رئیس دیوان عالی کشور در جلسه هیأت عمومی با اشاره به آمار ارائه شده و دستیابی به توفیقات در  رسیدگی به پرونده‌های قضایی، از تلاش و همت قضات دیوان عالی کشور تقدیر و قدردانی کرد.


به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، جلسه هیأت عمومی با حضور حجت الاسلام والمسلمین "سید احمد مرتضوی مقدم" رئیس دیون عالی کشور و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور، سه شنبه- 23 اسفند ماه- برگزار شد.


رئیس دیوان عالی کشور در نطق پیش از دستور این جلسه که آخرین جلسه سال 1401 بود، ابتدا از خدمات ارزشمند همکاران قضائی و اداری در سال جاری تشکر کرد و گفت: با توجه به آمار و عملکرد ارائه شده، بحمدالله در دیوان عالی کشور توفیقات خوبی داشته ایم و این نشانه تلاش و همت همکاران محترم است.

وی سپس  فرا رسیدن بهار طبیعت که با بهار قرآن تقارن دارد را تبریک گفت و با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص بهترین اعمال نزد خداوند گفت: راوی می‌گوید: روزی از رسول خدا(ص) سوال کردم: کدام عمل نزد خدای عزوجل محبوبترین اعمال است؟»، حضرت فرمودند: «خواندن نماز در وقت آن»، پرسیدم: «بعد کدام عمل؟»، حضرت فرمودند: «نیکی به پدر و مادر»؛ سپس پرسیدم: «بعد از آن چه عملی محبوب است؟»، حضرت فرمودند: «جهاد در راه خدای عزوجل».


حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم ادامه داد: طبق فرموده رسول گرامی اسلام (ص) نماز را سروقت خواندن بهترنی اعمال نزد خداوند است،  کسی که در وقت اذان به سمت نماز می شتابد  به امر خداوند با سرعت پاسخ داده است.


وی تصریح کرد: توجه به پدر و مادر، مرتبه بعد از نماز است و این عمل به اندازه ای دارای اهمیت است که بسیاری از گرفتاری های حل نشدنی، با نیکی به پدر و مادر برطرف می شود.


رئیس دیوان عالی کشور خطاب به قضات حاضر در جلسه در خصوص جهاد  در راه خدای عزوجل اظهار کرد: جهاد انحصار به رزم و جنگ ندارد، هر عمل صالحی که انسان جهادگونه و با تلاش انجام دهد، به نوعی جهاد محسوب می شود، شما که در سنگر قضا هستید و برای رضای خدا و در راه خدا، حقی را به حق دار می دهید و ظلمی را از مظلوم دفع می‌کنید، این کار جهاد فی سبیل الله است.


حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم ادامه داد:  از خداوند می خواهیم توفیق رعایت اعمالی که نزد خداوند محبوبترین و بهترین اعمال است را به ما عنایت بفرماید و در مسیر خدمت به مردم و اجرای عدل و عدالت بیش از پیش تلاش کنیم و اظهار امیدواری کرد که سال آینده سال پر خیر و برکتی برای همکاران گرامی باشد.

 

در ادامه این جلسه گزارش پرونده های اصراری حقوقی قرائت شد و قضات پیرامون آن با بیان استدلالات حقوقی به بحث و بررسی پرداختند.

 

*بررسی تحقق یا عدم تحقق شروط ضمن عقد در پرونده طلاق


در پرونده ای با موضوع خواسته طلاق به درخواست زوجه به استناد بند 10 شروط ضمن عقد نکاح و عدم  بارداری به دلیل عوارض جسمی زوج، شعبه سوم دادگاه حقوقی و عمومی شهرستان قدس و شعبه بیست و چهارم دادگاه تجدیدنظر حکم بر بی حقی خواهان صادر کرده است و اعلام نموده عدم بارداری زوجین به صورت مطلق نبوده و از طریق روش های نوین دیگر امکان بارداری محقق می باشد، این در حالی است که شعبه 52 دیوان عالی کشور با این استدلال که ده سال از ازدواج گذشته و علیرغم مراجعات مکرر به مراکز پزشکی، زوجین صاحب فرزند نشده اند، ضمن نقض دادنامه، فرجام خواهی زوجه را درخور پذیرش دانسته است.

