روتیتر: معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس مطرح کرد:

بازیار بهمن نژاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس بیان کرد: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس ، با داشتن کادر مجرب و متخصص و بهره گیری از بهترین مشاوران سطح کشور ، وظیفه توسعه زیرساخت‌های انرژی ( شامل آب و برق و گاز ) ، احداث خیابان ها ، معابر و پل ها و همچنین کنترل روند تکمیل شرکت های سرمایه گذار توسط مدیریت برنامه‌ریزی کنترل پروژه را بر عهده دارد. همچنین وظیفه تخلیه و بارگیری مواد معدنی از واگن و کشتی و رساندن خوراک شرکت های فولادی در منطقه بر عهده مدیریت بهره برداری این معاونت میباشد .

به گزارش اقتصادرسا ، بازیار بهمن نژاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس بیان کرد: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس ، با داشتن کادر مجرب و متخصص و بهره گیری از بهترین مشاوران سطح کشور ، وظیفه توسعه زیرساخت‌های انرژی ( شامل آب و برق و گاز ) ، احداث خیابان ها ، معابر و پل ها و همچنین کنترل روند تکمیل شرکت های سرمایه گذار توسط مدیریت برنامه‌ریزی کنترل پروژه را بر عهده دارد. همچنین وظیفه تخلیه و بارگیری مواد معدنی از واگن و کشتی و رساندن خوراک شرکت های فولادی در منطقه بر عهده مدیریت بهره برداری این معاونت میباشد .
طبق برنامه ریزی و پیگیری های انجام شده در این معاونت برای تکمیل زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاران مستقر در سایت توسعه، مبلغ ۳۵۰۰۰ میلیارد ریال از سوی سازمان ایمیدرو برای توسعه زیرساخت‌های این سایت در مدت ۵ سال به منطقه ویژه اختصاص داده شده است که برنامه ریزی شده است این بودجه طی ۵ سال با میانگین سالانه ۸۰۰ تا ۱ میلیارد تومان بر اساس پروژه های تعریف شده جذب گردد .
وی توضیح داد: در سال ۱۴۰۱ اولویت بر احداث زیرساختهای قسمت شرق سایت توسعه است و در حال حاضر مطالعات و اسناد مناقصه تکمیل معابر قسمت شرقی با برآورد ۴۰۰۰ میلیارد ریال آماده برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار می باشد. همچنین مطالعات و اسناد مناقصه ایستگاه تقلیل فشار گاز به ظرفیت ۴۵۰ هزار متر مکعب در ساعت با برآورد ۳۰۰۰ میلیارد نیز آماده برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار میباشد. همچنین برای تکمیل شبکه گاز رسانی در سایت های شمالی و میانی نیز یک ایستگاه تقلیل فشار گاز ۵۰ هزار متر مکعب در ساعت و یک ایستگاه تقلیل فشار گاز ۴۵۰ هزار متر مکعبی با برآورد ۳۵۰۰ میلیارد ریال آماده برگزاری مناقصه میباشد و پس از آن و در مرحله بعد در سال ۱۴۰۲ پروژه های سایت غربی آماده و برای آنها برنامه ریزی میگردد .
مهندس بهمن نژاد یادآور شد: ایجاد پل ارتباطی میان سایت شمالی و سایت توسعه در کنار پروژه‌ها و برنامه‌های عملکردی سال جدید ، از پروژه های با اهمیت بوده که با برآورد ۱۰۰۰ میلیارد ریال از سال قبل در این معاونت آغاز و دارای ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی میباشد.
وی احداث پل ارتباطی را حائز اهمیت دانست و گفت: این پل حلقه ارتباطی و تنها مسیر ارتباطی میان این دو سایت میباشد و با تکمیل این پل امکان مسدود نمودن تمامی معبر های موقت در سایت توسعه را فراهم و قوانین گمرکی را به طور کامل در سایت توسعه ساری و جاری نمود به همین دلیل این پروژه برای منطقه بسیار حائز اهمیت است.
وی در ادامه گفت‌وگو به دیگر کارهای این معاونت اشاره کرد و گفت: نگهداری از اسکله اختصاصی صادرات و واردات منطقه نیز بر عهده این معاونت است که این اسکله مواد معدنی، تنها اسکله مکانیزه تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی کشور میباشد که برای تعمیر و نگهداری آن به صورت مستمر توسط شرکت های متخصص و دارای صلاحیت پایش و تعمیر و نگهداری میگردد . این اسکله امکان بارگیری ۷۰ هزار تن مواد فله معدنی را در ۴۸ ساعت وتخلیه ۷۰ هزار تن مواد فله معدنی در ۴ روز را فراهم آورده که این زمان در اسکله های دیگر حداقل دو تا سه برابر این زمان خواهد بود و این مکانیزه بودن از مزیت های این اسکله است.
الزام لایروبی اسکله و کانال‌ دسترسی به اسکله در سال پیش رو
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس از لایروبی اسکله و کانال در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: کشتی‌ها برای آن‌که وارد اسکله شوند باید از کانال دسترسی به این اسکله بطول ۷ کیلومتری عبور کنند و با توجه به اینکه در سالیان اخیر لایروبی دوره ای انجام نشده است ، آبخور کشتی‌ها کاهش یافته است و نیاز است لایروبی دوره ای آن در سال ۱۴۰۱ انجام پذیرد و برای این منظور هزینه ای حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است که انجام آن در برنامه های سال جاری گنجانده شده است.
وی با اشاره به اینکه بارندگی های بندرعباس در فصول پاییز و زمستان بصورت رگباری میباشد یکی از مشکلات سرمایه گذاران در سال های گذشته را آبگرفتگی معابر و محوطه ها را در زمان بارندگی های فصلی شمرد که برای حل این مشکل پروژه هدایت و جمع آوری آب‌های سطحی سایت شمالی در حال اجرا میباشد که این پروژه دارای پیشرفت ۴۰ درصدی بوده و برنامه ریزی شده تا پایان سال جاری با تکمیل این پروژه ، این معضل برطرف گردد . با برنامه ریزی های انجام شده ، مشاور این منطقه در حال بررسی و تهیه نقشه های اجرایی کانال های جمع آوری و هدایت سیلاب در سایت توسعه نیز میباشد .
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در خصوص تأمین آب مورد نیاز صنایع فعال در منطقه نیز گفت: برای آب‌رسانی به صنایع فعال ، شرکتی با مشارکت این منطقه به نمایندگی ایمیدرو و همچنین شرکت های تولیدی مستقر در منطقه بهمراه پالایشگاه بندرعباس ، شرکت تامین و توسعه و زیرساخت را تاسیس نموده که یکی از وظایف آن تصفیه و انتقال پساب شهر بندرعباس به منطقه ویژه برای استفاده سرمایه گذاران میباشد که این پروژه در حال حاضر ۱۵ درصد پیشرفت داشته و مقرر گردیده تا ۱۸ ماه آینده حداقل ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز آب صنعتی به سرمایه گذاران در این منطقه تحویل نماید .
تعامل با دانش بنیان ها
وی در خصوص تحقق و اجرای منویات مقام معظم رهبری در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: امسال برای نوسازی لوله های نگهدارنده آند های سیستم حفاظت کاتودیک اسکله و پل دسترسی ، با شرکتی دانش بنیان قرارداد ساخت لوله هایی از جنس فایبرگلاس بسته شده تا جایگزین لوله های فلزی موجود گردد و با تعویض این لوله ها بجای لوله های فلزی ، ضمن بالا بردن طول عمر آنها ، هزینه بسیار بالایی که برای نگهداری لوله های فلزی هزینه میشد نیز صرفه جویی میگردد .

