روتیتر: مجمع عمومی پتروشیمی اروند برگزار شد؛

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اروند عصر روز یکشنبه با حضور ۹۹درصد سهامداران در سالن جلسات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.

 

به گزارش اقتصادرسا ؛مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اروند عصر روز یکشنبه با حضور ۹۹درصد سهامداران در سالن جلسات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.


در این جلسه که نمایندگان سهامداران، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، بازرس قانونی و رئیس امور مجامع هلدینگ خلیج فارس حضور داشتند، محمدرضا کریمی مدیرعامل پتروشیمی اروند با قرائت پیامی به نمایندگی از اعضای هیات‌مدیره، تامین مواد اولیه شرکت‌های پائین دستی و صنایع پیرامونی را یکی از ماموریت‌های شرکت پتروشیمی‌ اروند دانست که موجب پویایی و شکوفایی اقتصاد کشور شده است.
وی همچنین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، تقویت خودکفایی و جاری‌سازی منشور حاکمیتی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس را از دیگر ماموریت‌‌های تعریف شده مجموعه‌ی پتروشیمی اروند دانست که می‌تواند منجر به موفقیت و رضایتمندی روز افزون سهامداران و ذینفعان مجموعه شود.
کریمی در ادامه جلسه با ارائه نقشه استراتژیک شرکت و برنامه توسعه‌ی شرکت تا افق ۱۴۰۵، آینده‌ی روشن‌تری را برای این شرکت و سهامداران ترسیم و نقش شرکت پتروشیمی اروند در صنعت پتروشیمی کشور را بی‌مانند دانست.
بر اساس ارائه‌ی گزارش محمدرضا کریمی از عملکرد یکساله شرکت پتروشیمی اروند، این شرکت در سال ۱۴۰۰، ۶درصد بیشتر از برنامه مصوب سالانه، محصولات ارزشمند خود را تولید و روانه بازار کرده که منجر به توسعه صنایع پائین دستی و افزایش ارز آوری برای کشور شده است.
همچنین بر اساس گزارش ارائه شده سالانه از سوی مدیرعامل پتروشیمی اروند، در سال ۱۴۰۰، یکی از بزرگترین تعمیرات اساسی تاریخ این شرکت اجرایی شده که نتیجه آن افزایش تولید و در نتیجه سودآوری بیشتر شرکت در سال ۱۴۰۱ خواهد شد.
کریمی در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اروند، روند عرضه محصولات مجتمع پتروشیمی اروند در بازار داخل و صادراتی را افزایشی دانست و گفت: حجم فروش محصولات شرکت از ۸۶۷ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۱میلیون تن در سال ۱۴۰۰ رسیده که منجر به افزایش فروش خالص پتروشیمی اروند از ۱۶هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در سال ۹۶ به بیش از ۱۵۷هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ شده است.
بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند، سود ناخالص «اروند» از ۵‌هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۸۶هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته و در سال ۱۴۰۰ سود خالص پس از کسر مالیات به بیش از ۶۷ هزار میلیارد ریال رسیده که در تاریخ فعالیت این شرکت بی‌مانند‌ بوده است.
کریمی در ادامه‌ی ارائه گزارش سالانه شرکت، کنترل هزینه‌‌ها و موفقیت در افزایش فروش را از دلایل بالاتر بودن میانگین نسبت سود ناخالص و خالص شرکت پتروشیمی اروند نسبت به میانگین صنعت پتروشیمی کشور دانست و گفت: بازدهی فروش نیز در پتروشیمی اروند نسبت به میانگین صنعت پتروشیمی کشور بالاتر است.
با اعلام مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند، این شرکت در سال ۱۴۰۰ از وارد کننده ‌ی محصول EDC به یکی از صادر کنندگان اصلی این محصول به بازارهای جهانی تبدیل شده که علاوه بر نیاز خود، به عنوان مادر پتروشیمی‌های غدیر و بندرامام وظیفه‌ی تامین خوراک شرکت‌های پیرامونی را برعهده دارد.
پرداخت و تسویه مطالبات و تسهیلات دریافتی شرکت پتروشیمی اروند از بانک‌ها، نوسازی الکترولایزرها، نصب مبدل ۲۲۰۰۱، راه‌اندازی دکانتر سانتریفیوژ، رفع گرفتگی مبدل‌های کمپرسور واحد PVC و تعمیرات اساسی مجتمع پتروشیمی اروند نیز از دیگر اقدامات ارزشمند این شرکت در سال ۱۴۰۰ عنوان شد که همگی آنان با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی به سرانجام رسیده و بیش از ۳.۷ میلیون یورو صرفه اقتصادی برای شرکت داشته است.
در ادامه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اروند، محمدرضا کریمی با اعلام جزئیات طرح توسعه ی این شرکت که آماده‌ی تصویب در هیات مدیره‌ی گروه صنایع پتروشیمی است به عنوان طرحی برای پایان خام فروشی، توسعه‌ی صنایع پائین دستی، اشتغال آفرینی و افزایش تاب آوری شرکت پتروشیمی اروند یاد کرد و گفت: با اجرای این طرح که یک کارخانه بزرگ PVC خواهد بود، اجرای پروژه‌ی بسته‌بندی FFS، اجرای خط لوله سوم آب‌نمک و مشارکت در مگا پروژه‌ی الماس ماهشهر را خواهیم داشت که می‌تواند تضمین‌کننده‌ی‌ ارزش و نقش شرکت پتروشیمی اروند در صنعت کشور باشد.
در پایان مجمع عمومی عادی سالیانه پتروشیمی اروند که با تحسین عملکرد شرکت از سوی سهامداران همراه بود، حدود ۱۰۰‌درصد سود سهام تقسیم به ازای هر سهم ۵.۵۰۰ ریال تعیین شد.

