وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مرکز نوآوری صنعت غذا در محل اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران، انجام فعالیت‌های نوآورانه در صنعت نان با هدف ارتقای کیفیت، فرآوری و غنی‌سازی این ماده مهم غذایی را مورد تأکید قرار داد.

 


به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، عصر دیروز با حضور در محل اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران از مرکز نوآوری صنعت غذا دیدن کردند.
در این بازدید که برنامه‌ها و چشم‌اندازهای پیش‌بینی شده به منظور بهبود کیفیت محصولات غذایی با محوریت گندم، آرد و نان در جریان آن توضیح داده شد، عباس ارشدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران، گزارشی از اقدامات به عمل آمده و برنامه‌های در دست اجرا، برای تأمین کالاهای اساسی مردم و ذخیره‌سازی محصولات استراتژیک در پایتخت ارائه کرد.

سه فروند کشتی اقیانوس پیمای حامل 214 هزار و 500 تن گندم در چند روز اخیر در استان خوزستان پهلو گرفتند.

 

به گزارش  اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ هر یک از این سه کشتی که طی چند روز گذشته در بندر امام پهلوگیری کرده‌اند، حامل ۷۱ هزار و ۵۰۰ تن گندم خریداری شده از سوی این شرکت هستند.
بر اساس این گزارش، عملیات تخلیه محموله‌های گندم این سه کشتی با استفاده از دستگاه‌های مکنده انجام خواهد شد و محموله‌های گندم پس از تخلیه، بدون توقف و به صورت یک‌سره، بارگیری و بر اساس برنامه‌های حمل‌ونقل شرکت بازرگانی دولتی ایران به استان‌های مختلف ارسال می‌شوند.
گفتنی است، برای تأمین گندم مصرفی کشور و حفظ ذخایر راهبردی، گندم‌های خریداری شده از طریق بنادر مختلف، وارد کشور می‌شوند و از ابتدای سال‌ جاری تاکنون، بیش از 700 هزار تن گندم صرفاً از مبدأ بندر امام وارد کشور شده است و علاوه بر این، چندین کشتی غول‌پیکر حامل گندم نیز در آب‌های بین‌المللی به مقصد این بندر در حال حرکت هستند.

علی اصغر محمدپور با گرامیداشت روز جهانی شیر، در گفتگوی تلویزیونی با واحد مرکزی خبر پیشنهاد داد تا ۱۸ آبان روز ثبت شرکت صنایع شیر ایران در تقویم به عنوان روز ملی شیر در ایران نام‌گذاری شود.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران در بازدید از پگاه گلستان با اعلام این مطلب گفت:  اجرای مردمی سازی توزیع یارانه‌ها کار درستی بود که دولت‌های قبل باید آن را اجرا می‌کردند اما همزمان با اجرای این طرح قیمت شیر هم بالا رفت و با توجه به  سرانه کم مصرف شیر در ایران که یک چهارم سرانه مصرف دنیا است امیدواریم دولت محترم با حمایت‌های لازم از افت مصرف شیر جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه  روزانه ۳ هزار و ۸۰۰ تن شیر در کشور دریافت می‌کنیم که ۳۰ درصد آن در به خارج صادر می‌شود و بقیه در قالب شیر، دوغ، پنیر و خامه توزیع می‌شود، افزود: در حوزه صادرات اگر دولت حذف عوارض صادراتی را ابلاغ کند و مشوق‌های صادراتی در نظر بگیرد پیش بینی می‌کنیم در کوتاه مدت افتی داشته باشیم، اما پس از یک ماه دوباره بازار‌های صادراتی خود را پس بگیریم.

علی اصغر محمد پور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از فن آوری‌های نوین در تولید گفت: در صنعت شیر برخی افزودنی‌های مجاز از خارج وارد می‌شد که شرکت ما توانست بومی سازی کرده و از خروج ارز جلوگیری کند همچنین با تولید کاغذ مخصوص بسته بندی که تا کنون از خارج وارد می‌شد تولید آن داخلی سازی شده و به زودی به تولید انبوه می‌رسد.

مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران حضور تولیدات این شرکت در بازار‌های کشور‌های منطقه را خوب ارزیابی کرد و افزود: ۸۰ درصد واردات کشور افغانستان از ایران است و در کشور عراق وضعیت خوبی داریم و یک سوم محصولات ما به کشور روسیه و کشور‌های حوزه سی آی اس صادر می‌شود و با توجه به تصویب حذف عوارض صادراتی از دو هفته قبل امیدواریم با ابلاغ آن گرهی از مسیر صادرات باز شود.