در اولين جلسه شوراي اقتصاد در  سال ۱۴۰۱درخواست هاي وزارت نفت، نيرو، راه و شهرسازي و كشور به رياست دكتر مخبر بررسي شد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل، اولين جلسه شوراي اقتصاد در سال ۱۴۰۱به رياست معاون اول رئيس جمهور و  با حضور رئيس سازمان برنامه و بودجه و  اعضاي اين شورا، روسا و نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي متقاضي مصوبات شوراي اقتصاد و مديران و كارشناسان سازمان برنامه و بودجه كشور در محل نهاد رياست جمهوري برگزار شد.
در اين جلسه ابتدا درخواست هاي وزارت نفت شامل موضوعات «توليد زودهنگام ميدان نفتي چنگوله»، «احياي چاه هاي نفتي كم بازده غيرفعال، بسته توسط شركت هاي فن‏آور» و «توسعه ميادين گازي مناطق مركزي ايران»به استناد ماده (۱۲) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور و همچنين «تكميل و بهبود پالايشگاه‏هاي گازي» به استناد ماده (۸۷) قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در ادامه جلسه درخواست هاي مربوط به وزارت نيرو در خصوص «احداث بخش بخار نيروگاه‏هاي گازي (شامل نيروگاه‏هاي سلطانيه، زاگرس، خليج فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهيد كاوه)» به استناد ماده (۱۲) قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور، خريد و واردات تجهيزات و ماشين‏آلات خارجي مورد نياز پروژه‏ «سد مخزني باغان و دشت پلنگ» به استناد تبصره ۳ بند «ب» ماده (۵) قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي كشور و طرح «مطالعه بازسازي و مرمت سازه‏هاي تاريخي آب» به استناد ماده (۸۷) قانون تنظيم بخشي از مقررات  مالي دولت مطرح و بررسي شد.

موضوعات مورد درخواست وزارت راه و شهرسازي شامل «تدارك قطعات بسيار ضروري ناوگان لكوموتيوهاي راه‏آهن» و«تدارك سه دستگاه لوكوموتيو جرثقيل‏دار ۱۲۰ تني و لوازم يدكي آنها» دستوركارهاي ديگري بودند كه به استناد ماده (۲۰) قانون برنامه ششم توسعه و بند (الف) تبصره (۳) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در جلسه مذكور مورد بررسي قرار گرفتند.

در پايان نيز درخواست وزارت كشور در مورد «تامين تجهيزات برقي و مكانيكي ناوگان خط ۲ متروي اصفهان» به استناد ماده (۲۰) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و بند (الف) تبصره (۳) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ كل كشور و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تامين تجهيزات خارجي براي اجراي طرح «احياي شركت گسترش صنايع بلوچ» به استناد تبصره ۳ بند «ب» ماده (۵) قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي كشور مورد بررسي قرار گرفت.

