سلاجقه رییس سازمان محیط زیست و سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط‌زیست از نیروگاه شهید رجایی قزوین، بازدید و با موتابها مدیرعامل این نیروگاه درخصوص توانمندیها و مشکلات موجود گفتگو کردند.

به گزارش اقتصادرسا ؛سلاجقه رییس سازمان محیط زیست و سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط‌زیست از نیروگاه شهید رجایی قزوین، بازدید و با موتابها مدیرعامل این نیروگاه درخصوص توانمندیها و مشکلات موجود گفتگو کردند.
ابتدا رفیعی سوالاتی در خصوص رفع مشکلات محیط زیستی و راه حل های طراحی شده طرح کرد.
 اصلاحات انجام شده روی توربین ها،   رفع اشکالات مشعل ها و فرآیندهای مرتبط با لوناکس، از جمله ی این سوالات بود.
موتاب ها ضمن اشاره به کاهش راندمان بر اثر گذر زمان از ۳۷ به ۳۵ درصد، بر لزوم تعمیرات اساسی برای بازگشت دوباره به بهره وری روزهای اول تاکید کرد و گفت:اصلاحاتی روی دمپرها و توربین هاو سیل ها انجام شده همچنین کنترل نشتی بخار و تنظیمات مشعل ها از دیگر اقدامات صورت گرفته می باشد.
در این بازدید خانم دکتر محمد علیزاده نماینده قزوین ضمن تشکر از سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست و  خانم رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، گفت:  امروز استان قزوین میزبان مسئولین محیط زیستی از دو حوزه مقننه و مجریه است تا خبرهای خوش محیط‌زیستی را به مردم استان قزوین بدهیم. بیشترین نارضایتی مردم از انتشار آلاینده ها در سطح بسیار بالا و همچنین مصرف فروان آب توسط نیروگاه برق میباشد که امیدواریم بتوانیم این نارضایتی را کاهش دهیم.
دکتر رفیعی در پایان بر این نکته تاکید کرد که برای رفع این موارد باید از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در طراحی و تولید دانش فنی مورد نیاز مسئله استفاده شود و ضروری است شرکت مادر تخصصی نیروی برق استراتژی واحدی برای همه نیروگاه ها ارائه دهد سوخت پاکی را  جایگزین سوخت مازوت ناسالم فعلی نماید.

 

چین پیشبرد احیای روستایی در سراسر کشور و تسریع ساخت کشاورزی قدرتمند با چشم انداز تبدیل این کشور به یک کشور سوسیالیستی مدرن در تمام ابعاد را به یک برنامه راهبردی تبدیل کرده است.

 

به گزارش اقتصادرسا ؛چین پیشبرد احیای روستایی در سراسر کشور و تسریع ساخت کشاورزی قدرتمند با چشم انداز تبدیل این کشور به یک کشور سوسیالیستی مدرن در تمام ابعاد را به یک برنامه راهبردی تبدیل کرده است.

اهمیت این برنامه راهبردی دوباره در «سند شماره یک مرکزی» برای سال 2023، که روز دوشنبه رونمایی شد، تکرار گشته است؛ در این سند 9 وظیفه برای ارتقاء جامع احیای روستایی در سال جاری فهرست شده است.

این سند به عنوان اولین سند سیاستگذاری که توسط مقامات مرکزی چین هر ساله منتشر می‌شود، به مثابه شاخصی برای اولویت‌های سیاستی تلقی می‌گردد. کار روی حوزه کشاورزی، مناطق روستایی و کشاورزان از اولویت بالایی در دستور کار مقامات مرکزی قرار دارد.

سند امسال خواستار تلاش‌ها برای تضمین تامین پایدار و امن غلات و محصولات کشاورزی مهم، پیشبرد ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی، تقویت حمایت از علم، فناوری و تجهیزات کشاورزی، تحکیم و توسعه دستاوردهای فقرزدایی و گسترش کانال‌ها برای کشاورزان به منظور افزایش درآمد در میان موارد دیگر شده است.

سند مذکور تاکید می‌کند تولید سالانه غله باید بالای 650 میلیارد کیلوگرم باقی بماند. در واقع، چین این پرمحصولی را 19 سال متوالی است که حفظ کرده و تولید غله در سال 2022 حدود 686.5 میلیارد کیلوگرم بود و در مقایسه با سال قبل آن 0.5 درصد افزایش داشت.

این حقیقت که چین قادر به تامین غذای جمعیت بالای خود است یک کمک عظیم به امنیت غذای جهانی محسوب می‌شود.

حفظ این روند خوب در تولید غله و تسریع تلاش‌ها برای مدرن‌سازی کشاورزی و مناطق روستایی یک پایه محکم برای عملکرد کلی اقتصاد ملی ایجاد خواهد کرد و به امنیت ملی کمک می‌کند.

این سند همچنین تصریح می‌کند مهم‌ترین وظیفه یعنی ساخت کشور سوسیالیستی مدرن در تمام ابعاد همچنان در مناطق روستایی وابسته و نهفته است.

اولویت بخشی به توسعه کشاورزی و روستایی و تقویت پشتیبانی فناوری و سیاستگذاری برای احیای روستایی قطعا به نیروی مدرنیزاسیون چین کمک خواهد کرد.

جاده‌های روستایی به مثابه مویرگ‌ها برای احیا و توسعه روستا هستند. مجموعه‌ای از جاده‌های زیبای روستایی متقاطع ساخته شده و خانه‌های روستایی در کنار این جاده‌ها بر پا شده و پایگاه‌های صنعتی یکی پس از دیگری سربرآورده‌اند.