 

روتیتر: تلاش بی‌وقفه «مدافعان امنیت غذایی» برای تأمین کالاهای اساسی؛

خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سراسر کشور حتی در روزهای تعطیلِ نیمه خردادماه نیز ادامه یافت تا با فعالیت 5 هزار نفر از عاملان تشخیص و ذیحساب در مراکز فعال خرید، در مجموع بالغ بر 200 هزار تن محصول از گندمکاران خریداری شود.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ در شرایطی که مراکز اداری و دستگاه‌های دولتی در سراسر کشور طی روزهای سیزدهم تا پانزدهم خرداد، تعطیلات رسمی را سپری می‌کردند اما «مدافعان امنیت غذایی» در سراسر کشور، در حال فعالیت بی‌وقفه برای تأمین کالاهای اساسی و ضروری مردم بودند.
 این گزارش می‌افزاید، فعالیت شبانه‌روزی عوامل تأمین انواع کالاهای اساسی شامل گندم، برنج، شکر و روغن از مبادی داخلی و خارجی در تمام ایام سال حتی در روزهای تعطیل نیز ادامه دارد و در تعطیلات سه روزه نیمه خرداد، 5 هزار عامل تشخیص و ذیحساب، هر روز بیش از 65 هزار تن از محصول گندمکاران را در سراسر کشور، خریداری و ذخیره‌سازی کردند.
 گفتنی است، خرید تضمینی گندم از چهارم فروردین‌ماه در کشور آغاز شده و مراکز خرید بدون یک روز تعطیلی، محصولات کشاورزان ۲۶ استان کشور را خریداری می‌کنند و در دو ماه و نیمی که از آغاز خرید تضمینی این محصول راهبردی گذشته است، 415 هزار و 338 محموله گندم توسط این مراکز از گندمکاران تحویل و خریداری شده است.

روتیتر: ارسال محصول مزارع نیشکر به کارخانجات تولید شکر سرعت گرفت؛

140 هزار تن شکر تولید داخل به‌زودی در شبکه توزیع سراسری قرار می‌گیرد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ با برداشت محصولات جدید بهاره از سطح مزارع نیشکر کشور و ارسال آن‌ها به کارخانجات تولید شکر، تولیدات داخلی این محصول برای توزیع و مصرف، وارد بازار خواهد شد.
 این گزارش می‌افزاید، 140 هزار تن شکر استحصال شده از محصول نیشکر تولید داخل، برای تنظیم بازار این کالای استراتژیک به صورت سراسری توزیع خواهد شد.
 بر اساس این گزارش، از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱۵۰ هزار تن شکر نیز برای مصارف صنف و صنعت و خانوار توزیع شده است و ۱۰۰ هزار تن از این کالا نیز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در جریان توزیع قرار دارد.
 این گزارش حاکی است، تأمین شکر کشور از منابع داخلی و خارجی به طور مستمر ادامه دارد که با توجه به افزایش تولیدات داخلی و تأمین از طریق واردات، انتظار می‌رود با توزیع این محصول راهبردی، بازار شکر به آرامش و ثبات می‌رسد.
گفتنی است، با اصلاح قیمت شکر و ایجاد مزیت وارداتی برای آن، ثبت سفارش جدید بخش خصوصی برای واردات آن آغاز شده و به این ترتیب، بخشی از شکر مورد نیاز کشور توسط این بخش تأمین خواهد شد.

 

روتیتر: با واریز 8 هزار میلیارد تومان به حساب گندمکاران در دو روز گذشته؛

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز 8 هزار میلیارد تومان دیگر از پول گندم‌های خریداری شده به حساب کشاورزان خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 21 هزار و 759 میلیارد تومان به حساب گندم‌کاران سراسر کشور واریز شده است.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ دکتر سید سعید راد با اعلام اینکه تاکنون دو میلیون و 329 هزار تن از این محصول راهبردی از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است، افزود: مبلغ کل خرید تاکنون به 24 هزار و 624 میلیارد تومان رسیده است.
وی با اشاره به اینکه استان خوزستان با خرید تضمینی یک میلیون و 334 هزار تن گندم، پیشتاز استان‌ها در تحویل این محصول راهبردی است، اظهار کرد: به ترتیب  استان‌های استان فارس، ایلام، کرمان و گلستان پس از استان خوزستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
راد با بیان اینکه تاکنون 26 استان کشور وارد عملیات خرید تضمینی این محصول راهبردی شده‌اند، تصریح کرد: مراکز خرید استان‌های مذکور تا این مقطع از سال‌ جاری زراعی، 356 هزار محموله از کشاورزان گندمکار در این استان‌ها، خریداری کرده‌اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه تاکنون بیش از 88 درصد از پول گندم های خریداری شده به حساب گندمکاران واریز شده است، خاطرنشان کرد: کمتر از 12 درصد باقی‌مانده از مطالبات این عزیزان نیز به زودی پرداخت خواهد شد.