 

متعاقباً شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر استان تهران به عنوان شعبه هم عرض با اصرار بر رأی قبلی شعبه 24 دادگاه تجدیدنظر ، رأی بر بی حقی خواهان صادر کرده است، پرونده به جهت اصراری شدن در هیأت عمومی دیوان عالی کشور مطرح شد و قضات پیرامون اختلاف نظر بین شعبه دوم و بیست و چهارم دادگاه تجدیدنظر استان تهران از یک سو و شعبه پنجاه و دوم دیوان  عالی کشور از سوی دیگر در خصوص تحقق یا عدم تحقق شروط ضمن عقد به بحث و بررسی پرداختند.


قضات هیأت عمومی با استناد به گذشت قریب ده سال از ازدواج زوجین و عدم بارداری زوجه به دلیل مشکلات جسمانی زوج و نظریه پزشکی قانونی، نظر شعبه پنجاه دوم دیوان عالی کشور را صائب و منطبق با قوانین تشخیص دادند.


از مجموع  68  نفر از قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی  41 نفر، نظر شعبه پنجاه و دوم دیوان عالی کشور را صائب دانستند.

 

*بررسی تحقق بند 12 از شروط ضمن عقد در پرونده اصراری حقوقی با خواسته طلاق

 

در ادامه گزارش پرونده دوم اصرای حقوقی با خواسته طلاق به درخواست زوجه به علت تحقق بند 12 قسمت ب شروط ضمن عقد (اختیار همسر دوم توسط زوج بدون رضایت زوجه ) قرائت شد و قضات پیرامون اختلاف نظر بین شعبه هفت و شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان قم از یک سو و شعبه شانزدهم دیوان عالی کشور در خصوص تحقق بند 12 از شروط ضمن عقد به بحث و بررسی پرداختند.


63 نفر از قضات هیأت عمومی پس از بحث و بررسی و بیان استدلالات حقوقی،  با 57 رأی، نظر شعبه شانزدهم دیوان عالی کشور را صائب تشخیص دادند.

 

*بررسی پرونده طلاق با ادعای عسر و حرج زوجه و تخلف زوج از بندهای یک و دو شروط ضمن عقد


در پایان این جلسه در مورد پرونده ای با خواسته طلاق با استناد به بندهای یک و دو شروط ضمن عقد و ادعای عسرو حرج  به دلیل عدم پرداخت نفقه، سوءرفتار و سوءمعاشرت زوج قرائت شد و قضات پیرامون اختلاف نظر بین شعبه نهم و شعبه یازدهم استان چهارمحال بختیاری از یک سو و شعبه چهل و سوم دیوان عالی کشور بحث و بررسی پرداختند.


در نهایت از مجموع  57  نفر از قضات حاضر در جلسه هیأت عمومی  54  نفر، نظر شعبه چهل و سوم دیوان عالی کشور را صائب و مطابق قانون تشخیص دادند.

 

گفتنی است: در جلسه پایانی هیأت عمومی از برخی قضات باسابقه بیش از چهل سال دیوان عالی کشور تجلیل شد.

شرکت چاکوچ؛ اولین تهیه کننده جوجه سوخاری کامل بدون پوست درایران و جهان است و با این برند ، فصل جدیدی را در صنعت غذایی ایجاد کرده است.

 