روتیتر: مجمع پتروشیمی‌بوعلی سینا برگزار شد؛

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا از تولیدی شدن واحد پارازایلین این شرکت در نیمه دوم امسال خبر داد و گفت: تکمیل زنجیره ارزش محصول بنزن به منظور جلوگیری از خام‌فروشی نیز در دستور کار شرکت است.


به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی بوعلی سینا، محمد احمدزاده امروز (شنبه، ۱۱ تیرماه) در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا برای سال مالی ۱۴۰۰ با اشاره به در پیش گرفتن رویکرد علمی برای افزایش سودآوری در زمینه افزایش درآمد حاصل از فروش و کاهش هزینه‌ها از سال ۹۸ اظهار کرد: با انجام این راهبرد، سود این شرکت از رقم ناچیز در سال ۹۷ به ۳۶۰۰ میلیارد تومان و تولید به حدود ۱۱۰ درصد ظرفیت اسمی رسید.

وی، افزایش ۷۰ درصدی سود و رشد ۳۲ درصدی تولید در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ را از اهم دستاوردهای پتروشیمی بوعلی سینا عنوان کرد و افزود: بهره‌برداری از واحد شیرین‌سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا در سال ۱۴۰۰ از دلایل افزایش تولید این شرکت بود، زیرا وابستگی به پتروشیمی امیرکبیر از بین رفت و توانستیم ثبات نسبی در تولید داشته باشیم و رکورد تولید ۱۱۰ درصد ظرفیت اسمی را ثبت کنیم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به اهمیت تأمین خوراک برای تولید پایدار ادامه داد: هزینه تأمین خوراک، ۹۰ تا ۹۵ درصد هزینه‌های شرکت را دربرمی‌گیرد که شرکت با راهبردهای موثر، سال به سال این رقم را کاهش داده است. این شرکت پارسال مشکلی در تأمین خوراک نداشته و ۳۵ درصد افزایش دریافت خوراک داشته است که حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن خوراک از پارسال به امسال منتقل شده و تأثیر مطلوبی در سودآوری امسال هم خواهد داشت.

احمدزاده تأکید کرد: خوشبختانه هزینه لجستیک تأمین خوراک پتروشیمی بوعلی سینا از سال ۹۷ تاکنون کاهشی بوده و این شرکت پارسال یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن خوراک را با کشتی دریافت کرده است.