روتیتر: با ورود یک کشتی اقیانوس‌پیمای حامل 65 هزار تن گندم محقق شد؛

یک فروندکشتی اقیانوس‌پیمای حامل بیش از 65 هزار تن گندم خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در بندر شهید بهشتی چابهار پهلو گرفت.


به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ این کشتی که حامل 65 هزار و 336 تن گندم است، شامگاه نهم تیرماه در سواحل چابهار پهلوگیری کرده و در حال حاضر، عملیات تخلیه و حمل‌ونقل محموله‌های آن از اسکله دوم بندر چابهار به مقصد انبارهای گندم آغاز شده است.
 این گزارش می‌افزاید، بیش از ۶ هزار تن از محموله‌های گندم این کشتی غول‌پیکر پس از بارگیری و به منظور ذخیره‌سازی به مقاصد مورد نظر ارسال شده و بارگیری باقی‌مانده گندم‌ها نیز در جریان است که طی روز جاری و روزهای آینده به مراکز نگهداری ارسال می‌شوند.
 بر اساس این گزارش، از ابتدای سال جاری تاکنون، 365 هزار تن انواع کالاهای اساسی از مبدأ بندر چابهار وارد کشور شده که 217 هزار تن آن به مراکز ذخیره‌سازی این کالاها در سراسر کشور ارسال شده است.

روتیتر: مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالا خبر داد

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران روز گذشته در نشست «بازار مشتقه در ایران، چالش ها و راهکارها» اقدامات و برنامه های بورس کالا در راستای توسعه بازار مشتقه، صندوق های کالایی و گواهی سپرده کالایی را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه مشکل مالیاتی در حوزه معاملات گواهی سپرده کالایی تقریبا حل شده است، دارایی های زیادی از جمله شمش طلا، مس کاتد، آلومینیوم، قیر و محصولات پتروشیمی در صف ورود به معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی قرار دارند و راه اندازی صندوق های فلزات اساسی نیز از دیگر برنامه های بورس کالا به شمار می رود. در همین زمینه مجوز دو صندوق چند کالایی در حال اخذ از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار است.

به گزارش جامعه ایده آل ، رحمان آراسته، مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران در نشست بازار مشتقه در ایران، چالش ها و راهکارها با بیان اینکه می توان به رونق چشمگیر معاملات بازار مشتقه در بازار سرمایه ایران به خصوص بورس کالا امیدوار بود، گفت: معاملات پرحجمی که در حوزه آپشن به ویژه در بورس کالا در حال وقوع است ما را به آینده این بازار امیدوار کرده است؛ چرا که رصد قیمت ها و حجم معاملات انجام شده نشان می دهد بازار به بلوغ رسیده است.

وی تصریح کرد: معاملات قراردادهای آتی در بورس کالا از سال ۸۷ آغاز شد و اگرچه در ابتدای امر این بازار گمنام و ناشناخته بود اما به مرور با اضافه شدن دارایی های جدید از جمله سکه طلا، نقدینگی وارد این بازار شد و حتی در برهه ای، رکورد ارزش معاملات بازار سرمایه در قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا شکسته شد.

اقبال سرمایه گذاران به زعفران

وی ادامه داد: توسعه بازار و ورود دارایی های جدید به بازار مشتقه از جمله رسالت های بورس کالا در سال های اخیر بوده و در همین راستا، قراردادهای آتی زعفران، واحدهای صندوق طلا و نقره نیز راه اندازی شد. در بخش زعفران با اقبال فعالان بازار و سرمایه گذاران، زنجیره ای از ابزارهای مالی در این دارایی پایه راه اندازی شد و امروز می توان ادعا کرد که ورود زعفران به بازار مالی بورس کالا، تجربه ای بسیار موفق همراه با ثبت رکوردهای متنوع بوده است؛ به عنوان مثال در قرارداد آپشن زعفران در حال حاضر بیش از ۶۰۰ هزار موقعیت باز وجود دارد.

سامانه بومی و دانش بنیان

آراسته با بیان اینکه یکی از محاسن بزرگ بورس کالا، سامانه ها و زیرساخت های قوی معاملاتی است، اظهار کرد: سامانه های بورس کالا یک سامانه بومی و دانش بنیان است که تسویه و معاملات در همان فضا انجام می شود و در حوزه مدیریت ریسک بازار نیز تجربیات چندین ساله بورس کالا، بسیار ارزشمند و راهگشا است.

تسویه خودکار هر ۱۰ دقیقه یکبار

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران به طرحی که مطالعات آن انجام شده نیز اشاره کرد و گفت: این طرح همان تسویه لحظه ای است؛ به گونه‌ای که در بازار فیوچرز اکنون هر ۳۰ دقیقه یکبار تسویه لحظه ای انجام می شود تا حاشیه سود مشتریان حفظ شود. این طرح در حال بروزرسانی است تا تسویه هر ۱۰ دقیقه یکبار به صورت خودکار انجام شود. با اجرای شدن این طرح، چیزی به اسم صف یا بازار جبرانی نخواهیم داشت و شرایط برای بهبود روند معاملات کالاها و دارایی های جدید که نوسان زیادی دارند، مهیاتر می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: بازار اهرمی در همه جای دنیا ریسک های خود را دارد اما موضوع مهم آن است که توسعه زیرساخت و سامانه می تواند ریسک های معاملاتی را کاهش دهد و به پویایی هر چه بیشتر بازار کمک کند.