به گزارش اقتصادرسا ؛ نشست خبری «شرکت چاکوچ افتخار ایرانیان» با حضور دانیال زرگان (ملقب به مستر چیکن) مدیرعامل این شرکت ، ظهر جمعه بیست و ششم اسفند ماه با حضور جمع کثیری از خبرنگاران اصحاب رسانه برگزار شد.
مدیرعامل شرکت چاکوچ افتخار ایرانیان در این نشست خبری با بیان اینکه این شرکت طی سه سال توانست رکوردهای برندیک را در ایران جا به جا کند، اظهارداشت: این شرکت در کمتر از یکسال به 50 شعبه رسید و این پیشرفت نیازمند زیرساخت هایی بود که ما برای این شرکت طراحی کرده بودیم.
به گفته وی ، شرکت چاکوچ اولین فرانچایز جوجه سوخاری کامل در ایران است.
زرگان از شرکت چاکوچ افتخارایرانیان به عنوان گروه پشتیبان خانواده چاکوچ یاد کرد که با ارائه خدمات حرفه ای و دلسوزانه در زمینه های مختلف فعالیت می کند و برای پیشرفت برند چاکوچ و جلب رضایت شعبه داران و مشتریان تلاش می کند.
مدیر عامل شرکت چاکوچ ؛ داشتن تیم آی تی ، خدمات تماس مرکزی، آشپز و سرآشپز، تیم بازرسی و نظارت ، تیم طراحی ، تیم تولید محتوا و باشگاه مشتریان را از جمله خدمات این شرکت عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ما سبک تبلیغات را تغییر دادیم گفت: این شرکت با سرمایه گذاری بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی به عنوان یکی از اصلی ترین راه های جذب مخاطب ، آمار فروش و سودهی شعب خود را افزایش داده است. این درحالی است که با توجه به استقبال مردم ازفضای مجازی ، شرکت چاکوچ با شناسایی صفحات پرطرفداری که توانایی ارتقاء برند و آشنایی بیشتر مردم با چاکوچ را فراهم می کند در حال همکاری هستیم.
به گفته مستر چیکن، یکی از ویژگی های ممتاز برند چاکوچ برگزاری مراسم های باشکوه همراه با برنامه های مهیج و جذاب است و همین عامل این برند را در میان مردم به خصوص کودکان محبوب کرده است.

مستر چیکن که طی یک دهه و بدون هیچگونه حامی و فقط با یک وانت ؛ فروش ساندویچ و مواد غذایی را آغاز کرده و بنیادنگذار پنیر کشدار بوده و که این پنیرباعث محبوبیت ومعروفیت او در بین مردم شده و بعد از پشت سر گذاشتن سختی های بیشمار ؛ امروز به یکی از برند های معروف ایران تبدیل شده است ؛ برندی که حتی در اوج تحریم های بین المللی ، کرونا و قرنطینه نیز کم رنگ نشد و با داشتن تیم پشتیبانی و طراحی های به روز ، همچنان سرپا مانده است.
به گفته وی ، شرکت چاکوچ؛ اولین تهیه کننده جوجه سوخاری کامل بدون پوست درایران و جهان است و با این برند ، فصل جدیدی را در صنعت غذایی ایجاد کرده است.
مدیرعامل شرکت چاکوچ، دستگاه های مورد استفاده برای تهیه جوجه سوخاری را تولید داخلی اعلام کرد و ساخت آن را الهام گیری از دستگاه فلافل پزی عنوان کرد و خبر داد که برای تهیه جوجه سوخاری از جوجه های ۲۷ روزه استفاده می‌شود.
زرگان در حالی که 4  سال گذشته برای او خرید یک پراید تبدیل به یک رویا شده بود اما او اینک با فعالیت ۱۱ ساله خود در عرصه مواد غذایی و به مدد طراحی های نو و تیم پشتیبان قوی به موفقیتی رسیده که هم اکنون یکی از برند های معروف ایران در صنعت غذایی است.
مدیر عامل شرکت چاکوچ ، موفقیت این شرکت را مدیون شریک خود « بابک بختیاری» می داند که با او چند سال پیش در سمیناری آشنا شده و قرار داد آغاز به کار برند مرغ کامل سوخاری را با آقای بختیاری در سال 1398 کلید زده است.
وی ابراز امیدواری کرد که بزودی چاکوچ وارد فرابورس شده و نفر اول بورس باشد.
زرگان خبر داد که با راه اندازی شرکت چاکوچ ، برای قریب به 1200 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است و سال گذشته نیز این شرکت توانسته است لوگوی برتر فرانچایز غذایی را در ایران کسب کند.
وی با بیان اینکه ما به پرداخت مالیات احترام می گذاریم اما از مسئولین خواست که در این مورد تخفیفات و امتیاز هایی را نیز برای شرکت های زنجیره ای در نظر بگیرند.
مستر چیکن معنی چاکوچ را پُتک آهنگر عنوان کرد که ریشه فارسی دارد و از بومی سازی شعبات این شرکت به دلیل ذائقه هر استان و شهر خبر داد.
وی اضافه شدن پیتزا ، ساندویج و سالاد به تیم غذایی شرکت چاکوچ را نشانه همراهی این شرکت برای پاسخ گویی به مشتریان و جلوگیری از افت فروش و طراحی های جدید عنوان کرد.
مدیرعامل شرکت چاکوچ در پایان از صدور برند چاکوچ به سایر کشورها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در حال حاضر زیرساخت های بین المللی آن آماده نشده است.