به گزارش  اقتصادرسا ؛جاده‌های روستایی به مثابه مویرگ‌ها برای احیا و توسعه روستا هستند. مجموعه‌ای از جاده‌های زیبای روستایی متقاطع ساخته شده و خانه‌های روستایی در کنار این جاده‌ها بر پا شده و پایگاه‌های صنعتی یکی پس از دیگری سربرآورده‌اند؛ این یک تابلوی نقاشی با شکوه از رونق اقتصاد روستایی، شکوفایی صنایع و همچنین زیبایی محیط زیست به دلیل ساخت جاده‌ها محسوب می‌شود.

منظره برفی جاده «چینگ تیان» - یکی از 10 جاده بسیار زیبای روستایی، واقع در شهر «هه‌فی» استان «آن‌هوئی» در مرکز چین

مارپیچ جاده کوهستانی در برف مانند مار نقره‌ای در شهر «یی‌چانگ» استان «هوبیِ» در مرکز چین

بزرگراه «فانگ شیان» در شهر «شی‌یان» استان «هوبیِ» در مرکز چین که در چندین جهت ساخته شده و مشکلات سفر و رفت و آمد ساکنان محلی را حل کرده است

در شهر «گان‌جوئو» استان «جیانگ‌شی» در مرکز چین، جاده آسفالته به روستاهای جدید می‌رسد و مناظر سرسبز اطراف آن به چشم می‌خورد

در شهر «جی‌آن» استان «جیانگ‌شی» در مرکز چین، جاده‌های روستایی از دهکده‌ها و باغ‌ها عبور می‌کند و با اتصال روستاها وضعیت حمل و نقل محلی را سهولت بخشیده است

جاده روستایی شهر «شانگ‌رائو» استان «جیانگ‌شی» در مرکز چین

منظره جاده روستایی در منطقه خودمختار قومهای «میائو» و «دونگ» در استان «گوئی‌جوئو» واقع در جنوب غربی چین

در شهر «مِنگ‌زی» استان «یون‌نان» در جنوب غربی چین، جاده‌های روستایی کنار کوه‌ها ساخته شده و مانند ریسه‌های شادی دور هم می‌پیچد

تابش غروب آفتاب بر جاده روستایی «دهکده دونگ‌هه» در شهرستان خودمختار قومهای «توجیا» و«میائو» یوئویانگ واقع در شهر «چونگ‌چینگ» در جنوب غربی چین تصویری جذاب را ایجاد کرده است

در شهر «چونگ‌چینگ» در جنوب غربی چین؛ روستاها توسط مه صبحگاهی، کوه‌ها و جنگل‌های سبز احاطه شده و جاده‌های روستایی در امتداد کوه‌ها به خانه‌ها می‌رسند

 

روتیتر: ایمان شالچیان تبریزی اعلام کرد؛

مدیرعامل شرکت آب وخاک آریا تیاب گفت : گیاهان این قابلیت را دارند که سموم هوا را جذب کنند و با رطوبتی که دارند، هوا را تلطیف نمایند، همچنین با آسایشی که ایجاد می‌کنند، تنش‌های روزمره را کاهش می‌دهند.

 

به گزارش اقتصادرسا ؛ایمان شالچیان ‌تبریزی مدیرعامل شرکت دیوارسبز تیاب درگفتگویی اظهارداشت: شرکت آب و خاک آریا تیاب در سال ۱۳۹۱ تاسیس شده در آن زمان بیشتر فعالیت ما در زمینه تولید و تامین لوازم آبیاری آبرسانی پروژه های بزرگ ملی و منطقه بود، بنا بر شرایط تصمیم به ارائه گونه ای دگر از خدمت به کشور عزیزمان شدیم

وی ادامه داد : در سال 1394 بطور رسمی تولید المان های دیوارسبزتیاب با نام تجاری گلدون دیواری تیاب و ارائه خدمات مرتبط را آغاز کردیم وبا توجه به مطالعات انجام شده، به این نتیجه رسیدیم که همه به سبزینگی در شرایط اجتماعی امروز نیازمندیم و یکی از دغدغه‌های ما این است که گل و گیاه همچنان تا مدتها سبز بماند. ازهمین رو بر آن شدیم تا نگهداری دیوار سبز را به نحوی انجام دهیم که افراد علاقمند به این حرفه آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

شالچیان ‌تبریزی تصریح کرد : گیاهان این قابلیت را دارند که سموم هوا را جذب کنند و با رطوبتی که دارند، هوا را تلطیف نمایند، همچنین با آسایشی که ایجاد می‌کنند، تنش‌های روزمره را کاهش می‌دهند.

وی ادامه داد: در دوران کرونا دانشمندان در حوزه‌های اجتماعی، معماری به این نتیجه رسیدند که در فضاهای باز و نیمه باز مثل تراس، بالکن و حیاط ورودی و حتی داخل منزل، گیاهان مناسب این محیط ها را با معماری مناسب فراهم کنند.

مدیرعامل شرکت دیوارسبز تیاب افزود : ما همچنین، نمایندگی فعال و ارسال به سراسر کشور همراه با مشاوره جهت نگهداری و سبز ماندن گیاه را داریم.
وی درپایان سخنان خود گفت: ما انتظار کمک از مسئولین امر را داریم تا ساز و کار مناسب را جهت تسهیلات و رایزنی‌های مناسب در گمرک داخلی و خارجی ایجاد کنند تا موجب ارزآوری برای کشورمان شویم.

