنوان یک مسئله با برنامه و هم افزایی که با مجلس داشتند تبدیل شد به قانون جهش تولید مسکن، این عقب ماندگی، کم کاری به خاطر نبودن برنامه، پیچیدگی فرآیند تأمین زمین این‌ها همه باعث شده که اجرای قانون به راحتی نباشد، ولی دولت اراده کرده ما اراده کردیم شبانه روز تأمین زمین را به عنوان یک کار شبانه روزی خودمان به صورت قرارگاهی، به صورت یک کار جهادی داریم پیگیری می‌کنیم.
مالکی:نکته بعدی در مورد تأمین زمین بحث تأمین زمین یک بحث جاری و روزانه است یعنی کاری نیست که متوقف شده باشد بگوییم رسیدیم به امروز تمام نه این تمام نشده کار تأمین زمین روزانه دارد پیگیری می‌شود یعنی همین الآن که من و شما داریم صحبت می‌کنیم همکار‌های ما با یکی از استان‌ها در سازمان‌ها نشسته اند دارند بحث تأمین زمین آن استان و آن شهر را پیش می‌برند پس این‌ها به عنوان یک مقدمه‌ی تأمین زمین باید به آن توجه کنیم اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم حس دقیقی نسبت به تأمین زمین و اجرای قانون داشته باشیم.
سوال :  الآن بالاخره جواب سؤال را من نگرفتم الآن ما از برنامه عقبیم یا نیستیم؟ منظور من دقیقاً در تأمین زمین مسکن است.
مالکی: ۴ میلیون برنامه‌ی مسکن بود این برنامه هم روستایی دارد هم شهری دارد اگر که شهری آن را آنچه که در برنامه قرار است بر روی اراضی دولتی اتفاق بیفتد، چون برنامه خود مالک دارد بافت فرسوده دارد شهر‌های جدید دارد و اراضی دولتی شهر‌ها هم دارد مسکن روستایی هم هست آن چیزی که در برنامه‌ی طرح نهضت ملی و قانون جهش تولید مسکن آمده سازمان ملی زمین و مسکن ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار در طول ۴ سال، شهر‌های جدید هم ۶۰۰ هزار، در مجموع ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قرار است در ۴ سال بر روی اراضی دولتی مسکن ساخته بشود خب ما الآن ۳۳ هزار هکتار زمین تا مهیا کردیم برآوردی که ما داریم از استان‌ها گرفتیم ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد می‌شود روی این‌ها ساخت ۲۴ هزار هکتار هم در انتظار الحاق داریم در کارگروه‌ها و شورای برنامه ریزی استان‌ها و شورای عالی شهرسازی و معماری اگر آن را جمع بزنیم ۸۰۰ هزار هم آن جواب می‌دهد پس ما به آن برنامه‌ی ۴ میلیونمان اگر که ظرفیت‌های الحاق ماده ۱۱ و موادی که اشاره کردم به آن برسیم که بخشی از آن رسیدیم ۳۳ هزار هکتار را قطعاً ما به برنامه می‌رسیم، اما یک نکته دارد؛ نکته اش این است که شاید شما بگویید که در فلان شهر، شما نتوانستید تأمین زمین کنید بله در یک شهر‌هایی وجود دارد که ما به دلایلی که منابع دولتی شناسایی نشدند دولت آنجا زمین نداشته یا نتوانسته به دلیل توپوگرافی یا به دلیل احاطه شدن اراضی کشاورزی درجه ۱ و ۲ نتوانسته تأمین کند، اما اگر در مجموع بخواهیم سؤال شما را پاسخ بدهم از برنامه جلوتر هستیم در تأمین زمین در گلوبال برنامه جلوتر هستیم و ان شاء الله بعد از الحاق‌ها و استفاده از این ظرفیت‌های قانون جهش نیاز ۴ سال.
سوال :  گلوبال یعنی چی؟
مالکی:یعنی در مجموع نیاز به مسکن، شما یک مجموع شهری را می‌آورید یک جمع می‌زنید بر روی همه شهر‌ها و بر اساس برنامه، می‌بینید که برنامه را توانستید تأمین کنید، اما یک استثنائاتی هم وجود دارد نکته‌ای که خودم گفتم از شما این است که یک شهر‌هایی نتوانستیم یک شهر‌هایی بیشتر توانستیم یک شهر‌هایی از برنامه جلوتر هستیم.