دارایی های جدید در راه هستند

آراسته با اشاره به راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا و موفقیت این ابزار در بازار اظهار کرد: ارزش معاملات و بلوغ مشتریان نوید آینده ای روشن برای این ابزار را می دهد. در ادامه توسعه بازار مالی بورس کالا، برنامه هایی برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده و قرارداد  آتی شمش طلا داریم و انتظار می رود بازار خوبی برای آن شکل بگیرد.

وی با تاکید این نکته که مشکل مالیاتی گواهی سپرده تقریبا حل شده است، افزود: برنامه ریزی شده گواهی سپرده پیوسته مس کاتد و آتی آن راه اندازی شود. همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده و آتی محصول‌هایی نظیر آلومینیوم، قیر، محصول‌های پتروشیمی و فلزات و همینطور صندوق های فلزات اساسی از دیگر برنامه هاست و با راه اندازی آن‌ها انتظار بازارهایی پر عمق، جذاب و پویا را خواهیم داشت. کما اینکه صندوق های کالایی در چند وقت اخیر بازدهی خوبی را نصیب سرمایه گذاران کرده اند.

مجوز دو صندوق چند کالایی در حال اخذ است

آراسته ادامه داد: مجوز دو صندوق چند کالایی در حال اخذ از سازمان بورس و اوراق بهادار است تا به نوعی به رونق بخشی بیشتر بازار آتی کمک شود.

وی به قراردادهای اختیار معامله و آپشن نیز پرداخت و گفت: علت اصلی اقبال کم سرمایه گذاران به معاملات آپشن در سال های قبل، آنلاین نبودن این معاملات بود اما به مرور شاهد اقبال سرمایه گذاران و رشد حجم معاملات بودیم.

به گفته آراسته، اگرچه بازار اختیار معامله پیچیدگی های خود را دارد اما به آینده پر رونق این بازار خوش بین هستیم چون بلوغ خوبی در میان فعالان بازار طی چند سال اخیر شکل گرفته و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در بازار آپشن هستیم.

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالای ایران گفت: با راه اندازی قراردادهای آتی شمش طلا، قراردادهای آپشن را روی فیوچرز شمش طلا اعمال خواهیم کرد تا با ایجاد یک بازار پویا، شاهد یک سبد کامل از ابزارهای مورد نیاز فعالان بازار و سرمایه گذاران با سلایق مختلف باشیم و امیدواریم این طرح ها تا آخر سال اجرایی شوند.

وی در بخش پایانی سخنرانی خود، بزرگترین چالش بازار مشتقه را عدم شناخت نسبت به کارکردها و مزایای این بازار عنوان کرد.

ششمین دوره ممیزی HSE در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در راستای بررسی عملکرد، تبادل اطلاعات و اشتراک‌گذاری تجربیات با هدف اصلاح امور آغاز شد.

به گزارش اقتصادرسا ، «پوریا فاضلی» سرممیز  HSEسازمان ایمیدرو با حضور در منطقه ویژه‌ی اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از آغاز ششمین دوره‌ی ممیزی این منطقه عظیم اقتصادی خبر داد و گفت: این سری اقدامات از سال 1395 و در پنج گروه آغاز شد که شامل 500 امتیاز است و سطح هر مجموعه با توجه به امتیازات کسب شده تعیین می‌شود.

وی ضمن اشاره به متعادل‌سازی امتیازات بر اساس اولویت‌های سازمان ایمیدرو در حوزه‌ی HSE و فراوانی حوادث، اضافه کرد: پاشنه آشیل‌ها را خصوصاً در زمینه‌ی ایمنی و مدیریت رویداد شناسایی کرده‌ایم و با تمرکز بیشتر بر این حوزه‌ها امور ممیزی را پیش خواهیم برد.

فاضلی به سیر بهبود عملکرد منطقه ویژه‌ی اقتصادی خلیج فارس از سال 1395 تا سال 1400 اشاره کرد و گفت: در اولین دوره‌ی ممیزی، این منطقه جزء صنایع آلاینده و در ممیزی HSE در گستره‌ی ضعیف دسته بندی شد و در دوره‌های بعدی نیز برخی الزامات دیگر رعایت نشده بود اما از سال 1398 با تدابیر مدیران منطقه ویژه‌ی اقتصادی خلیج فارس این منطقه به سطح خوب یعنی امتیاز بین 300 تا 400  ارتقا پیدا کرد و این ظرفیت را دارد که به سطح عالی یعنی امتیاز بین 400 تا 500 هم برسد.

سرممیز  HSEسازمان ایمیدرو تعداد مناطق قرار گرفته در وضعیت عالی در سطح کشور را بسیار محدود خواند و افزود: تبادل اطلاعات و اشتراک‌گذاری تجربیات از دیگر اهداف این ممیزی خواهد بود.

در ادامه‌ی این نشست، «مسعود پاکزاد» عضو هیئت‌مدیره و معاون منابع انسانی و اجتماعی منطقه ویژه‌ی اقتصادی خلیج فارس بر اهمیت رعایت مبانی HSE در مناطق صنعتی تأکید کرد و گفت: امیدواریم حضور گروه ممیزی سبب تبادل دانش و تجربه و ارائه‌ی راهکار در راستای بهبود عملکرد و ارتقا جایگاه HSE  در منطقه شود.