 

 
تماس با ما:
خانواده دیوارسبز تیاب همه جا در دسترس شما است
کافی است با ما تماس بگیرید

    تهران ، خیابان مطهری ، خیابان فجر ، کوی مدائن ، پلاک هجده ، واحد یک
    سایت :www.tiabgreenwall.com
   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
    +982188845454
    +982188865510
    +982188865512
    +982188865514
    +982188865516
    +982188848410
    +989304814141

 
 
ما زندگی را دوست داریم

چشم انداز

 ما اعتقاد داریم سلامت جسم و روان بـرای نسل حاضر‌ و آینده از اهمیت بالایی برخوردار است. جامعه سالم و با نشاط، ارزشمندترین ثروت ملی ایران و ایرانی است

 شعار ما حس لذت ، مفهوم زندگی است، درک لذت زندگی

ماموریت

 شرکت آب و خاک آریا تیاب در زمینه تولید المان های دیوارسبز طبیعی، گل و گیاه، بازرگانی و تامین تجهیزات آبیاری و آبرسانی در پروژه‌های ملی، منطقه‌ای و شخصی فعالیت می‌کند. ما همواره بدنبال توسعه و مشارکت با ذینفعان تجاری خود در سطح داخلی و بین‌المللی هستیم

 اصول و ارزش‌ها

 ما معتقدیم مشتریان و مصرف کنندگان محصولات ما عضوی از خانواده شرکت آب و خاک آریا تیاب هستند. به حضور و وجود آنها احترام می‌گذاریم و از ارتباط با آنها خرسند هستیم

 ما کالاهایی را تولید و توزیع می‌کنیم که نیاز مصرف‌کننده است و با خرید آن از کیفیت و خدمات شرکت آب و خاک آریا تیاب خشنود می‌شوند.

 شرکت آب و خاک آریا تیاب بخشی از درآمد یا کالاهای خود را صرف توسعه و آبادانی نقاط محروم کشور می‌کند و آن را مسئولیت اجتماعی خود می‌داند.

 ما درک می‌کنیم که برای ارتقاء روز افزون خدمات خود و رضایت‌مندی مشتریان نیاز بـه پیشنهادات آنها داریم. از این رو مشتاق شنیدن و بکار بردن آن در زمان مقتضی هستیم

 مـا به ارزش آفرینی، کیفیت و خدمات بهتر برای همه شرکای تجاری خود اعتقاد داریم و این موضوع برایمان ارزشمند است و بـه حفظ آن پایبند هستیم

 ما استانداردهای کیفی خـود را فدای منافع کوتاه مدت نمی‌کنیم. رفتار و عملکرد شفـاف ما، اصول و باور شرکت آب و خاک آریا تیاب است.

 

 

وی با تاکید بر این نکته که در سال ۱۴۰۲ نیز برنامه‌ای برای آزادسازی قیمت نان و محدودیت خرید وجود ندارد، گفت: اصلاح قیمت نان، دو یا سه سال یکبار توسط شپرای آرد و نان استانها رخ می‌دهد و کشوری نیست. این موضوع هنوز در استانها مطرح نیست و اگر اتفاقی بیفتد اطلاع رسانی می‌شود. در سال ۱۴۰۲ میانگین یارانه گندم برای تولید نان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین ترمیم ۱۵ درصدی هزینه‌های نانوایان و برای جبران خلا درآمدی آنها روی کارت مبدایی آنها پرداخت شده است.

 

 

به گزارش اقتصادرسا؛ طرح تحول و هوشمندسازی نظام توزیع آرد موضوع برنامه تهران ۲۰ در ۱۲ بهمن بود. 

محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد با حضور در استودیوی برنامه تهران ۲۰ درباره این طرح گفت: طرح هوشمند‌سازی از مهرماه سال گذشته آغاز شد. در حال حاضر نیز بزرگترین قلم یارانه‌ای بودجه، مربوط به نان است. دولت عقیده راسخ به حفظ یارانه نان دارد. اما برای اینکه منابع اختصاص یافته نان را بهینه مصرف کنیم برنامه ریزی کرده‌ایم.

 جلال افزود: بنابراین طرح هوشمندسازی در ادیبهشت ماه جاری آغاز و کار تجهیز کلیه نانوایی‌های کشور به زیرساخت کارتخوان‌ها فراهم شد. البته همراهی خوب خبازان و نانوایان نیز مناسب بود. امروز به این نقطه رسیدیم که در کمتر از صد روز، کلیه نانوایی‌ها به کارتخوان تجهیز شدند. ما در این طرح ابتدا نیاز داشتیم تا زنجیره داده‌های گندم و آرد و نان را تکمیل کنیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیاده شدن طرح باعث شد تا بتوانیم با دقت بالایی فعالیت‌ها و داده‌های این عرصه را تفسیر کنیم، ادامه داد: در واقع این زیرساخت مستقر شده و روزانه بیش از ۱۰ میلیون تراکش نان اتفاق می‌افتد. بنای ما در مرحله اول جبران هزینه نانوایان بود و هیچگونه تغییری در ابتدای طرح برای قیمت نداشتیم و در ادامه نیز محدودیت خرید و افزایش قیمت وجود نخواهد داشت.

وی با تاکید بر این نکته که در سال ۱۴۰۲ نیز برنامه‌ای برای آزادسازی قیمت نان و محدودیت خرید وجود ندارد، گفت: اصلاح قیمت نان، دو یا سه سال یکبار توسط شپرای آرد و نان استانها رخ می‌دهد و کشوری نیست. این موضوع هنوز در استانها مطرح نیست و اگر اتفاقی بیفتد اطلاع رسانی می‌شود. در سال ۱۴۰۲ میانگین یارانه گندم برای تولید نان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین ترمیم ۱۵ درصدی هزینه‌های نانوایان و برای جبران خلا درآمدی آنها روی کارت مبدایی آنها پرداخت شده است.