سوال :  کدام شهرهای مهم را نتوانستیم هنوز؟
مالکی: ببینید ما در غرب کشور به صورت کلی بخواهیم و در شمال کشور محدودیت تأمین زمین داریم در شمال کشور استحضار دارید یا اراضی کشاورزی و جلگه ای هستند به خاطر رطوبت بالا و آبی که وجود دارد که ما ممنوعیت قانونی استفاده از اراضی کشاورزی را داریم هم قانون، ما را ممنوع کرده هم اینکه امنیت غذایی ما مهم است ما در اراضی درجه 1 کشاورزی اصلاً‌ ورود نکردیم بخشی از اراضی هم که ملی و متعلق به انفال و متعلق به دولت است اراضی جنگلی هستند, قطعاً‌ ما در شهرهای شمالی مشکل تأمین زمین داریم نه الآن در طرح های مسکن گذشته، مسکن مهر و حتی گذشته تر از مسکن مهر هم همیشه در این شهرها مشکل تأمین زمین وجود داشته است مثل مازندران و شهرهایی که وجود دارد در غرب کشور مثل کردستان، ایلام، همدان اینجا هم توپوگرافی بسیار سختی داریم زاگرس توپوگرافی سختی دارد یا جنگل است یا کوه است و اراضی ای که قابل استفاده نیست یا باز هم اراضی کشاورزی 1 و 2 است ما در این شهرها تأمین زمینمان به سختی انجام می شود نه اینکه بگوییم نمی شود ما هیچ وقت هیچ کاری را متوقف نکردیم از راه های مختلفی برای تأمین زمین تلاش کردیم اما آنجا به سختی انجام می شود در بعضی از شهرهای ما شاید حالا در ادامه ی سؤالات شما باشد مثل اراضی مثل کرمان یعنی شرق را می گیرم آنجا مشکل تأمین آب را داریم یعنی شما وقتی می خواهید شهر را توسعه بدهید وقتی که می خواهید الحاق کنید تأمین آب به سختی اتفاق می افتاد بنابراین من اشاره کردم که تأمین زمین هم به کالبدش باید توجه کنیم همان طور به زیرساختش و دسترسی هایش دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن را خدمتتان گفتم.

سوال :  الآن این زمین هایی که تأمین شده چقدر از زمین های وزارت راه بوده و چقدر از زمین های دولتی دستگاه های دیگر و چقدر از زمین های بخش خصوصی؟
مالکی: ببینید بالای ۹۰ درصد از این اراضی متعلق به دولت است که تولیتش با وزارت راه و شهرسازی است این اراضی که قبل از اینکه در حریم و محدوده‌ی شهر‌ها واقع شود در اختیار منابع طبیعی بوده بعد از به استناد قانون بعد از اینکه حریم و محدوده شهر مشخص می‌شود در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد بالای ۹۰ درصد این اراضی متعلق به دولت در تولیت وزارت راه و شهرسازی بوده در مقدمه اشاره کردم حدود ۵ هزار هکتار از این اراضی را ما از سایر دستگاه‌ها اخذ سند کردیم بخشی از این‌ها وارد طرح نهضت ملی شده بخشی هنوز دارد مراحل کاربری و تغییر کاربری و گرفتن کاربری اش را طی می‌کند بخش خصوصی ما ۱۶ هزار هکتار این‌ها علاوه بر ۳۳ هزار هکتار و ۲۴ هزار هکتار اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی این عددی که می‌گویم خدمت شما، ما ۱۶ هزار هکتار از اراضی بخش خصوصی را شناسایی کردیم و توافق اولیه را انجام دادیم که از این اراضی برای طرح نهضت ملی استفاده شود به عنوان مثال در همین کردستانی که منابع دولتی محدود است ما توافق با مالکین بخش خصوصی را به عنوان یک اولویت پیگیری کردیم یا اراضی متعلق به بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، نیرو‌های مسلح این‌ها را همکاری شان هم بسیار همکاری خوبی بوده ما قبل از این جلسه که خدمت شما باشیم جلسه بنیاد مستضعفان را داشتیم، بنیاد مستضعفان اراضی را که دارد در خیلی از شهر‌ها ارائه داده ما داریم بررسی می‌کنیم که کدام یکی به درد سکونتگاه به درست مسکونی می‌خورد بعضی از اراضی هم حدود ۱۶ هزار هکتار شناسایی