پاکزاد از برگزاری منظم جلسات ماهیانه‌ی HSE در منطقه ویژه‌ی اقتصادی خلیج فارس خبر داد و افزود: در تمامی بخش‌ها ضمن آسیب‌شناسی سعی در اصلاح فرآیند و ارتقای سطح امور داریم.

وی در پایان توجه به سلامت روحی و روانی کارکنان را مسئله‌ای مهم و حیانی خواند و تأکید کرد: توجه به فضای فیزیکی و روانی پرسنل به افزایش بهره‌وری و بهبود شرایط کسب‌وکار منجر می‌شود.

 

روتیتر: مدیرعامل تاکسی‌رانی در حاشیه نمایشگاه شهر هوشمند اعلام کرد؛

مدیرعامل اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شهری کشور از نوسازی ۱۰هزار دستگاه تاکسی با محصول سورن پلاس دوگانه سوز گروه صنعتی ایران خودرو در سال جاری خبر داد.

به گزارش اقتصادرسا؛ مرتضی ضامنی، در حاشیه افتتاح نمایشگاه شهر هوشمند در مصلای تهران، با اشاره به سابقه تامین خودروهای ناوگان تاکسی‌رانی توسط ایران خودرو گفت: این خودروساز بخش اصلی نیازمندی‌های تاکسی‌رانی را تامین می‌کند.
وی با اشاره به برخی مشکلات و موانع در همکاری با ایران خودرو در زمینه قیمت محصولات، گفت: با وجود این‌که روند تعامل دچار چالش شده بود، با رایزنی‌های صورت گرفته، همکاری دو جانبه در سال جاری با قوت بیش‌تری ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شهری کشور افزود: با نظر مساعد مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، امسال طرح نوسازی ۱۰هزار تاکسی در سطح کشور اجرا خواهد شد که با این کار شاهد بهبود کیفیت خدمات به شهروندان خواهیم بود.
وی خواستار افزایش سطح خدمات پس از فروش به تاکسی‌داران شد و گفت: همان‌طور که شاهد افزایش کیفیت در محصولات هستیم، انتظار این است که سطح خدمات نیز به قشر تاکسی‌‌داران افزایش یابد.
گفتنی است، در این نمایشگاه، احمد وحیدی، وزیر کشور از محصول سورن دوگانه سوز که برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده بازدید کرد.
سومین نمایشگاه شهر هوشمند با حضور ۲۳۰ سازمان، شرکت دانش بنیان و استارت‌آپ از ۱۲ تا ۱۴ تیرماه در مصلای امام خمینی (ره) برپاست.

روتیتر: بازدید مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از شرکت دانش‌بنیان ماهان صنعت سیستم

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در بازدید از شرکت دانش‌بنیان ماهان صنعت سیستم، بر استفاده از روش‌های متنوع تامین مالی برای تسریع در پیشبرد اهداف توسعه‌ای تاکید کرد.