جلال با ذکر این نکته که با این طرح از سک طرف هزینه‌های نان را برای صیانت از مردم تامین کنیم و از طرفی هزینه‌های نانوا افزایش پیدا نکند، خاطرنشان کرد: در مرحله اول بیش از ۷۶ هزار نانوایی در کشور به این زیرساخت متصل شدند که مستقل از اینترنت است و وقفه‌ای در نان مردم ایجاد نمی‌کند. پیش‌بینی ایده ما در مرحله دوم این است که ساختار توزیع آرد در بین نانوایان هوشمند بشود. درواقع نانوا خودش میزان دسترسی‌اش را به آرذ یارانه‌ای تعیین می‌کند. میزان سلامت تراکنش و وضعیت آنها روی کارتخوان محاسبه می‌شود و آرد در اختیار خباز قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول افزود: ایده اصلی طرح به این صورت است که از یک طرف نانوا بر اساس سابقه عملکردش فرصت‌هایش تامین می‌شود و از طرفی با ایجاد برنامکی مردم امکانی برایشان فراهم می‌شود که سوابق خریدهایشان را مشاهده کنند و نظرشان را درباره رفتار نانوایان و کیفیت نان ثبت کنند. این داده‌ها تحلیل و فرصت تامین آراد در مراحل آتی برای نانوا فراهم می‌شود.

وی با اشاره به شناور سازی سهمیه آرد نانوایان، گفت: نانوا امکان خرید آرد یارانه‌ای به صورت ثابت  را دارد. اگر نانوا آرد بیشتری لازم داشته باشد فعلا تصمیمی گرفته شده که تا ۱۰ درصد افزایش مبتنی بر عملکرد دوره گذشته‌اش دریافت کند. یکی از رویکردهای مهم جدید حذف محدودیت سهمیه برای تولید نان است. همچنین مطابق قول دولت کمک هزینه‌ای به نانوایان برای اجاره بهای افزایشی در این سال و قیمت نان پرداخت شده و در مرحله جدید به دو برابر افزایش پیدا می‌کند. این اتفاق از همین ماه به تدریج در استانهای کشور آغاز شده است.

 

امکان کاهش قیمت نان، با هوشمندسازی نظام توزیع آرد 

 

در ادامه مصطفی طاهری، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با برنامه تهران ۲۰ درباره ارزیابی این طرح در فاز اول گفت: من جزو افرادی بودم که از روز اول برخلاف نگرانی‌های عده‌ای مدافع طرح بودم و الان هم این رویداد یک طرح موفق است. این طرح فقط محدود به بحث اجرای نان نیست بلکه مدلی برای حکمرانی در جاهایی است که می‌خواهیم آزادسازی قیمت نکنیم.

طاهری افزود: برخی می‌گویند قیمت آزاد‌سازی بشود و با واردات و صادرات قیمت را جبران کنیم. اما تورم نمی‌گذارد. به راحتی می‌توانیم ‌حکمرانی را بدون تورم و افزایش قیمت، دستمزد نانوا جبران کنیم. همین کالابرگ الکترونیک هم مشابه همین است. این هوشمندسازی و شفافیت اقتصادی یکی از موفقیت‌های این طرح نان است و امیدوارم مرحله دوم هم مثل اول طی بشود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن در برابر این سوال که بودجه مرتبط با این حوزه چگونه تامین می‌شود، گفت: همان پولی که گندم می‌خریدیم را در این راه صرف می‌کنیم. بار مالی جدید ندارد و نسبت به فرایند گذشته صرفه‌جویی خواهد داشت. یعنی شیب مصرف گندم و آرد را در نظر بگیرید اگر همان را ادامه می‌دادیم اوضاع طور دیگری می‌شد و با اجرای این طرح مصرف خیلی کمتر خواهد شد. علی‌رغم اینکه ۳۰ درصد از یارانه را به نانوا می‌دهیم، می‌توانیم حتی قیمت را پایین‌تر هم بیاوریم.

 

جلال نیز درباره وظیفه مردم در این فاز از طرح گفت: در سمت مردم کمکی که نیاز داریم و باعث افزایش کیفیت می‌شود این است با توسعه برنامکی که به آن اشاره شد، افراد در منزل خود هر زمان از روز به برنامه مراجعه کنند و نانوایی‌های اطراف را بر اساس حجم نان، رتبه و ساعت کار مشاهده و بررسی کنند. همچنین مردم حق اظهار نظر درباره خریدشان را دارند. این باعن می‌شود تا مردم کمک کنند نانوای توانمند ارتقا پیدا کند و مسیر رشد را طی کند. 

معاون وزیر اقتصاد در ادامه گفت: شرکت در برنامه قطعا الزامی نیست و مردم درصورتی که خواستند از اطلاعاتی مانند سوابق خریدشان مطلع بشوند، می‌توانند به برنامک مراجعه کنند و مشارکت مردم به کنترل داده‌ها قطعا کمک می‌کند.

وی درباره اینکه اجرای این طرح چه تاثیری در بهبود بهره‌وری شرایط توزیع آرد و گندم دارد، گفت: در حالی که قبل از شروع طرح یک روند رشد انتزاعی مصرف آرد و گندم داریم، با شروع مرحله اول رشد مصرف، صفر شد و در مرحله دوم علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آرد موضوع کیفیت نان را انتظار داریم.

 

لزوم تشکیل مرکزی برای پایش داده‌های نظام توزیع آرد

 

در ادامه هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی به برنامه تهران ۲۰ گفت: این طرح بستر سازی و ایجاد حکمرانی داده است. ما تقاضا می‌کنیم این بحث ادامه پیدا کند و مرکزی به عنوان پایش داده شکل بگیرد و دائما بررسی بشود که چه نتایجی حاصل می‌شود. 