شده و بخشی از آن توافقاتش نهایی شده چیزی حدود ۲ هزار هکتار نهایی شده و در اختیار طرح قرار داده شده بقیه اش هم در مرحله بررسی است که بتوانیم از این اراضی هم استفاده کنیم و این هم ۱۶ هزار هکتار هم به اینجا ختم نمی‌شود ما این کار روزانه‌ی ماست به عنوان مثال در لرستان الآن همکار‌های ما با مالکین دارند نشست‌هایی را دارند و دارند تأمین زمینشان را با مالکین بخش خصوصی پیش می‌برند پس تأمین زمین فقط متعلق به اراضی دولتی و اراضی وزارت راه و شهرسازی نیست گرچه همه‌ی تقریباً این اراضی که قابلیت سکونتگاه را داشته در وزارت راه و شهرسازی به میدان آمده و در اختیار طرح قرار داده شده مابقی هم از سایر ظرفیت‌هایی که هم در قانون توصیه شده و تأکید شده هم از ظرفیت‌هایی که شاید در گذشته و در طرح‌های گذشته کمتر به آن توجه شده همین توجه به اراضی بخش خصوصی و بنیاد‌ها کمتر در دوره‌های قبل به آن ما توجه کردیم به شهرک سازی ما کمتر توجه کردیم می‌دانید که اراضی‌ای که شهرک می‌شوند این‌ها باید خارج از حریم شهر‌ها باشند ما ۲۷ شهرک را تا الآن رساندیم به مراحل تصویب این کاری بود که در هیچ دوره‌ای اتفاق نیفتاد یعنی شما شهرکی را پیدا نمی‌کنید که در دوره‌های گذشته بگوییم این خارج از حریم بوده مثلاً رفته سکونتگاه شده ما به این هم توجه کردیم که در قانون تکلیف شده بود و پیش بردیم و تمام شقوقی که می‌شد به آن توجه کرد برای تأمین مسکن با عدد و رقم خدمتتان می‌توانیم ارائه بدهیم که به آن توجه شده و تأمین مسکن پیش رفته است.


سوال :  آمادگی دارید فهرست شهرها متقاضیان یا حالا تعداد متقاضیان و زمین های تأمین شده را منتشر کنید؟
مالکی:تعداد منظور آمار اینها.
سوال :  به تفکیک شهرها مشخص شود ما کجاها چه نیازهایی داریم از این نیازها چقدر را تأمین کردیم چقدر هم مانده؟
مالکی:  بله این تحلیل شهریش را ما می‌توانم همین الآن هم خدمت شما بگویم که الآن به نظر نیاز این تحلیل شهری را، اگر که به تفکیک شهر بخواهید ما یک سامانه‌ای داریم در وزارت راه و شهرسازی، چون مسکن طرح نهضت ملی شقوق مختلف دارد از بافت تا خودمالک، نیرو‌های مسلح، آنجا عددش را می‌توانیم عدد دقیقش را به شهر و به تأمین شده اش را بگیریم از آن سامانه، اما چیزی که من تحلیل شهری خود تأمین زمین را که الآن خدمت شما گفتم در سازمان دارم ما ۱۳۸۲ شهر را ثبت نام اتفاق افتاده، ۴۸ شهر را متقاضی ثبت نام نکردیم در ۴۸ شهر، هزار و ۳۳۶ شهر ثبت نام اتفاق افتاده یعنی متقاضی داشتیم، هزار و ۵۸ شهر را تأیید نهایی سه شرط را داشتیم می‌دانید که هر کسی بخواهد از طرح نهضت ملی بهره‌مند شود بر اساس قانون باید ۴ تا شرط را داشته باشد باید متأهل باشد، از دولت تسهیلات دریافت نکرده باشد تسهیلات مرتبط با مسکن، فاقد مسکن باشد یعنی خودش مسکن نداشته باشد البته این تاریخ دارد من کلی خدمتان می‌گویم و در آن شهر که تقاضا می‌دهد ۵ سال هم سابقه‌ی سکونت داشته باشد برای اینکه این مهاجرت‌های اتفاق نیفتاده به شهر‌های بزرگ این را قانونگذار مشخص کرده آن چیزی که ما در شهر‌هایی که ما متقاضی بررسی شده ببخشید ۴ شرط را داریم هزار و ۵۸ شهر است از این هزار و ۵۸ شهر ثبت نام شده متقاضی داریم ۳۲۴ شهر را فاقد متقاضی ۴ شرطیم یعنی ۴ شرط را بررسی کردیم ۳۲۴ تا متقاضی نداریم حداقل در ثبت نام اولیه شاید ثبت نام‌های بعدی داشته باشیم ۵۱۱ شهر را ما کامل داریم تأمین کردیم از نگاه ما بر اساس متغیر متقاضی شاید فردا متقاضی اضافه بشود این شهر‌ها کسری پیدا کنند، اما الآن بر اساس متقاضیانی