رشد ۳۲ درصدی تولید
وی، روند افزایشی تولید را متأثر از تأمین به‌موقع و کافی خوراک، تأمین خوراک از منابع جدید، فروش به‌موقع و رفع گلوگاه‌های تولید دانست و گفت: تولید شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در سال ۱۴۰۰ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن بوده که ۳۲ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به اینکه این شرکت راهبرد فروش محصولات به بازارهای منطقه‌ای را افزون بر فروش دریایی در دستور کار قرار داده است، اظهار کرد: این شرکت در صورت افزایش قیمت فروش از صادرات زمینی نیز استفاده می‌کند.

احمدزاده با بیان اینکه درآمد شرکت از ۴۱ هزار میلیارد ریال در سال ۹۷ به ۲۶۴ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۰ رسید، افزود: درآمد پتروشیمی بوعلی سینا در سه ماهه نخست امسال هم ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بوده و افزایش چشمگیری نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است. این شرکت پارسال ۶۰۰ میلیون دلار فروش ارزی داشته است.

وی به تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای پتروشیمی بوعلی اشاره و تصریح کرد: امیدواریم واحد پارازایلین این شرکت در نیمه دوم امسال به تولید برسد که با راه‌اندازی این واحد حداقل سالانه ۵۰ میلیون دلار سود شرکت افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، از برنامه این شرکت برای توسعه پایین‌دست خبر داد و گفت: افزایش تولید محصول بنزن و توسعه زنجیره ارزش این محصول به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی در دستور کار شرکت است که پس از اخذ مصوبه‌های لازم از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس اعلام خواهد شد.

در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی بوعلی سینا پرداخت سود سهام به ازای هر سهم ۱۰۰۰ تومان تعیین شد که بناست تا ابتدای مردادماه به حساب سهامداران واریز شود.

آتش سوزی رخ داده مربوط به یک انبار ضایعات و خارج از مجتمع پتروشیمی بوده است.

به گزارش اقتصادرسا ؛عصر روز گذشته خبری تحت عنوان آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی قائدبصیر منتشر که با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که این آتش سوزی ارتباطی با مجتمع پتروشیمی قائدبصیر گلپایگان نداشته است.

بنابراین گزارش ؛آتش سوزی رخ داده مربوط به انبار ضایعات در خارج پتروشیمی قائدبصیر بوده و ارتباطی با واحدهای فرآیندی این پتروشیمی نداشته است.
خوشبختانه در این آتش سوزی هیچگونه خسارت جانی وارد نشده است.

در پی انتشار خبر ساخت فلر زمینی پاک و بسته پتروشیمی صدف، برخی سؤالات درباره جایزه‌ای که این پتروشیمی در سال ۱۳۹۵ در پانزدهمین همایش سبز در برلین برای این فلر دریافت کرد و زمان ساخت این تجهیز مطرح شد.

به گزارش اقتصادرسا  به نقل از روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در این همایش جهانی، برای «طرح فلر زمینی بسته» به پتروشیمی صدف جایزه اهدا شد اما از زمان طراحی تا ساخت آن شش سال وقفه افتاد.
دلیل این تاخیر آن بود که به دلیل ناشناخته بودن این فناوری در کشور، سخت‌گیری‌های شدید برای مجوز اعمال شد و پس از مطالعه و جلسات با سازندگان این فن‌آوری و بهره گیری از دانش متخصصین داخلی و برگزاری جلسات متعدد با سازمان‌های متولی، نهایتا مجوز اجرایی شدن طرح در سال ۱۳۹۸ صادر شد.
این فلر که ساخت آن در سال ۱۴۰۱ آغاز شده، کمک شایانی به حفظ محیط زیست می‌کند.

پتروشیمی صدف خلیج‌فارس برای اولین‌بار در صنعت پتروشیمی کشور، طراحی و ساخت فلر زمینی پاک و بسته (Clean Enclosed Burner) را آغاز کرد.