بیگی‌نژاد افزود: وقتی که برآورد داشته باشیم می‌توانیم درک کنیم که چه مبلغی می‌خواهیم و اگر همین مبلغ را در کشور مدیریت کنیم که قیمت گندم کاهش پیدا کند و چرخه مدیریت بشود و به جامعه هدف برسد. لذا بستر این است که بتواند گندم را از تولید تا انتها نظارت و پایش کند. اگر این چرخه شکل گرفت آن وقت می‌گوییم چه نانی را حمایت بکنیم و یا چه ویژگی‌هایی داشته باشد. طرح الان هنوز به آن مرحله نرسیده و فعلا در حال بستر سازی است. این شروع جدید برای توزیع یارانه کشور است.

 

 

 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه کشورمان در مسیر خودکفایی و بی‌نیازی از واردات گندم قرار دارد، گفت: با وجود خشکسالی گسترده در کشور، میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال جاری به دلیل سیاست‌های حمایتی از جمله افزایش ۱۳۰ درصدی نرخ خرید و سایر اقداملات تشویقی همچون کاهش ۵۰ درصدی نرخ نهاده‌های کشاورزی، به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید.


 به گزارش اقتصادرسا به نقل ازمرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ سید سعید راد با اعلام اینکه بخشی از گندم‌های خریداری شده برای تأمین آرد مورد نیاز نانوایی‌های سراسر کشور، مورد استفاده قرار گرفته و بخشی از آن‌ها نیز در انبارها و سیلوهای گندم ذخیره شده‌اند، افزود: این در حالی است که سال گذشته، تنها ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود.
 وی با اشاره به اینکه با توجه به بحران امنیت غذایی در جهان به دلیل خشکسالی و موضوع اوکراین برای تأمین ذخایر گندم مورد نیاز کشور، نسبت به واردات این کالای اساسی اقدام شده است، اظهار کرد: از ابتدای امسال، بیش از ۳ میلیون تن گندم وارد کشور شده است تا هم از حیث تأمین نان مردم و هم از جهت ذخیره‌سازی گندم، هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشیم.
 راد با بیان اینکه کشورمان طی یک‌سال اخیر در مسیر خوداتکایی و بی‎‌نیازی در تولید گندم پیش رفته و پیش‌بینی ‌می‌شود حرکت در این مسیر در سال جاری زراعی نیز با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در ۹ ماه نخست امسال، ۳ میلیون و ۲۴۱ هزار تن گندم وارد کشور شده در صورتی‌که این میزان در ۹ ماه نخست پارسال، ۵ میلیون و ۲۹ هزار تن بود.
 معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واردات گندم از ابتدای سال ۱۴۰۱ با حدود دو میلیون تن کاهش، ۳۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بود، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تولید داخل و رشد حدود ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل، در هر یک از ماه‌های سال جاری به طور متوسط، ۲۰۰ هزار تن از این محصول نسبت به واردات ماهانه سال گذشته، گندم کمتری وارد کشور شده است.

روتیتر: در بازدید از غرفه شرکت بازرگانی دولتی ایران در نمایشگاه جامع کشاورزی ایران؛

همزمان با افتتاح نمایشگاه جامع کشاورزی ایران، وزیر جهاد کشاورزی با حضور در غرفه شرکت بازرگانی دولتی ایران از بزرگ‌ترین شبیه‌ساز آموزشی و پژوهشی سیلوی گندم رونمایی کرد.

 


به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدا)؛ سید جواد ساداتی‌نژاد در محل نمایشگاه بین‌المللی پس از حضور در سالن همایش‌ها و ایراد سخنرانی، نمایشگاه جامع کشاورزی ایران را افتتاح کرد.
بر اساس این گزارش، ساداتی‌نژاد در جریان بازدید از غرفه‌های مستقر در نمایشگاه در غرفه شرکت بازرگانی دولتی ایران حضور یافت و از شبیه‌ساز آموزشی و پژوهشی سیلوی گندم رونمایی کرد.
گفتنی است، غرفه شرکت بازرگانی دولتی ایران در سالن ۵ غرفه ۲۶ از ساعت ۹ صبح تا ۳ عصر پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه جامع کشاورزی ایران است.

با اجرای برنامه‌های تهیه کالاهای اساسی مورد نیاز و تأمین امنیت غذایی کشور طی ۹ ماه ابتدایی سال جاری، به طور متوسط هر هفته ۶ کشتی حامل انواع کالاهای اساسی از مبادی ورودی وارد کشورمان شده است.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ از ابتدای سال جاری تا پایان آذر با ورود هفتگی ۶ کشتی حامل کالاهای اساسی به بنادر ایران و تخلیه، بارگیری و ارسال محموله‌های آن‌ها به اقصی نقاط کشور، تاکنون ۵ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا برای نگهداری در مراکز ذخیره‌سازی و عرضه در شبکه‌های توزیع وارد کشور شده است.

 بر اساس این گزارش، کالاهای اساسی یاد شده در قالب ۲۳۴ فروند کشتی و ۱۱ هزار و ۵۰۰ کانتینر که محموله‌های آن‌ها شامل بیش از ۴ میلیون و ۱۶۷ هزار تن گندم، ۶۱۳ هزار تن روغن خام، ۳۶۶ هزار تن برنج و ۶۷ هزار تن شکر است، در بنادر ایران تخلیه شده است.
گفتنی است، بندر امام خمینی (ره)، بندر بوشهر، بندر عباس و بندر چابهار در جنوب و بنادر امیرآباد و انزلی در شمال کشور، مبادی اصلی ورود کالاهای اساسی به کشورمان شناخته می‌شوند که در این میان، بندر امام خمینی (ره) از بیشترین سهم در ورود کالاهای اساسی و انتقال آن به مبادی مصرف و مراکز ذخیره‌سازی برخوردار است.