که وجود دارد ۵۱۱ شهرش کامل تأمین شدند در ۲۷۵ شهر بخشی از نیاز را توانستیم تأمین کنیم یعنی در این شهر بخشی از نیاز تأمین شده و بخشی از کسری وجود دارد در ۲۷۲ شهر ما نتوانستیم منابعی تأمین کنیم منابع دولتی نتوانستیم شناسایی کنیم، اما خیلی جای نگرانی هم ندارد دلیلش هم این است که در این ۲۷۲ شهر ۲۳ هزار متقاضی ما داریم که باز از این ۲۷۲ شهر ۱۸۷ شهرش ۱۰ هزار تا متقاضی دارد و ۱۱۵ شهرش زیر ۱۰ نفر متقاضی دارد یعنی شهر‌هایی بسیار کوچکی بودند که حالا درست است که در آمار شهری می‌گوییم که ۲۷۰ شهر تأمین زمینش الآن مانده یا اینکه کامل تأمین نشده، اما ۱۱۵ تا این‌ها زیر ۱۰ تا متقاضی یعنی از نظر تعداد متقاضی خیلی تعداد نگران کننده‌ای نیست گرچه ما بر همین ۲۷۰ شهر هم الآن برنامه داریم یعنی شما از من بپرسید یک شهر شناسنامه اش چی می‌خواهید چه کار کنید؟ ما به شما می‌گوییم که آنجا می‌خواهیم چه کار کنیم همین طوری که الآن در همین شهر‌ها مثلاً گفتیم که این تعداد شهر‌ها این کار را انجام بدهیم در آن کسری‌ای که داریم پس ما تحلیل شهری اش را برای خودمان برای برنامه ریزی تأمین زمینمان در سازمان ملی مسکن به ریز شهر داریم ما در بانک زمین ما اگر مراجعه کنید آنجا اسم هر شهری را بخواهید شما بیاورید ما شناسنامه آن شهر را می‌آوریم به شما می‌گوییم ما برنامه مان درآن شهر چیست برنامه داریم یا نداریم حتی مختصات زمین را هم به شما نشان می‌دهیم می‌گوییم زمینی که ما تأمین کردیم اینجاست این مختصات را دارد، اما چون تجمیع می‌شود در سامانه‌ی وزارت راه و شهرسازی شهر‌های جدید وارد می‌کند بافت فرسوده وارد می‌کند روستایی و بنیاد مسکن وارد می‌شود تجمیعشان آنجاست می‌توانید آنجا این ریز را داشته باشید.

سوال :   آقای مهندس فرآیند ساخت مسکن به شیوه ی واگذاری زمین به متقاضیان نهضت ملی مسکن چه جوری است؟
مالکی: فرآیند ساخت بسیار متنوع است آن دسته از متقاضیانی که تمایل دارند و زمین به آنها واگذار شده چه در قالب انفرادی و چه در قالب گروهی اولویت ما این بوده که زمین را واگذار کنیم که خود متقاضی برنامه ریزی کند برای ساختش یعنی خودش پروانه اش را اخذ کند خودش مراحل تهیه ی نقشه حالا ما کمک می کنیم اما مراحل تهیه ی نقشه و مراحل ساختش را انجام می دهیم مجری ذیصلاح می گیرد بر اساس آن چیزی که قوانین جاری آن شهر است که طرف به عنوان یک مالک می خواهد بسازد خودش می رود ساخت و سازش را انجام می دهد بخشی را متقاضیان توانایی ساخت را ندارند مراجعه می کنند در بعضی از شهرها که ما توان ساخت را نداریم ما توسط کارگزارانی که داریم که کارگزاران ما ستاد اجرایی و بنیاد مسکن اینها کارگزارهای اصلی ما هستند به خصوص بنیاد مسکن، بنیاد باز به دو روش می سازد یک روش اینکه بنیاد خودش متولی می شود و ساخت را می سازد به آن اصطلاحاً‌ ما می گوییم بنیادساخت یعنی بنیاد خودش دارد می سازد به صورت، بخشی از آن پیمانکار می گیرد می آید و انبوه ساز استفاده می کند و می سازد روش دیگر روش انبوه سازی است ما در این طرح نهضت ملی غافل نشدیم از ظرفیت انبوه سازان این هم به دو روش؛ یک روشش پیمانکاری است یعنی ما می آییم یک عددی را فراخوان می کنیم می آید قیمت می دهد انبوه ساز با یک عددی ساخته می شود بخشی از وام می آید بخشی از آورده ی متقاضی می آید بخشی از آن هم با آورده و وام ساخته می شود کمک هایی هم حالا دولت در بعضی از تحقیقات پروانه و اینها می دهد این ساخته می شود در قالب پیمانکاری که الآن خیلی واحدهای زیادی داریم در کشور این طور شد.