مدیر ویژه غله و خدمات بازرگانی منطقه چابهار از ترخیص بالغ بر 250 هزار تن انواع کالاهای‌ اساسی اعم از گندم، برنج از بندر شهید رجایی چابهار خبر داد و گفت: ترخیص کالاهای اساسی از این بندر، نسبت به سال گذشته افزایش داشته و به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدا)؛ برات خواجه با اعلام اینکه در دو ماه اول سال ‌جاری، بالغ بر250 هزار تن انواع کالاهای اساسی شامل گندم، برنج و ذرت از بندر چابهار ترخیص شده که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته از نظر وزن بیش از 70 درصد و از نظر ارزش 118 درصد رشد داشته است.

مدیرکل ویژه غله و خدمات بازرگانی منطقه چابهار با تأکید بر اینکه ترخیص و ارسال کالاهای اساسی از مبداء چابهار به سراسر کشور به صورت 24 ساعته در جریان است، خاطرنشان کرد: بندر چابهار از نظر ترخیص کالاهای‌ اساسی در سال گذشته، سومین بندر کشور بود و در سال‌ جاری نیز با تأمین و ارسال کالاهای اساسی به اقصی نقاط کشور، این رتبه را حفظ خواهیم کرد

 

ارزش گندم‌های خریداری شده از کشاورزان از ابتدای امسال، با بیش از 2 و نیم برابر افزایش، به ۲۳ هزار و 745 میلیارد و 642 میلیون تومان ‌رسید.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ خرید تضمینی گندم کشور از چهارم فروردین سال جاری در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان آغاز شد و به تدریج 13 استان نیز دیگر تاکنون وارد عملیات خرید این محصول راهبردی شده‌اند.
 بر اساس این گزارش، امسال هر کیلوگرم گندم از گندمکاران، با بیش از دو برابر افزایش نسبت به سال گذشته، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌شود که به این ترتیب، گندم‌های خریداری شده از ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 2 و نیم برابر و به عبارتی 172 درصد افزایش یافته است.
 این گزارش می‌افزاید، خرید تضمینی این محصول استراتژیک از آغاز سال جدید از نظر وزن نیز با 510 هزار تن افزایش نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل، از یک میلیون و 736 هزار تن به دو میلیون و 246 هزار تن رسیده است.
 گفتنی است، در حال حاضر خرید گندم در ۱۶ استان کشور در جریان است و گندمکاران، 340 هزار محموله از محصولات تولیدی خود را به مراکز خرید تضمینی گندم در استان‌های مذکور تحویل داده‌اند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی با اعلام اینکه امسال با افزایش بیش از دو برابری قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته، انگیزه کشاورزان برای تولید و تحویل گندم به مراکز خرید بیشتر شده است، از آغاز خرید تضمینی گندم در این استان خبر داد.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدا)؛ حمیدرضا نوری گفت: با تحویل ۱۵ تن گندم در اولین روز از آغاز به کار مراکز خرید در شهرستان‌های خواف و سبزوار، عملیات خرید تضمینی این محصول راهبردی در خراسان رضوی شروع شد.
وی با اشاره به اینکه امسال ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی استان خراسان رضوی زیر کشت گندم رفته است، اظهار کرد: امسال ۵۹ مرکز برای خرید این محصول در شهرستانهایی که کشت گندم دارند، مستقر شده است.
نوری با بیان اینکه قیمت پایه خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است که نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش داشته است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال، ۲۷۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری و ذخیره‌سازی شود.
وی با اشاره به تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده در حوزه‌ کنترل کیفیت گندم‌، اظهار کرد: ثبت مشخصات کشاورزان در سامانه پهنه‌‌بندی سازمان جهاد کشاورزی استان به همراه داشتن کپی از مدارک شناسایی و تأییدیه حساب بانک کشاورزی از مهم‌ترین الزامات برای تحویل گندم از کشاورزان در مراکز خرید است.
نوری با بیان اینکه مجموعه‌ای از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مراکز خرید تضمینی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: ارسال دستورالعمل رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تمامی مراکز خرید، برنامه‌ریزی و جلوگیری از تردد رانندگان در مراکز خرید، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک و ملزومات بهداشتی برای کارکنان حاضر از جمله این اقدامات  است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان خراسان رضوی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با تأمین اعتبارات مورد نیاز، پول گندم خریداری شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حساب گندمکاران واریز شود.
گفتنی است، سال گذشته در استان خراسان رضوی ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش 507 میلیارد تومان از گندمکاران این استان خریداری شد.