گزارش: علی جواهرچی

 

نماینده پارلمان بحرین از اجرای گفتگو‌های مهم بین ایران و بحرین برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین دو طرف خبر داد و گفت به زودی نتایج خوبی اعلام خواهد شد.

 


به گزارش اقتصادرسا پایگاه اینترنتی خبرگزاری اسپوتنیک، منابع آگاه اعلام کردند: در حال حاضر، گفتگو‌های مهمی بین ایران و بحرین برای احیای روابط بین دو کشور صورت می‌گیرد.

به گفته این منابع، رایزنی‌ها اکنون در سطح دوجانبه و بدون میانجیگری طرف دیگری انجام می‌شود و احتمال دارد به زودی نتایج توافق در زمینه همه مسائلِ مورد اختلاف اعلام شود.
ممدوح الصالح عضو پارلمان بحرین در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک، از نتایج کنونی رایزنی‌ها بین ایران و بحرین یا ماهیت کمیته‌های تشکیل شده خبر نداد؛ اما گفت هیئت پارلمانی ایران که به بحرین سفر کرد، برای آغاز همکاری‌های بیشتر با بحرین ابراز تمایل کرده است. طرف بحرینی نیز چنین تمایلی دارد.
الصالح گفت: «در آینده نزدیک، طرح‌هایی برای حل پرونده‌های موجود بین دو طرف وجود دارد.» وی افزود منامه همواره مداخله نکردن در مسائل داخلی کشور‌های عربی و همچنین مسائل داخلی بحرین را خواستار است، زیرا حمد بن عیسی شاه بحرین به برقراری صلح و ثبات و امنیت در منطقه اهمیت می‌دهد.
الصالح در پاسخ به سوال اسپوتنیک درباره مرحله رایزنی‌های دو طرف، گفت: «می توانم تایید کنم که تلاش‌های خوبی برای احیای روابط صورت می‌گیرد و بدون تردید، به زودی نتایج مثبتی اعلام خواهد شد.»
وی با اشاره به توان بحرین و ایران برای رهبری مستقیم مذاکرات بدون نیاز به طرف سوم، گفت: «اولویت کشور بحرین، برقراری روابط با کشور‌های همسایه مبتنی بر برادری و پایبندی به مداخله نکردن در مسائل داخلی در سطح ملی و عربی است. افزون بر آن، بحرین پس از گفتگو درباره همه مسائل بین دو کشور، به بازگشایی سفارت خود در ایران و احیای خطوط هوایی بین دو کشور اهتمام می‌ورزد.»

حکم اعدام «حبیب فرج‌الله چعب» به اتهام افساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره و سرکردگی گروه باغی به نام حرکة النضال‌ و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی متعدد در استان خوزستان از سوی دیوان عالی کشور ابرام شد.

 

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، «حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب اسیود» سرکرده گروهک تروریستی "حرکة النضال"، فردی است که حسب محتویات و مستندات موجود در پرونده‌اش و اقاریری که داشته عملیات های تروریستی متعددی را علیه مردم ترتیب داده که یکی از آن‌ها حمله به مراسم رژه نیرو‌های مسلح در اهواز در ۳۱ شهریور سال ۹۷ است که این اقدام تروریستی منجر به شهادت ۲۵ نفر از شهروندان ازجمله یک کودک و مجروح شدن ۲۴۹ نفر دیگر شد.

 

گروهک حرکة النضال به سرکردگی «چعب» اقدامات تروریستی خونبار دیگری را نیز علیه امنیت مردم ایران انجام داده که ازجمله آنها بمب‌گذاری در اماکن دولتی و سرقت مسلحانه بوده و در مجموع اقدامات تروریستی اعضای این گروهک، ۲۷۴ نفر از شهروندان ایرانی شهید یا مجروح شده‌اند.

 

چعب آخرین نفر از سردستگان این گروه باغی بود که با هوشیاری نیرو‌های حافظ امینت مردم ایران پس از خروج از سوئد با شگردهای اطلاعاتی دستگیر شد، وی سالها در کشور سوئد مستقر بود و از امکانات و تسهیلات دولت و دستگاه امنیتی این کشور بهره‌‍مند می‌شد.