یک روشی را که ما اخیراً‌ یعنی خیلی جدید هست این را ابلاغ کردیم برای استان ها روشی است که علاوه بر اینکه آورده ی متقاضی می آید وام هم می آید سرمایه گذار یا انبوه ساز بخشی از تأمین مالی را هم به پروژه تزریق می کند یعنی بخشی یک درصدی را هم سرمایه گذار می آورد بابت آن درصدی که می آورد از واحدهای ساخته شده برمی دارد این یک روش جدیدی است برای اینکه کمک بشود به دهک های اول، دوم، سوم و تأمین مالی شان این روش یک روشی است که برای اولین بار هم هست ما همکاران ما نشستند و یک روشی را ایجاد کردند که الآن در کشور دارد برای ساخت می شود ابلاغ شده و دارد کارهایش انجام می شود این روش های متنوعی که دولت هم حمایت کرده هم ایجاد کرده که بشود مسکن نهضت ملی را ساخت به سلیقه ی استان ها و تصمیماتی که در شورای تأمین مسکن استان ها گرفته می شود این انعطاف دارد یک استانی تمایلش بر این است که همه اش را به مردم بدهد مردم خودشان توان ساخت را دارند یا بعضی از شهرها این استانی هم در انبوه سازی توجه به انبوه سازی مهم با توجه به وضعیت آن استان متفاوت است اما این روش های ساخت روش هایی هستند که الآن دارد اجرا می شود.
سوال :  آقای رئیس جمهور در جلسه ی شورای عالی مسکن درباره ضرورت رفع موانع واگذاری زمین به متقاضیان نهضت ملی مسکن اشاره کرده بودند منظورشان از این موانع چی بوده است؟
مالکی:  ببینید ما بخشی از اراضی مان منتظر الحاق است ایشان تأکید کردند استانداران محترم خیلی سریع بحث الحاق ها را و تصویب طرح ها را در دستور کار قرار بدهند می دانید که زمینی تا الحاقش به شهر یا مصوبه ی شورای برنامه ریزی و شورای عالی نگیرد ما اجازه ی طراحی و آماده سازی آن را نداریم. بخشی موانع این بود بخشی از موانع پاسخ استعلامات برای الحاق بعضی از دستگاه ها یک خرده استعلامات را طولانی کردند به دلیل بررسی هایی که باید در مطالعاتی که باید می کردند این یک خرده طولانی شده بود آن را تسریعش را دستور دادند. بخشی از موضوع هم آماده سازی زمین است زمین هایی که ما داریم و تأمین کردیم اراضی هستند بدون آماده سازی یعنی نه این اراضی جوی و جدولشان مشخص است نه عملیات خاکی خیابان های اصلی آن سایت هایی که در بیایند بشود به مردم واگذار کرد اینها موانعی بودند که بعد از این جلسه خیلی تسریع شد هم آماده سازی سرعت گرفته در کشور و دارد کارش انجام می شود یک تسهیلگری هم شده در مورد بستن قرارداد و انعقاد قرار دادی که مشکلاتی که بوده برای بحث های الحاق ها هم توصیه های لازم شده و دارد این کار یک خرده سرعت می گیرد موانع بیشتر اینها بودند برای واگذاری زمین آن دسته از زمین هایی که آماده شده بودند باید این اتفاقات می افتاد بخشی از آن منتظر طراحی یعنی زمین خامی که تهیه می شود باید طرح تفضیلی آن یا طرح آماده سازی آن تهیه بشود خب این یک خرده بیشتر تسریع در رفع این موانع اما مانع اصلی که به نظر من می رسد که باید همین جا هم تأکید می کنم استانداران محترم هم کمک کنند و خب خیلی تلاش کردند این استان هایی نیاز هست بیشتر تلاش کنند بحث تسریع در الحاق اراضی به محدوده ی شهرهاست و تصویب شهرک سازی.