گندم و روغن خام از عمده‌ترین واردات کشاورزی کشور هستند که سهم قابل توجهی در مجموع اقلام وارداتی کشورمان را چه از لحاظ ارزش و چه به لحاظ وزن در سال ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده‌اند.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی بازرگانی دولتی ایران (مبدا)؛ سال گذشته، ۷ میلیون و ۷۵ هزار تن گندم به ارزش ۲ میلیارد و 486 میلیون دلار و یک میلیون و 9۸۳ هزار تن روغن خام به ارزش ۲ میلیارد و 740 میلیون دلار وارد کشور شد.

 مجموع واردات این دو کالای استراتژیک در سال ۱۴۰۰، از نظر ارزش جمعاً 5 میلیارد و 226 میلیون دلار و از نظر وزن مجموعاً ۹ میلیون و ۵۸ هزار تن بوده و در بین محصولات کشاورزی، بعد از ذرت دامی به ترتیب روغن خام و گندم، بیشترین ارز خروجی از کشور را برای واردات به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است، با توجه به افزایش قیمت جهانی غلات از جمله گندم و همچنین روغن خام، قیمت این محصولات در گذشته از طریق پرداخت یارانه از سوی دولت حمایت می‌شد و به همین دلیل، بخش قابل توجهی از اقلام مذکور به طرق مختلف وارد کشورهای همسایه که قیمت این دو کالا در آنها به مراتب پایین‌تر از کشورمان بود، می‌شد.

روتیتر: وزیر کار در بازدید از شرکت صنایع بسته بندی فرآورده‌های شیری پگاه مطرح کرد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رأس هیئتی از معاونین و مدیران ارشد این وزارتخانه و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور از شرکت صنایع بسته بندی فرآورده‌های شیری پگاه بازدید کرد و از افزایش ۳۰ درصدی صادرات ارزی شرکت صنایع شیر ایران «پگاه» نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، حجت‌اله عبدالملکی در حاشیه این بازدید گفت: مجموعه صنایع شیر ایران «پگاه» یکی از شرکت‌های پر افتخار کشور در صنایع غذایی و لبنیات کشور محسوب می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تصریح کرد: شرکت صنایع بسته بندی فرآورده‌های شیری پگاه در ماه‌های اخیر بیش از ۲۰ نفر جذب نیرو داشته و در ادامه سال ۱۴۰۱ براساس طرح توسعه ۵۰ فرصت شغلی جدید ایجاد می کند.

▪️عبدالملکی خاطرنشان کرد: محصول دانش بنیان کاغد پارچمنت در این شرکت تولید و در مرحله آماده سازی تجاری قرار دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این بازدید با برخی از کارگران حاضر در بخش‌های مختلف تولید در زمینه وضعیت شغلی، ساعات کاری و حقوق و معیشت آنان به گفت‌و‌گو پرداخت.

علی اصغر محمد پور مدیر عامل صنایع شیر ایران نیز که به‌صورت ویدئو کنفرانس در این جلسه حضور داشت، با معرفی شرکت، امکانات، ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها، گزارش عملکرد این مجموعه و اقدامات انجام شده در دوره جدید را تشریح و چالش‌ها و مشکلات این شرکت را مطرح کرد.

در این برنامه عبدالامیر باروتکوب رئیس هیئت مدیره صنایع شیر ایران جهت آشنایی بیشتر مقام عالی وزارت تاریخچه شرکت صنایع بسته بندی پگاه را ارائه کرد.

محمد سیاح عضو هیئت مدیره صنایع بسته بندی فرآورده‌های شیری پگاه نیز ضمن ارائه گزارش تعاملات مجموعه با دانشگاه، تصریح کرد: در راستای همسو شدن با شعار سال از یک محصول جدید که سال‌ها به آن وابسته بودیم رونمایی شد.  

 

 

تبلیغات

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top