به گزارش اقتصادرسا ؛  واحد مهندسی پتروشیمی صدف خلیج‌فارس، اجرای این پروژه، نقطه عطفی در زمینه صیانت از محیط‌زیست و کاهش نقش پتروشیمی‌ها در آلایندگی هوا خواهد بود.
 مزایای بهره‌مندی از این طرح سازگار با محیط‌زیست در مقایسه با فلر ارتفاعی، کاهش معایبی همچون آلودگی صوتی، شدت تشعشع حرارتی، احتراق ناقص، مشکلات اشتعال فلرها، هزینه‌های بالای عملیاتی، مشکلات تعمیر و نگهداری و… است.
با طراحی متفاوت فلر زمینی پاک و بسته، نیاز به زمین با مساحت بزرگ به دلیل رعایت فاصله ایمن در برابر آتش فلر، مرتفع شده و طرح مذکور صرفه‌جویی ارزی بالغ بر  دو و نیم میلیون یورو را نیز برای شرکت به همراه داشته است.
این شرکت پس از انجام مطالعات تکمیلی و دریافت گواهینامه و تندیس از گردهمایی سالیانه جایزه جهانی عنصر سبز و اخذ مجوزهای لازم از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مراجع مرتبط، اقدام به استفاده از این تکنولوژی برتر کرده است.
پتروشیمی صدف خلیج‌فارس یکی از شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج‌فارس «پترول» است که پس از راه‌اندازی در سال ۱۴۰۲ بزرگ‌ترین مجتمع تولیدی الاستومر در کشور و منطقه با هدف تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن لاستیک استایرین بوتادین و با چشم‌انداز تأمین خوراک بازارهای داخلی و جهانی خواهد بود.

پتروشیمی بوعلی سینا با نماد «بوعلی» فصل بهار خود را با ثبت رکورد تاریخی دیگر پشت سر گذاشت و به فروش بیش از ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دست یافت.

به گزارش اقتصادرسا ؛پتروشیمی بوعلی سینا با نماد «بوعلی» فصل بهار خود را با ثبت رکورد تاریخی دیگر پشت سر گذاشت و به فروش بیش از ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دست یافت.
بر اساس گزارش منتشر شده در کدال؛ این میزان فروش بهاری پتروشیمی بوعلی سینا در ۳ماهه نخست سال ۱۴۰۱ افزایش ۱۴۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را به رخ می‌کشد.
این شرکت در ۳۱ روزه سپری شده خرداد ماه جاری نیز ۴۳۲۳ میلیارد تومان فروش محصول داشته که این میزان در خرداد سال گذشته ۱۷۹۰ میلیارد تومان بوده است.
در روزهای گذشته سهم «بوعلی» در بازار سرمایه با ثبت سقف تاریخی جدید، به حدود ۱۰۲۵۰ تومان به ازای هرسهم رسید که پیش‌بینی می‌شود با وارد مدار شدن واحد پارازایلین این مجتمع، سود آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار دیگر افزایش خواهد داشت.

 

روتیتر: بازدید مدیران ارشد پترول از پتروشیمی ایلام:

مدیران ارشد گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس از واحدهای مختلف پتروشیمی ایلام بازدید و راهبردها، آینده‌ طرح‌ها، مشکلات و راه حل‌ها برای افزایش ظرفیت تولید بررسی شد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی ایلام، علی علیرضانژاد نماینده ستاد و عضو هیئت مدیره گروه سرمایه‌گذاری با تمجید از تلاش‌های صورت گرفته و ماندگار مدیران و کارکنان در این مجتمع بزرگ، گفت: پتروشیمی ایلام از سرمایه‌گذاری‌های شاخص پترول محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه ایلام یک استان مرزی و کمتر توسعه‌یافته است و پتروشیمی در استانی با شرایط خاص قرار گرفته افزود: اقداماتی صورت گیرد تا مردم منطقه تاثیر وجود این شرکت را در زندگی خود حس کنند.
وی با بیان اینکه منابع مالی مورد نیاز پروژه‌ها را می‌توان از طریق سیستم بانکی کشور و از درون هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تأمین کرد، افزود: بر این اساس باید صنایع پتروشیمی با کمترین ریسک و بیشترین بازدهی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای افزایش ظرفیت تولید وبهره‌وری گام بردارند.
این مدیر ارشد پترول ادامه داد: مجموعه مدیران پتروشیمی ایلام اصل را بر تولید قرار دهند و از حواشی که به جایگاه تولیدآسیب می‌زند به دور باشند تا زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در منطقه فراهم گردد.
علیرضانژاد ابراز امیدواری کرد: مدیران دولتی، ذینفعان، فعالان اجتماعی و رسانه‌های منطقه حامی تولید، سرمایه‌گذاری و صنعت پتروشیمی باشند.
علیرضا نژاد در پایان با بیان اینکه مدیران جهادی در هر عرصه‌ای ورود کردند موفق ظاهر شده‌اند تاکید کرد: مجموعه «پترول» پشتیبان پتروشیمی ایلام است.
حسن نجفی سمنانی؛ مدیرعامل شرکت پتروشیمی با بیان اینکه نگاه تیم جدید مدیریتی به تولید و پتروشیمی ایلام مثبت، راهبردی و قابل تقدیر است، گفت: با همت و حضور نیروهای با تجربه و متخصص طی دو سال آتی آینده بسیار درخشانی پیش روی پتروشیمی ایلام است.
وی به راه‌اندازی فاز دوم پتروشیمی ایلام پس از ۱۷ سال به دست متخصصان و صنعتگران کشور و فرزندان استان ایلام بدون حضور سازندگان و کارشناسان خارجی اشاره کرد و افزود: تولید محصول استراتژیک DMDS CHAVAR65 و ثبت تجاری آن، تولید بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن پلی‌اتیلن سنگین از ابتدای تولید تا پایان خرداد سال جاری و تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن اتیلن تنها گوشه‌ای از تلاش‌های مجموعه پتروشیمی ایلام در راستای تحقق شعار سال است.
گرشاسبی رئیس مجتمع پتروشیمی ایلام نیز گزارش کاملی از میزان خوراک، تولید، محصولات و طرح‌ها و پروژه‌های در دست اقدام ارائه کرد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام گفت: با مدیریت جهادی و تلاش شبانه‌روزی فرزندان متخصص استان در واحدهای الفین و HDPE رکورد تولید ۴۴ تن پلی‌اتیلن سنگین در ساعت شکسته شد.

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی ایلام، حسن نجفی‌سمنانی با بیان اینکه ظرفیت طراحی واحد پلی‌اتیلن سنگین۴۰ تن در ساعت است که با تکیه بر دانش مهندسان جوان پتروشیمی ایلام به پایداری۴۴ تن در ساعت افزایش یافت، اظهار داشت: این رکورد از ابتدای راه‌اندازی واحد HD در سال ۱۳۹۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
وی تحقق این رکورد را در راستای شعار «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» مد نظر مقام معظم رهبری عنوان کرد و افزود: پتروشیمی ایلام با تولید مستمر، پایداری و تاب‌آوری در مسیر استمرار تولید بر مبنای ۴۵ تن در ساعت است.
مدیرعامل پتروشیمی ایلام، با بیان اینکه ثبت رکورد تولید ۴۴ تن در ساعت نسبت به متوسط سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، خاطر نشان کرد: واحد الفین با تغییر در مهندسی برج‌های تقطیر ناحیه پروپیلن‌سازی، با توجه به نیاز بازار نسبت به ماه گذشته رشد ۳۰۰ درصدی پروپیلن گرید پلیمری داشته است.

مدیرعامل شرکت کود شیمیایی اوره لردگان از ثبت رکورد تازه و رشد ۵۱۸ درصدی تولید مجتمع در سه ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این شرکت طی سال آینده سودآوری مطلوبی را برای سهامداران و ذی‌نفعان رقم خواهد زد.