به گزارش اقتصادرسا ؛ مهدی خطیبی در این بازدید ضمن استقبال از توسعه همکاری با این شرکت دانش بنیان، بر سرمایه گذاری برای تولید موتور الکتریکی فرمان برقی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد و گفت: این شرکت می‌تواند به عنوان یکی از منابع اصلی تامین الکتروموتور فرمان برقی با ایران خودرو همکاری کند و به طور حتم تقویت این مجموعه نقش مهمی در کاهش وابستگی خارجی صنعت خودرو خواهد داشت.
وی با اشاره به حضور نیروهای جوان و خلاق در این شرکت گفت: قطعا با ظرفیت‌های موجود در توسعه و تعمیق داخلی‌سازی قطعات، کاهش ارزبری قابل توجهی محقق می‌شود و اهداف کاهش هزینه‌های تولید در دسترس خواهد بود که لازمه آن تعریف ساختار اقتصادی بر مبنای سرمایه‌گذاری از منابع مالی متنوع و سودآوری فعالیت‌ها است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به ضرورت تقویت بنیان‌های مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: در شرایطی که بسیاری از واحدهای تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان بیش‌ترین تمرکز خود را بر روی طرح‌های علمی متمرکز کرده اند، لازم است تا با اتخاذ تدابیر لازم، زمینه تقویت جریان‌های مالی و اقتصادی در این شرکت‌ها فراهم شود.
خطیبی با طرح این پیشنهاد که بهره‌گیری از مدیران توانمند در حوزه‌های مالی و سرمایه‌گذاری یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای شرکت‌های دانش‌بنیان به شمار می‌رود، افزود: گروه صنعتی ایران‌خودرو در تلاش است تا با شناسایی منابع مالی جدید و مناسب، زمینه تقویت این شرکت‌ها را فراهم کرده تا فرآیند نقش‌آفرینی آنان در پروژه‌های آتی صنعت خودرو ایران را تسریع کند.
حسن گل‌محمد مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نیز در این بازدید، با اشاره به محصولات دانش‌بنیان و فعالیت های توسعه و تحقیقات در این مجموعه گفت: شرکت دانش‌بنیان ماهان صنعت سیستم یکی از شرکت های تحقیقاتی و تولیدکننده قطعات مکاترونیک است که از سال ۱۳۹۹ با گروه صنعتی ایران خودرو همکاری می‌کند. مجموعه الکتروموتور و گیربکس مربوط به سیستم‌های شیشه بالابر، فرمان برقی تارا، پمپ خلاء، سانروف، صندلی برقی، گیربکس شش دنده اتوماتیک AMT و همچنین دستگاه مغناطیس‌ کننده چندقطبی و حسگر مغناطیسی گیربکس اتوماتیک از جمله محصولات در دست توسعه این شرکت دانش بنیان است.
وی با بیان این‌که قطعه سازان دیگری نیز در سطح کشور به تولید این قطعات اقدام می کنند، اما رسالت شرکت دانش بنیان ماهان صنعت سیستم تعمیق خودکفایی محصولات است، افزود: در قرارداد پنج ساله با ساپکو، تامین و تولید ۴.۵ میلیون دی.سی شیشه بالابر بر عهده این شرکت است که درحال حاضر مراحل آزمون‌های کیفیت محصول سپری می شود که پس از اتمام آن، تولید انبوه آغاز خواهد شد. این تعداد در سه مرحله به حداکثر میزان خودکفایی خواهد رسید که برای قرارداد پنج ساله و تولید ۴.۵ میلیون دی.سی شیشه بالابر خودرو ۲۲.۵ میلیون دلار کاهش ارزبری خواهد داشت.
گل‌محمد با اشاره به تولید ۳۰۰ هزار دریچه گاز برقی برای شرکت ایپکو که در مرحله قالب سازی برای تولید انبوه است، گفت: سایر قطعات درحال امکان سنجی و ساخت نمونه آزمایشگاهی و مهندسی است که مراحل تولید آن پس از انعقاد قرارداد صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: در حال حاضر۶۰ نفر نیروی انسانی در بخش تحقیق و توسعه این شرکت فعالیت می کنند که طبق قرارداد با ایران خودرو دو سایت جدید تولیدی ایجاد و در مجموعه ۴۱۰ فرصت شغلی برای فعالیت در خطوط تولید ایجاد خواهد شد. هیچ گونه واردات برای تجهیز خطوط تولید صورت نگرفته و از ظرفیت های راکد در سایر شرکت های قطعه ساز استفاده شده است.
گفتنی است، در این بازدید کیانوش پورمجیب، قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو، عادل پیرمحمدی، مدیرعامل ساپکو، امین حدادی، مدیر مرکز توسعه محصول و فناوری در زنجیره ارزش، کیوان وزیری، مدیرعامل تام ایران خودرو و احمد بیرانوند، دبیر کمیته راهبری و سامان‌دهی استفاده از ظرفیت های نخبگی و دانش بنیانی نیز حضور داشتند.

روتیتر: از مبدأ آسیای میانه و از طریق مرز ریلی سرخس؛

یک قطار باری حامل یک هزار تن روغن آفتابگردان از قزاقستان و با عبور از کشورهای ازبکستان و ترکمنستان از طریق مرز ریلی سرخس وارد استان خراسان رضوی شد که با احتساب ۱۰ هزار تن گندم که در هفته‌های اخیر با قطار وارد این استان شده بود، مجموعاً ۱۱ هزار تن کالاهای اساسی از طریق ناوگان ریلی وارد کشور شده است.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ این قطار حامل روغن وارداتی، اولین محموله از محل قرارداد دو هزار تُنی خرید روغن خام با قزاقستان وارد کشورمان شده است و محموله‌ی بعدی نیز متعاقباً وارد خواهد شد.
 بر اساس این گزارش، هدف از واردات روغن خام، کنترل بازار و تقویت ذخایر روغن در کشور است که برای ذخیره‌سازی و طی فرایند تصفیه به کارخانه‌های روغن‌کشی ارسال خواهد شد، ضمن اینکه ۱۰ هزار تن گندم وارداتی از طریق شبکه ‌ریلی نیز قبلاً تخلیه و ذخیره‌سازی شده است.
 این گزارش می‌افزاید، روغن ذخیره‌سازی شده بر اساس نیاز موجود و با صدور مجوز از مراجع مربوطه برای تنظیم بازار روغن از طریق شبکه‌های توزیع سراسری و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان خانواده و مصارف صنایع قرار می‌گیرند.
 گفتنی است، ورود برخی از کالاهای اساسی از طریق خطوط ریلی و از مبدأ آسیای میانه، علاوه بر تسریع در جابه‌جایی، باعث صرفه‌جویی در هزینه حمل‌ونقل و انتقال این کالاها به مراکز ذخیره‌سازی و کانون‌های جمعیتی می‌شود.

تمام ظرفيت هاي قانوني بودجه براي حمايت از خريد تضميني گندم فعال شده است.