سوال :   مشخص است در چه شهرهایی واگذاری زمین عملیاتی شده؟
مالکی: بله؛ ما تقریباً‌ در همه استان ها حالا ریز شهری را من الآن ندارم به شما بگویم تعداد شهرها اما تقریباً‌ در همه استانها واگذاری زمین را داشتیم چه انفرادی و چه گروهی تقریباً‌ در همه ی استان ها داشتیم، معیار ما در سازمانی که تأمین می کنیم بخشی وجود زمین است یعنی در یک شهرهایی زمین وجود دارد حالا شهر هم بزرگ است ما این واگذاری را اتفاق می افتد مثل یزد، در یک شهرهای کوچک شهر اما زمینی وجود ندارد متقاضیانی وجود دارد آن را کمی با احتیاط بیشتر و واگذاری اش را کمی سخت تر اتفاق می افتد معیار ما بیشتر تعداد متقاضیان واجد شرایط ما و به میزان زمینی است که وجود دارد آنجاهایی که زمین داریم ما اولویت مان همانی است که شورای عالی مسکن مصوب کرده است.
یک نکته دیگر هم من اشاره کنم اینکه ببینید من مسئولیت تأمین زمین را دارم اینکه زمین چه جوری با چه ظرفیتی طرح گذاشته بشود آن مسئولیت استانی دارد یعنی طرح های ما باید حتماً در کمیسیون ماده 5 مصوب شود که کمیسیونی است قانونی من هم دخالتی در آن کمیسیون به عنوان سازمان ملی زمین و مسکن ندارم آنها تشخیص می دهند بر اساس آن شهر وضعیت آن شهر متوسط بارگذاری آن شهر و طرح تفضیلی که آن شهر دارد متناسب با آن تصمیم می گیرد.
سوال :   آقای مهندس مالکی از مصوبات شورای عالی مسکن اولویت دادن به ساخت مسکن ویلایی بوده این مصوبه چقدر جدی است واقعاً؟
مالکی:  از نگاه ما در وزارت راه و شهرسازی یک اولویت است در بخش قبلی صحبتمان اشاره کردم ما به عنوان یک اولویت به آن نگاه می کنیم اما دو تا متغیر داریم یک متغیر متقاضیان تعداد متقاضیانی که وجود دارد و وجود زمین، از نگاه من در سازمان ملی زمین و مسکن، زمینی تأمین شده لحاظ می شود که مصوبات استانی اش را مصوبات شورای برنامه ریزی و کارگروه امور زیربنایی استان را بر اساس قانون طی کرده باشد یعنی اینکه زمینی از نگاه ما تأمین شده است که الحاق به شهرش نهایی شده باشد اگر زمینی تأمین شده باشد در شهری چون این اختیار، اختیار شورای تأمین مسکن استان هاست تأمین شده باشد با متقاضیانش هم همخوانی داشته باشد یعنی تعداد متقاضیان هم پاسخگو باشد اولویت همین است که شما می فرمایید و ما غیر از این توصیه ای نمی کنیم واگذاری انفرادی و گروهی اما یک جاهایی است مثال زدم ما تأمین زمین را همان میزانی را که می توانیم تأمین کنیم به سختی می توانیم تأمین کنیم مثل استان های شمالی، هم منطق کارشناسی می گوید هم عقل این را می گوید که استفاده ی بیشتری از این زمینه بشود حتی اگر اولویت چیز دیگری باشد ما آنجایی که اولویت وزارت راه و شهرسازی آنجایی که تأمین زمین اتفاق افتاده باشد چون ما تقریباً‌ همه ی زمین هایمان را عرضه کردیم در کارگروه های امور زیربنایی و شورای برنامه ریزی آنچه را که استانداران محترم الحاقش را و شهرکش را پذیرفته باشند و متقاضیان هم پاسخگو باشد اولویت همین برنامه ای است که مشخص شده و مصوب شورای عالی مسکن هم دارد.