به گزارش اقتصادرسا ؛ شرکت گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس، محسن محمودی درباره موفقیت این شرکت در تولید کود اوره طی ۳ماه نخست ۱۴۰۱ گفت: امسال با عنایت به شعار سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»، تمام تلاش و برنامه‌ریزی‌ها و اهداف پایه‌گذاری شده در این شرکت، عمل به فرمایش رهبر معظم انقلاب و تولید حداکثری است.
وی با اشاره به روند مناسب تولید در این مجتمع، اظهار کرد: با تولید تجمعی ۲۹۳ هزار و ۴۶۲ تن اوره و آمونیاک در سه ماهه بهار ۱۴۰۱ رشد ۵۱۸ درصدی تولید در این مجتمع نسبت به مدت مشابه سال گذشته محقق شده است.
مدیرعامل شرکت کود شیمیایی اوره لردگان ادامه داد: با تولید ۶۱ هزار و ۶۱۵ تن کود اوره در خردادماه، رشد ۸۷۴ درصدی این محصول در بهار امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در این شرکت ثبت شده که افتخار دیگری است که در پتروشیمی لردگان رقم خورده است.
محمودی با بیان اینکه شرایط تولید مساعد است و اتفاق‌های خوبی در حال رقم خوردن است، افزود: طی سال آینده با پرداخت بدهی‌های شرکت، پتروشیمی لردگان سودآوری خوبی را برای سهامداران و ذی‌نفعان رقم خواهد زد.
وی ثبت این نتیجه درخشان را حاصل تلاش و همدلی همه جهادگران پتروشیمی لردگان دانست و گفت: دست همه کارگران و تلاشگرانی که بی‌وقفه از جان و دل مایه می‌گذارند تا تولید در «شلرد» روبه‌جلو حرکت کرده و چرخی از چرخ‌های اقتصاد کشور به گردش درآید به گرمی می‌فشارم و از یکایک آن‌ها سپاسگزارم.
شرکت کود شیمیایی اوره لردگان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه پترول است که ظرفیت تولید سالانه ۱۰۷۳ هزار تن اُوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک را داراست و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان محصولات جامد در هلدینگ خلیج‌فارس است.
گفتنی است، پتروشیمی لردگان هر ماهه سهمیه اوره جهاد کشاورزی را مطابق تعهدات اعلام شده اداره جهاد کشاورزی برای ارتقا و کمک به  بهبود سیستم کشاورزی ارسال می‌کند.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تامین مالی 14 پروژه در دست اجرای این گروه و همچنین طرح‌های پیش‌بینی شده برای تکمیل زنجیره ارزش و صنایع پایین دستی را اولویت مهم گروه خواند و از توسعه همکاری‌ها با بانک صادرات ایران به ویژه در حوزه ارزی استقبال کرد.

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سید ضیاء ایمانی مدیرعامل و برخی از مدیران ارشد بانک صادرات با دکتر علی عسکری دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به ظرفیت‌های مختلف این بانک در منطقه غرب آسیا و تعاملات مثبت گذشته بین این بانک و گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای افزایش همکاری‌های ارزی و ریالی اعلام آمادگی کرد.

حسین پناهیان معاون مالی و سرمایه‌گذاری گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم در این دیدار با اشاره به توافق ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۱۸۰ میلیون دلار اعتبار ارزی، توسعه همکاری‌های فی‌مابین را خواستار شد.

علی عسکری نیز در این دیدار بر اجرای هر چه سریعتر 14 پروژه مهم این گروه به ارزش تقریبی 15 میلیارد دلار و همچنین اجرای طرح‌ جدید پارک فناوری پتروشیمی فدک در عسلویه و طرح‌های پایین دستی و تکمیل زنجیره ارزش در استان‌های مختلف تاکید کرد و گفت: اجرای سریع‌تر و با استاندارد بالای این پروژه‌های توسعه‌ای نیاز به تامین مالی دارد که امروز اولویت ماست.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تصریح کرد: همکاری ما با نظام بانکی تنها محدود به تامین مالی نخواهد بود، بلکه از آنها برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های سودآور گروه دعوت می‌کنیم.

 

مدیرعامل پتروشیمی پارس با اعلام افزایش ۷۳درصدی درآمد عملیاتی و ۳۳ درصدی سود عملیاتی این پتروشیمی خبر داد و گفت که پارس در سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است.