به گزارش اقتصادرسا به نقل ازمركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل، سازمان برنامه و بودجه تمام ظرفيت هاي قانوني براي حمايت از گندمكاران و پرداخت منابع خريد تضميني به كار گرفته شده است.
براساس قانون بودجه دولت بايد ۳۰ هزار ميليارد تومان منابع و ۳۰ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي با تضمين دولت براي خريد تضميني گندم تامين مي كرد.
با وجود تنگناهاي مالي كه معمولاً در ابتداي هر سال براي دولت وجود دارد مبلغ ۳۰ هزار ميليارد تومان منابع براي خريد تضميني به وزارت جهاد كشاورزي تخصيص پيدا كرد؛‌ از سوي ديگر بابت ۱۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي از طريق بانك كشاورزي تضمين‌نامه دولت صادر شده است كه پرداخت پول گندمكاران با تاخير مواجه نشود.
با توجه به ضرورت تسريع در پرداخت پول خريد تضميني گندم به كشاورزان ديروز هم بازپرداخت  ۱۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات بانكي براي ساير بانك‌ها نيز توسط سازمان تضمين شد تا روند پرداخت به كشاورزان با مشكلي مواجه نشود.به عبارت ديگر در كوتاه ترين زمان از ابلاغ بودجه تمام ظرفيت هاي قانوني براي حمايت از خريد تضميني گندم توسط سازمان برنامه و بودجه استفاده شده است.

روتیتر: دکتر رئیسی در مراسم روز ملی صنعت و معدن:

رئیس جمهور از تهیه پیش‌نویس سند جامع صنعت کشور از سوی دولت پس از تاکید مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: با مشورت کارشناسان پیش‌نویس خوبی در این زمینه تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی شدن است.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت‌الله دکتر سیدابراهیم رئیسی صبح امروز شنبه در مراسم روز ملی صنعت و معدن با قدردانی از همه فعالان عرصه صنعت و معدن کشور گفت:‌ ۱۲ سال است که رهبر معظم انقلاب اقتصاد را محور نامگذاری سال‌ها قرار داده‌اند و در ۶ سال اخیر بر توجه به تولید تاکید ویژه داشته‌اند.
رئیس جمهور با بیان اینکه تولید یکی از محورهای اصلی خلق قدرت برای کشور است، افزود: دولت مردمی به تبعیت از تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت‌های توسعه اقتصاد کشور، حمایت از تولید، تلاش برای رفع موانع پیش‌روی تولید و تاکید بر توسعه صادرات را وظیفه خود می‌داند.
دکتر رئیسی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان را «افسران میدان تولید و خلق قدرت ملی» دانست و اظهار داشت: دشمن برای عقب ‌نگاه داشتن کشور و ضعیف کردن مولفه‌های خلق قدرت که تولید جزو مهمترین آنهاست، تلاش می‌کند روند تولید را مختل و ضعیف کند. وظیفه ما در برابر این تلاش‌ها حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به عنوان افسران این میدان است.
رئیس جمهور تصریح کرد: فعالیت در هر میدانی به طور طبیعی مشکلات و سختی‌هایی دارد و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان باید بدانند که موفقیت در مسیر تولید به عزم و اراده پولادین، برنامه‌ریزی دقیق و تلاش مستمر نیاز دارد.
آیت‌الله رئیسی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به گسترش فعالیت‌های دانش‌بنیان با هدف ایجاد مشاغل و محصولات دانش‌    پایه خاطرنشان کرد: تولیدات دانش‌بنیان توانایی و ظرفیت رقابت‌پذیری بالاتری در بازارهای جهانی و داخلی دارند.
رئیس جمهور با بیان اینکه روز ملی صنعت و معدن فرصت مناسبی است تا علاوه بر قدردانی از زحمات و تلاش‌های تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، مرور و بازنگری نیز به فعالیت‌ها و دستاوردهای این حوزه داشته باشیم، گفت: این جمع بهترین محل برای تشریح و تبیین آسیب‌ها و مشکلات و نیز ارائه راهکارهای برون‌رفت از مشکلات و غلبه بر موانع است.
دکتر رئیسی خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در مراسم با تاکید بر اینکه برای تبیین مشکلات و ارائه راهکارها به این جلسه بسنده نکنید و تا رفع واقعی و نهایی مشکل پیگیر موضوع باشید، افزود: پس از تاکید مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان مبنی بر تدوین سند جامع صنعت کشور، دولت کارگروهی را مامور تهیه این سند کرد که با مشورت کارشناسان پیش‌نویش خوبی تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی شدن است.
رئیس جمهور در ادامه تنقیح قوانین و پرهیز از تصمیمات خلق‌الساعه را از جمله اقدامات برای هموار شدن مسیر تولید عنوان کرد و اظهار داشت: آینده باید برای فعالان اقتصادی و صنعتی قابل پیش‌بینی باشد تا بتوانند برای آن برنامه‌ریزی کنند و ضرورت این پیش‌بینی پذیری پرهیز از اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه است.
آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه قویا مدافع و موافق نظریه دولت چابک هستم، تصریح کرد: دولت باید تصدی‌گری‌های خود را در اقتصاد رها کرده و در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد. البته آقای فاطمی‌امین تشخیص اولویت‌ها را نیز از مسئولیت‌های دولت عنوان کردند که نکته صحیحی است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: میدان فعالیت باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت از تصدی‌گری‌های خود کاسته و وزن نظارتی و حمایتی خود را افزایش دهد. چابک‌سازی دولت و جلوگیری از فربه شدن و افزایش هزینه‌های دولت باید مدنظر همه نهادها و دستگاه‌ها به ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی باشد.
آیت‌الله رئیسی تلاش برای نیل فعالیت‌های تولیدی به بهره‌گیری هر چه بیشتر از دانش‌ها و دستاوردهای نوین علمی را از دیگر ضرورت‌های رونق تولید دانست و اظهار داشت: دانش اگر ضمیمه تولید و صنعت نشود، به شکل پایان‌نامه در دانشگاه باقی می‌ماند. دانشگاه باید کنار بازار، صنعت و معدن بیاید و در این زمینه صنایع بزرگ و سنگین باید بیش از دیگر صنایع و فعالیت‌های تولیدی مورد توجه باشند.
رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت افزایش کیفیت و بهره‌وری تولیدات داخلی افزود: هر تولیدکننده باید با بازتعریف مسأله افزایش بهره‌وری در عین حال راهکارهای کاهش قیمت تولید را نیز پیدا کند.
دکتر رئیسی مسأله خام‌فروشی را از جمله دیگر موانع پیش‌روی صنعت و تجارت کشور عنوان کرد و گفت: باید نسبت به مسأله خام‌فروشی شدیداً حساس باشیم چرا که ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در پرتو جلوگیری از خام‌فروشی میسر خواهد شد.
رئیس جمهور در ادامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را مورد تاکید جدی قرار داد و تصریح کرد: حتما تولیدکننده نباید ضرر کند، اما در حق مصرف‌کننده نیز نباید اجحافی صورت بگیرد و در میدان تولید باید از مصرف‌کنندگان حمایت شود.