 

طی حکمی از سوی عبدالامیر باروتکوب نائب رئيس هیئت مدیره و سرپرست شركت صنایع شیر ایران، مهدی علیپور به عنوان عضو هیئت مدیره پگاه فارس منصوب شد.

 به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)، طی حکمی از سوی عبدالامیر باروتکوب نائب رئيس هیئت مدیره و سرپرست شركت صنایع شیر ایران، مهدی علیپور به عنوان عضو هیئت مدیره پگاه فارس منصوب شد.

در این مراسم که با حضور اعضاء هيأت مديره و سرپرست شرکت شير پاستوريزه #پگاه_فارس برگزار شد از زحمات مسلم باقری رئیس سابق هیئت مدیره تقدیر شد.

 مهدی علیپور عضو جدید هیئت مدیره پیشتر نیز سوابق اجرایی در شرکت‌های زیر مجموعه پگاه داشته است.

 

استمرار و افزایش تولید در بزرگترین زنجیره کلر خاورمیانه با اعتماد به متخصصین ایرانی تضمین شد.

 


به گزارش اقتصادرسا ؛با اعتماد بزرگترین زنجیره کلر خاورمیانه به شرکت‌های داخلی و اجرای موفق پوشش دهی آند و کاتد با راندمان و کارایی برابر با شرکتهای اروپایی، تولید زنجیره کلر کشور تا سال‌ها تضمین شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس؛ این مجتمع به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زنجیره PVC خاورمیانه و دارنده بالاترین ظرفیت تولید کاستیک کشور، دارای بزرگترین واحد کلر آلکالی (CA) کشور است.

پتروشیمی اروند تولید یک درصد کلر دنیا را بر عهده دارد و دارای 8 هزار آند و کاتد است که دارای عمر ۲۴ ساله‌اند و در طول عمر خود هر ۸ سال یکبار نیازمند پوشش‌دهی مجدد هستند.

به گزارش کمیتهٔ خود کفایی شرکت پتروشیمی اروند؛ در سال‌های اخیر پوشش دهی الکترودهای مذکور توسط تولیدکنندگان اروپایی تجهیزات کلرآلکالی جهان به صنایع شیمیایی و پتروشیمی‌های کشور ارائه می‌شد و با تحریم‌های یک جانبه علیه صنعت پتروشیمی کشور، طرف‌های خارجی از پوشش‌دهی این تجهیزات استراتژیک که نقش حیاتی در روند تولید در واحدهای کلر آلکالی ایفا می‌کنند، سر باز زدند.

در راستای سیاست خودکفایی و کاهش و حذف وابستگی مجتمع به خارج، شرکت پتروشیمی اروند با شناسایی شرکت‌های توانمند داخلی و بیش از ۱۳۱۰ تست و بهره‌گیری از ۶۳ هزار نفر ساعت، موفق به نوسازی و پوشش دهی آند و کاتدهای مجتمع شد.

برای به ثمر رسیدن این پروژه با توان متخصصین داخلی بیش از ۵۷۰ بازدید از سوی شرکت دانش بنیان صورت گرفت و پروژه به صورت مستقیم برای ۵۰ نفر و به صورت غیرمستقیم برای ۹۰ نفر اشتغالزایی دربرداشت.پوشش دهی آند و کاتدها کمک می‌کند زنجیره تولید کلر پتروشیمی اروند حداقل تا ۵ سال آینده تضمین‌شده باشد.

بیش از ۱۳ میلیارد متر مکعب از ابهای ما در حوضه خلیج فارس ودریای عمان جزو ابهای لب شور دسته بندی میشوند که اب رودخانه زهره هم در این رده است باید با بهره گیری از علم روز همانطور که در کشور های منطقه رایج است از این ابها بهره برداری کنیم، هدف عمده از ساخت سد چمشیر ذخیره سیلاب ها و روان اب ها ی سطحی پشت سد و استفاده از این ذخیره برای تعدیل شوری اب زهره است. با اینکار حدود سالانه دو میلیارد متر مکعب روان اب برای استفاده ذخیره می شود که در نبود سد به دریا میرود. با توجه به این هدف با رها سازی اب در فصول مورد نیاز کشاورزی شوری اب زهره به مراتب بهتر از اب کارون و مناسب برای کشاورزی منطقه خواهد بود.

 
به گزارش  اقتصادرسا به نقل از تجارت آوا ؛ دکتر حیدر کشکولی استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز و اشنا با مناطق تحت پوشش رودخانه زهره که مشاوره در طراحی سیستم های زهکشی اراضی برای کشاورزی با ابهای شور حوضه زهره نیز می باشد و با تعدادی از دانشجویان خود تحقیقاتشان روی تاثیر شوری اب رود خانه.زهره بر کمیت و کیفت محصولات زراعی منطقه مثل جو گندم کلزا و کنجد بوده است در مصاحبه ای ضمن اشاره به مطالب فوق بیان کرد: طبق نظر زمین شناسان مقیم که انجا مشاهده و نمونه برداری  کرده اند. بعد از انجام ازمایشات برروی نمونه ها در آزمایشگاه و ساعتهای زیادی جلسات بحث و بررسی به این نتیجه رسیدند که توده نمکی حداقل در عمق ۳۰۰ متری است و تاثیری بر کیفیت اب دریاچه سد نخواهد داشت. توده های سطحی سفید رنگ هم که در دیواره زهره رخنمون دارد و اقای دکتر آخانی به عنوان کشف توده نمکی انتشار داده اند به وضوح صاف و از جنس اهکی (جیپس ) است که انحلال پذیری ان ناچیز است و حتی سالها تماس با اب رودحانه زهره موجب انحلال قابل مشاهده ای در ان نشده و تاثیری بر شوری اب ذخیره سد نخواهد داشت.