به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی پارس،‌ مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پارس صبح امروز با حضور ۹۳.۴۲ درصدی سهامداران، با حضور ارکان مجمع و به ریاست حسین پناهیان معاون مالی و سرمایه‌گذاری گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سالن همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.
در این مجمع، مدیرعامل پتروشیمی پارس به ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۱۴۰۰ پرداخت و سخن خود را با تشکر از کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان این مجتمع آغاز کرد.
مسعود حسنی، توسعه و سرمایه گذاری در زنجیره ارزش پایین دستی، بهبود و توسعه مدیریت سرمایه‌های انسانی با تمرکز بر نگهداشت مطلوب منابع انسانی، استفاده حداکثری از ظرفیت های اسمی موجود با تاکید بر رفع تنگناهای واحدهای تولیدی، مدیریت بهینه دارایی‌های سازمان با تمرکز بر تامین مواد شیمیایی، قطعات و تجهیزات از داخل کشور، توسعه و تعالی سازمان از طریق نظام‌های مدیریتی و توسعه و تعمیق مدیریت ریسک در سازمان را از استراتژی‌های شرکت پتروشیمی پارس عنوان کرد.
وی با اعلام فروش سه میلیون و ۲۸۵ هزار و ۷۰۳ تن محصول در سال ۱۴۰۰ به ارزش ۴۵ هزار و ۲۲۴ میلیارد و ۷۸۱ میلیون تومان، به تولید ۹۵ درصد ظرفیت این مجتمع اشاره و ابزار امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۱ تولید صد در صدی ظرفیت محقق شود.
مدیرعامل پتروشیمی پارس، سود عملیاتی این شرکت در سال مالی ۱۴۰۰ را ۱۳ هزار و ۸۵۲ میلیارد تومان و سود خالص را ۱۶ هزار میلیارد تومان  عنوان کرد و افزود: سود پایه هر سهم نسبت به سال ۱۳۹۹، ۳۱ درصد رشد داشته و همچنین در این مدت سود عملیاتی ۳۳ درصد افزایش، سود ناخالص ۴۱ درصد و درآمدهای عملیاتی ۷۲ درصد رشد داشته است.
 رفع تنگناهای تولید استحصال آنان ، اتیل بنزن و استایرن منومر، پروژه تزریق LPG و ارتقا کیفیت فیلتراسیون، افزایش ظرفیت واحد اتیل بنزن و استایرن منومر، توجه به صیانت از محیط زیست، ایمنی و بهداشت از طریق اجرای پروژه های متعدد (پروژه ایمن سازی و کاهش فلرینگ و ...)، توسعه ساخت داخل (بومی سازی کاتالیست، مولکولارسیو و مواد شیمیایی مصرفی واحدهای عملیاتی، ساخت تجهیزات دوار و..)، توسعه زنجیره ارزش از طریق تعریف و اجرای پروژه های پایین دستی مانند  PDH/PP و همچنین صرفه‌جویی ارزی حاصل از  توسعه ساخت داخل در سال ۱۴۰۰ معادل ۶.۳۸ میلیون دلار از دستاوردهای پارس بود که حسنی به آنها اشاره کرد.
وی با اشاره به تخصیص زمین برای اجرای پروژه PDH/PP گفت: این طرح با سرمایه‌گذاری ۵۳ هزار میلیارد ریالی،  سرمایه‌گذاری ارزی ۶۳۵ میلیون دلاری و در کل معادل ۸۶۷ میلیون دلار، با نرم بازده داخلی ۱۷.۱۸ درصدی در مدت ۴۸ ماه احداث می‌شود که البته ما به آقای دکتر علی عسکری قول دادیم این زمان را کوتاه‌تر کنیم، دوره بازگشت سرمایه عادی از زمان احداث هشت و نیم سال است و درآمد کل سالیانه در بهره‌برداری کامل ۵۶۷ میلیون دلار است که سود خالص سالیانه ۱۶۵ میلیون دلاری نصیب پتروشیمی پارس خواهد کرد.
در ادامه این مجمع گزارش حسابرس قرائت شد و به سؤالات مختلف سهامداران پاسخ داده شد.
در ادامه صورت‌های مالی پتروشیمی پارس مورد تصویب مجمع قرار گرفت، روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی  این پتروشیمی انتخاب شد و بودجه ۳۰ میلیارد تومانی برای مسئولیت اجتماعی موافقت شد.
این مجمع همچنین با سود ۲۷ تومانی شامل صد در صد سود حاصل شده و همچنین سود انباشته به ازای هر سهم به سهامداران موافقت کرد.

تبلیغات

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top