آیت‌الله رئیسی مبارزه با فساد را نیز یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در رشد و پیشرفت اقتصادی دانست و گفت: پیشرفت و رشد اقتصادی در گرو مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتشا است. ساختارهای فسادزا باید به گونه‌ای اصلاح شوند که حتی اگر فردی قصد فساد داشت، زمینه برای او مهیا نباشد.
رئیس جمهور نظارت جدی بر تمامی فرایندهای اخذ مجوزها و تسهیل سرمایه‌گذاری و تولید را از دیگر مصادیق مبارزه با فساد برشمرد و تصریح کرد: دولت هوشمند یکی از زمینه‌های مهم مبارزه با فساد است و این مسأله باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد چرا که سامانه‌ها نقش بسیار مهمی در شفافیت و افشاگری فساد دارند.
دکتر رئیسی در ادامه بر ضرورت رعایت مسائل زیست محیطی در فعالیت‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: باید فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صنعتگران مراقب باشند تا آلاینده‌ها به محیط زیست و مردم آسیب نزنند.
رئیس جمهور توجه به رشد تولید و رونق اقتصاد و تجارت را مصداق امر به معروف دانست و اظهار داشت: شما تولیدکنندگان و صنعتگران تردید نکنید که تلاش شما برای تولید قدرت در کشور یک معروف بزرگ است و هر حرکتی در مسیر استقلال و تولید کشور تیری بر قلب دشمن است که مردم را امیدوار و دشمن را ناامید می‌کند.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست تعامل با همسایگان در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: در سفرهای خارجی و ملاقات با سران کشورهای همسایه شاهد اشتیاق به تولیدات و محصولات ایرانی هستم. زمینه کار بسیار فراهم است و امیدواریم بتوانیم با دست توانای شما و حمایت دولت، بخشی از مشکل اقتصاد و اشتغال کشور را برطرف کنیم.
رئیس جمهور مدیریت را دارای موثرترین نقش در حرکت و بالا بردن یک مجموعه دانست و افزود: مدیران باید با تلاش مضاعف مدیریت ماندگار را صحفه تاریخ ثبت کنند؛ حق عقب‌گرد، توقف و در جا زدن نداریم، تنها راه پیش روی پیشرفت است.
پیش از سخنان رئیس جمهور سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنانی با بیان اینکه در هر صنعتی که ورود کردیم بعد از چند سال توانستیم در آن صنعت  به بلوغ برسیم، اظهار داشت: بزرگترین داشته‌های ما در مسیر توسعه، سرمایه انسانی ما بوده است.
وی با بیان اینکه باید به قدرت اقتصادی اول منطقه تبدیل شویم، تصریح کرد: با اطمینان می‌توانیم بگوییم اگر میان فعالان اقتصادی با سایر دستگاه‌ها یک همدلی و انسجام وجود داشته باشد دستیابی به افق ۱۴۰۴ قابل تحقق خواهد بود.
در این مراسم همچنین ۸ طرح در حوزه صنعت، معدن و تجارت به ارزش ۱۸ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید که ۶ هزار و ۸۰۲ فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهند کرد.

 

روتیتر: ابل‌توجه کلیه فعالان اقتصادی مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده

قابل‌توجه کلیه فعالان اقتصادی مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره مالیاتی بهار 1401 اعلام شد.

به گزارش اقتصادرسا ؛به نقل از سازمان امور مالیاتی؛ از آنجائی‌که به موجب ماده (13) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02، تا زمان راه‌اندازی سامانه مودیان نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آنها حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 می‌باشد، لذا مؤدیان محترم مالیاتی در اجرای ماده (21) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387، مکلف به تسلیم اظهارنامه‌ مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت مالیات و عوارض متعلق به دوره مالیاتی بهار سال 1401 حداکثر تا پایان روز چهارشنبه مورخ 1401/04/15 می‌باشند.

ضمناً حسب مصوبه مراجع قانونی ، حکم ماده 14 قانون مالیات بر ارزش افزوده برای دوره مذکور جاری نمی باشد.

 

تبلیغات

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top