متاسفانه مطالب زیادی را اقای دکتر آخانی و مهندس درویش در رابطه با خطر شورشدن بیشتر اب رودخانه زهره و غیر قابل استفاده شدن ان با احداث سد چمشیر مطرح کرده اند و با اندازه گیری یکی دونقطه از رودخانه طی یک مسافرت یک روزه به محل سد در اذر ماه معیار شوری   ec را ۲۴۰۰  یافته اند و ادعا کرده اند که به بعد ها هم با احداث سد به ۳-۴ هزار حتی بیشتر هم میرسد که قابل استفاده برای شرب و کشاورزی نخواهد بود و کل پروژه از حیض انتفاع خارج است.

دکتر حیدر کشکولی در پاسخ به این ادعا گفت: مساله کیفیت اب و تناسب ان برای کشاورزی کاشت محصولات و تاثیر ان بر شور شدن و تخریب خاک یک شاخه تحصیلی تحقیقی است که خوشبختانه اینجانب سالهای زیادی در این زمینه تدریس و تحقیق در همان منطقه داشته ام و دانشجویی دکترای من هم اکنون روی استفاده از اب های بالای شوری ec  ۵ چغندر قند با محصول بالای ۷۵ تن در هکتار تولید میکنند بوده که نزدیک به رکورد جهانیست که در بلژیک و هلند و فرانسه با آن برابری میکند.اب لب شور را میتوان به راحتی برای کشت گیاهان مقاوم به شوری مثل نخل، چغندر قند، کلزا، جو، گندم، کنجد و پنبه بکار برد و کشاورزان منطقه با این مطلب اشنا هستند و کنجد یکی از محصولات مهم انهاست. در رابطه با تخریب خاک هم که گفته اند .متاسفانه اظهار نظری غیر اگاهانه و غیر مسولانه است.

استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: عجیب است که  با وجود این همه سازمان هاو متخصصین  اب و خاک مطلبی که در تخصص ابیاری و زهکشی است  از سوی فعالان محیط زیست و گیاه شناس مطرح میشود. استفاده اب برای ابیاری با کمترین میزان شوری هم نیاز به سیستم زهکشی زیر زمینی دارد که اگر نباشد ظرف مدت کوتاهی زمین ها شور میشوند و این مطلب الفبای ابیاریست. در منطقه زیدون و در طرح ها و پروژه های ابیاری حوضه زهره که قرار است از زهره برداشت کنند میلیادرها پول صرف احداث سیستم های زهکشی زیر زمینی شده و با سیستم زهکشی زیر زمینی املاح و نمک های  باقیمانده از خاک شسته و خارج میشوند کسانیکه با تبلیغات امر به غیر قابل استفاده بودن این ابها میکنند با توجه به عمق  بحران کمبود اب کشور و مشکلات معیشت کشاورزان منطقه، حتما از روی ناآگاهیست که اگر آگاهانه باشد در حد خیانت است.

وی تاکید کرد: ما و کلیه کشور های خاور میانه در مناطق گرم و حاره دچار معضل بحران اب هستیم هم از نظر کمیت اب هم از نظر کیفیت یعنی منابع اب قابل استفاده سطحی و زیر زمینی  ما کمتر از نیازاست و شوری ان با زمان در حال افزایش میباشد.

بیش از ۱۳ میلیارد متر مکعب از ابهای ما در حوضه خلیج فارس ودریای عمان جزو ابهای لب شور دسته بندی میشوند که اب رودخانه زهره هم در این رده است  باید با بهره گیری از علم روزهمانطور که در کشور های منطقه رایج است از این ابهابهره برداری کنیم یک راه برای اینکار ذخیره کردن روان ابهای سطحی و استفاده از انهاست. در اینجا هدف عمده از ساخت سد چمشیر ذخیره سیلاب ها و روان اب ها ی سطحی پشت سد و استفاده از این ذخیره برای تعدیل شوری اب زهره است. با اینکار حدود سالانه دو میلیارد متر مکعب روان اب برای استفاده ذخیره می شود که در نبود سد به دریا میرود. با توجه به این هدف با رها سازی اب در فصول مورد نیاز کشاورزی شوری اب زهره به مراتب بهتر از اب کارون و مناسب برای کشاورزی منطقه خواهد بود.

دکتر کشکولی افزود: در تجربه سد گتوند اگر چه مشکلاتی پیش امد ولی در حال حاضر شوری اب خروجی از سرریزسد  ۷/. تاا دسی زیمنس است که در مقایسه باحالت بدون سد فقط ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر است و در طول مسیر برای انواع کشت ها به خوبی استفاده میشود.

در رابطه با خطر شور تر شدن اب دریاچه پشت سد چمشیر بوسیله نفوذ شورابه به دریاچه سد و شورتر شدن ان همانطور که قبلا هم گفتم زمین شناسان اعلام کرده اند که با نمونه برداری و بازدید های محلی به این نتیجه رسیدند که ممبر نمکی در سازند گچساران بستر سد ومخزن ان در عمق ۳۰۰ متریست و امکان نفوذ شوری از ان به مخزن سد نیست. اخیرا اعلام شده حتی سد موصل در عراق هم که تاییدیه بین المللی دارد روی سازند گچساران است.

متاسفانه اقای دکتر آخانی در روزنامه اعتماد بعد از صحبت در باره شواهد وجود نمک در بستر سد که باید زمین شناسان و دست اندر کاران پاسخ دهند، از فاجعه شور و غیر قابل استفاده شدن کیفیت اب برای کشاورزی و شرب میگویند: “با افزایش ۲ تا ۳ برابری شوری این آب، بنا بر آنچه در روزنامه همشهری منتشر شد، مشاور طرح هم گفته این آب شور است و قابل استفاده شرب نیست. من به عنوان یک گیاه‌شناس اعلام می‌کنم این آب برای کشاورزی هم قابل استفاده نیست. من نمی‌دانم چه اصراری دارند یک دریاچه شور را در آن منطقه ایجاد بکنند.