سوال :   ولی ۸۰ درصد متقاضیان مال حدود۲۸۰شهر هستند درست است؟

 در آمارها بود تأییدش را از شما می خواستم بگیرم.
مالکی: من ندارم.
سوال :  الآن مشخص است به تفکیک در چند شهر ما امکان ویلاسازی نداریم و باید آپارتمان سازی کنیم.
مالکی:  امکان ویلاسازی منظورتان تأمین زمین است آمارش را من الآن ندارم اما معیار ما همین است حالا این در سامانه ای که معاونین مسکن دارد آنجا می تواند به شما این عدد را بگوید این درصد را، اما معیار ما این است که بعداً‌ یک نکته ای من اشاره کنم ببینید این کار، کار جاری است یعنی شاید امروز من بگویم که من در فلان شهر تأمین زمین به صورت ویلایی را نمی توانم انجام بدهم استانداری بیاید زمین برای من الحاق کند، بیاید برای من شهرک ایجاد کند، این امکان ایجاد می شود مثلاً‌ در کرمان زمین زیاد داریم ما، در همین شهر کرمان ما۱۱ نقطه را بردیم برای اینکه بتوانیم الحاق کنیم به شهر کرمان با همه اش مخالفت شده است شما به من بگویید من می گویم من زمین دارم اما زمینی تأمین از نگاه ما تأمین شده است که تصویب نهایی اش یعنی وزارت نیرو آبش را تأمین کند البته بپذیرد از نظر کالبد مشکلی نداشته باشد روی گسل نباشد در آبراهی نباشد در زون آب نباشد برای همین اگر استانی برای من مصوبه ای از اراضی من مصوبه ی الحاق بدهد یا شهرک مصوب کند میزان متقاضیانش هم باشد اختیار با خودش است اصلاً‌ نیازی به اجازه گرفتن از من و وزارت راه و شهرسازی ندارد اصلاً‌ نیازی به اجازه ندارد اگر استانی تأمین زمینش را بر اساس الحاق هایی که اتفاق می افتد و می تواند در شورای عالی شهرسازی و معماری بیاید دفاع کند از الحاقش، الحاقش را نهایی کند خودش اختیار دارد که طراحی بعدی اش را بر اساس همین اولویت ببرد.
سوال : یعنی الآن شما حداقل نمی دانید که با توجه به آن هدف گذاری اولویت دادن به ویلاسازی چقدر ما امکان بازی در این زمینه داریم؟
مالکی:  تا الآن آماری که من گرفتم از سامانه ۲۵۰ هزار نفر را به صورت گروهی و انفرادی تا الآن زمینش را مشخص کردند در سراسر کشور و در همه‌ی استان‌ها که ریز استانی اش هم وجود دارد قطعاً ریز شهری اش هم وجود دارد ۲۵۰ هزار نفر گزارشی بود که یکی دو هفته‌ی گذشته خدمت آقای رئیس جمهور در شورای عالی مسکن دادیم عدد این بود ۲۵۰ هزار نفر را خانوار را بهتر است بگوییم واگذاری انفرادی و ویلایی انجام بشود.
سوال :  الآن همین مشخص نیست چند درصدشان ویلایی اند؟
مالکی:   می گوییم اینها ویلایی اند۲۵۰هزار خانواده و از متقاضیان به صورت ویلایی گروهی یا.
سوال :  پس احتمالاً‌ کمتر از مثلاً ۲۰ درصد بلکه کمتر از۱۰ درصد.
مالکی:  نسبت به چی؟
سوال : از کل متقاضیان.
مالکی:   ما که برای همه متقاضیان هنوز تأمین زمینمان نهایی نشده است بیشتر باید باشداز ۲۰ درصد و اینها.