پایین تر نیز در دلسوزی برای نابودی زمین های کشاورزی میگویند: “بر  سر زمین‌های کشاورزی چه  خواهد آمد؟

اینجا باید برای تمام زمین‌های کشاورزی که در پایین‌دست سد قرار دارند، اظهار تاسف کرد و از الان باید تسلیت بگویم، چراکه با بسته شدن جریان آب رودخانه زهره و عدم جریان یافتن سیلاب‌هایی که در زهره اتفاق می‌افتاد و باعث می‌شد در زمستان نمک‌هایی که وجود دارد شسته شوند، حالا این نمک‌ها دیگر شسته نخواهند شد و در آینده به شکلی مهمانان مناطق کشاورزی پایین‌دست خواهند بود.

دکتر کشکولی در پاسخ به این موارد گفت: اظهار نظر در مورد کیفیت اب و مناسب بودن ان برای شرب و کشاورزی را با توجه به بیش از ۴٠ سال تدریس این مطالب در دانشگاه برای دانشجویان لیسانس ارشد و دکترا در دروس – ابیاری- زهکشی- کیفت اب برای کشاورزی- تامین اب شرب- مهندسی اب و فاضلاب- باز چرخانی و استفاده از پساب ها و زهاب های شور و بیش از صدو اندی پایان نامه ارشد و دکترا در این زمینه ها که چند مورد ان در حوضه زهره بوده و مسولیت سوپروایزری در شرکت مهندسین مشاور دزاب از این همکار محترم دلسوز و دغدغه مند در دانشگاه تهران استدعا دارم این مطالب و انچه در زیر می اورم را در نظر بگیرند تا خدای نکرده با برخی اظهارات جایگاه و اعتبار دانشگاه تهران در خطر نیفتد.

١- کیفت اب با این شوری ٢-٣ هزار و حتی بیشتر در خاورمیانه طبیعی است و برای استفاده از این ابها بانک جهانی و FAO کتابی تدوین کرده اند به نام “کیفیت اب در کشاورزی” که بیش از سی سال در تدریس استفاده کرده ام، در انتهای این کتاب جداول مفصلی از کیفیت اب همه رودخانه های منطقه  افغانستان پاکستان بحرین اردن مراکش و چاد در افریقا را دارد. در این کتاب راه و روش های استفاده از این ابها را برای کشاورزی توضیح میدهد.

٢- در مورد اینکه با این اب های شور زمین های کشاورزی از بین میروند نیز توجه کنید که استفاده از اب برای ابیاری همیشه باید با احداث سیستم زهکشی همراه باشد. با سیستم زهکشی میتوان نمک هارا از خاک شست و خارج نمود که به ان اصطلاحا ابشویی یا لیچینگ میگوییم . تمام زمین های مورد نظر برای پروژه های توسعه کشاورزی در ان منطقه به سیستم زهکشی زیر زمینی مجهز هستند که برای احداث این سیستم ها سرمایه عظیمی هزینه شده است.

دکتر حیدر کشکولی استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز بوده که در اینجا به رزومه و برخی از مسئولیت های ایشان اشاره می شود.

لیسانس مهندسی اب و خاک با درسال ۱۳۴۶ از دانشگاه امریکایی بیروت (بورسیه )

سابقه کاراجرایی و تحقیقاتی در موسسه خاک و اب وزارت کشاورزی تا سال ۱۳۵۰

فوق لیسانس زهکشی و اگروهیدرولوژی از دانشگاه واخنینگن هلند ۱۳۵۲

از سال ۱۳۵۲ عضو هیات علمی گروه ابیاری و زهکشی دانشگاه اهواز

تدریس در زمینه ابیاری و زهکشی

از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۶۰در دانشگاه ایالتی کلرادو در امریکا دوره دکترا در رشته عمران اب و محیط زیست را گذرانده است

از سال ۱۳۶۰ به مدت ۴۰ سال در دانشگاه اهواز و علوم تحقیقات مشغول تدریس در دوره های لیسانس ارشد و دکترا و تحقیق در مسایل مربوط به اب و خاک و محیط زیست  بوده است

موضوعات تدریس شامل: اب و خاک – زهکشی- کیفت اب و استفاده از زهاب ها و اب های شوردر کشاورزی

راهنمای بیش از صد پایان نامه دانشجویان فوق لیسانس و دکترا که مقالات مربوط به انها در مجلات علمی و کنفرانس ها ارایه شده است

عضو نظام مهندسی عمران کشور

سردبیر و عضو هیات علمی محلات علمی کشور در پژوهش های اب و خاک و مولف کتاب و جزوات درسی

مفتخر به عنوان استاد پیشکسوت در مسایل اب و خاک ایران در کنگره بین المللی اب و خاک

مدیر گروه ابیاری و زهکشی در دانشگاه اهواز و علوم تحقیقات

بیش از بیست سال سابقه همکاری با مهندسین مشاور اب و خاک در خوزستان به صورت سوپروایزر و مسول پروژه

اشنائی با مناطق تحت پوشش رودخانه زهره

مشاوره در طراحی سیستم های زهکشی اراضی برای کشاورزی با ابهای شور حوضه زهره که تعدادی از دانشجویان وی تحقیقاتشان روی تاثیر شوری اب رود خانه.زهره بر کمیت و کیفت محصولات زراعی منطقه مثل جو گندم کلزا و کنجد بوده است.

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top