سوال : آقای مالکی تا به حال چقدر از زمین های مازاد دولتی را شناسایی کردید و چقدر اینها در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته؟
مالکی:   در بخش‌های قبلی هم اشاره کردم یک ظرفیتی که در قانون جهش تولید مسکن به آن توجه شده ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن است اینجا تکلیف کرده سایر دستگاه‌های دولتی که اراضی مازادی دارند و این قابلیت وجود دارد که آنجا سکونتگاه بشود و مسکن ساخته بشود این در اختیار طرح است ما چیزی حدود ۱۰ هزار هکتار را تا الآن شناسایی کردیم شناسایی مان هم در برنامه قبلی هم اشاره کردم میدانی است از این‌ها تا الآن بالغ بر ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار را آخرین وضعیتی که من گرفتم را اخذ سند کردیم یعنی سندش را توانستیم از ثبت حالا در قانون تکلیف کرده که دو ماه به خود دستگاه فرصت بدهیم اگر تمکین نکرد دستگاه، بیایین و از یک ماهه ثبت استفاده کنیم و ثبت مکلف رأساً این کار را بکنید عمده‌ی این زمین‌هایی که ما گرفتیم از این بخش دوم قانون است یعنی تکلیفی بوده که ثبت رأساً این سند را زده، ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار را تا الآن اخذ سند شده ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار را ما از دستور کارمان بعد از شناسایی خروج از دستور کار دادیم حالا به دلایلی یا مناسب طرح نبوده یا اساساً سند مالکیت نداشته یا آن دستگاهی که همکاران ما شناسایی کردند مشمول ماده ۱۰ نبوده یعنی صد درصد دولتی شرکتی بوده که صد درصد دولتی نبوده ما بعدش هم چیزی حدود دو هزار هکتر است که هزار هکتار آن متعلق به دانشگاه هاست ما با دانشگاه‌ها یک توافقی را امضاء کردیم که اراضی دانشگاه‌ها برای کارکنان، اعضای هیئت علمی و نخبگان آن شهر استفاده بشود که تا الآن چیزی که وزارت علوم به ما ارائه داده یعنی آمده که این تفاهم را نهایی کنیم یک چیزی حدود هزار هکتار را درخواست داده که ما بتوانیم از این اراضی برای خودشان استفاده بکنیم یک جا‌هایی ما ناچاریم از اراضی دانشگاه استفاده کنیم در شهری ما تأمین زمین از تمام روش‌های قانونی ممکن نبوده مگر اینکه زمین دانشگاه را نه در پردیس دانشگاه، چون ما وارد پردیس دانشگاه نمی‌شویم در اراضی‌ای که متعلق به دانشگاه است استفاده کنیم آن مابقی آن عمده اش وزارت علوم است که هزار هکتار است آن هم با این توافق داریم پیش می‌بریم بعضی از دستگاه‌ها هم ما آن دو ماهشان تمام شده ثبت را داریم پیگیری می‌کنیم.
همین امروز هم ما بعد از ظهری همکاران ما با همکاران ثبت در راستای اجرای ماده ۱۰ جلسه داشتند با استان‌ها به صورت ویدئو کنفرانس روزانه داریم پیگیری می‌کنیم که آن قسمت هم محقق بشود و به خصوص در شهر‌هایی که ما مسئله داریم و مشکل زمینمان تأمین زمینمان تحقق پیدا نکرده اصرار داریم که از این اراضی سایر دستگاه‌ها استفاده کنیم.
سوال : الآن چقدر زمین داریم که در انتظار سند خوردن به نام وزارت راه و شهرسازی است؟
مالکی:  یک چیزی بالغ بر ۲ هزار هکتار حالا دارم دقیقش را وقت نیست بالغ بر ۲ هزار هکتار مانده که هزار هکتارش دانشگاه ها هستند هزار هکتارش سایر دستگاه ها هستند که دارند به مرور انجام می شود.
سوال :و چقدر اینها یک ماهشان گذشته است؟
مالکی:   بعضاً‌ شاید 300، 400 تو سایت باشند آره در حال اضافه شدن کم شدن هم بخشی از آن مانده دانشگاه ها بیشتر از یک ماهش مانده یعنی هزار هکتار دانشگاه ها یک ماهش گذشته اما چون به توافق رسیدیم با وزارت علوم که برای متقاضیان خودشان باشند ما این را نگه داشتیم که آن توافق وزارت علوم محقق شود.
سوال :یعنی چقدر دیگه اینها تعیین تکلیف می شود؟
مالکی:  دارد انجام می شود توافق ابتدایی آن انجام شده لیستش هم ارائه شده است.
سوال :بین توافق شدن و انجام شدن گاهی می تواند ماه ها.
مالکی: لیستش هم ارائه شده ببینید بعضی از این اراضی بخشی از سایت یک مجموعه اند جدا کردن این سایت طراحی کردنش یک کارهایی است که زمان می برد اما توافق را وزارت علوم کرده که این اراضی را برای کارکنان خودش استفاده کند این اهتمام وجود دارد که این اتفاق بیفتد برای کارکنان وزارتمان.

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top