 

پس از دستگیری متهم ، تکمیل تحقیقات و نهایتاً صدور کیفرخواست،  جلسات متعدد دادگاه با حضور متهم، وکلای وی و شکات و خانواده شهدای ترور برگزار شد.

 

دادگاه با توجه به ادله و امارات موجود در پرونده بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست و فرج الله چعب را به اعدام محکوم کرد.

 

در نهایت پس از فرجام‌خواهی وکلای متهم، پرونده در دیوان عالی کشور مجددا مورد بررسی های همه جانبه و دقیق حقوقی و قضایی قرار گرفت.

 

 دیوان عالی کشور پس از این بررسی ها در رای خود اعلام کرده: « در لایحه فرجام خواهی وکیل، استدلالی که اساس دادنامه فرجام خواسته را مخدوش کند، ملاحظه نمی‎شود و رای دادگاه باتوجه به اوراق پرونده و استدلال قضات شعبه منطبق با موازین قانونی و شرعی صادر شده است و اعمال ارتکابی محکوم علیه با بزه سردستگی گروه باغی موضوع مواد 130 و 287 قانون مجازات اسلامی انطابق دارد؛ علیهذا باستناد بند الف ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه فرجام خواسته تایید و ابرام می‌‎شود.»

 

در نتیجه این نظر دیوان، حکم اعدام چعب تایید، نهایی و قطعی می باشد.


انتهای پیام/

 

روتیتر: دانایی در مراسم یازدهمین سالروز در گذشت سیمین دانشور:

محمد حسین دانایی، خواهر زاده جلال آل احمد با اشاره به اینکه تبدیل خانه سیمین و جلال، به خانه موزه یکی از مهمترین اقدامات شهرداری تهران با هدف حفظ بناهای تاریخی شخصیت‌های مهم تاریخی، فرهنگی، هنری، سیاسی بوده است، گفت: به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی خانه موزه سیمین و جلال به اثر ماندگار فرهنگی تبدیل شده است.

 

 

به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، محمد حسین دانایی، خواهر زاده جلال آل احمد و رئیس انجمن دوستداران سیمین و جلال در برنامه غروب سیمین که به مناسبت یازدهمین سالروز در گذشت بانوی داستان نویسی  ایران که با همکاری و مشارکت این انجمن در  خانه موزه سیمین و جلال  برگزار شد، ضمن تشکر از مسئولان و دست اندرکاران خانه موزه سیمین و جلال، گفت: خوشبختانه به همت شرکت توسعه فضاها فرهنگی این خانه به اثر ماندگار فرهنگی تبدیل شده است.
وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور با حفظ هویت اصلی بنا صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: آنچه این بنا را ارزشمند کرده زندگی و حیات دو تن از مفاخر ادبی و فرهنگی ارزشمند معاصر کشورمان در آن است.
دانایی با تاکید بر اینکه  هدف از مرمت و سرپا نگهداشتن این بنا، نمایش، مطالعه و تحقیق در زندگی جلال آل احمد و سیمین دانشور است، تصریح کرد: امیدواریم با مدیریت درست و خوب شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شاهد برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و آموزشی در این خانه موزه باشیم.
وی با بیان این مطلب که نگاه فرهنگی و دلسوزانه مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به توسعه و گسترش خانه موزه ها جای بسی خوشحالی و خرسندی دارد، افزود: مطمئناً حضور انارکی محمدی در مدیریت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی نقطه عطفی در عملکرد رو به جلو و مثبت خانه موزه ها خواهد بود.
رئیس انجمن دوستداران سیمین و جلال  با اشاره به اینکه تبدیل خانه سیمین و جلال، به خانه موزه یکی از مهمترین اقداماتی است که شهرداری تهران با هدف حفظ بناهای تاریخی شخصیت‌های مهم فرهنگی وهنری در تهران انجام داده است، گفت: امیدواریم همچنان در این دوره نیز شهرداری توجه ویژه‌ای به خانه‌های تاریخی شخصیت‌های برجسته فرهنگی کشور داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه خانه موزه سیمین و جلال از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به  پاتوق فرهنگی برخوردار است، گفت: احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر و نخبگان،پاسداشت منزلت نویسندگان به عنوان پایه های فرهنگ و هنر در جامعه، ترویج ارزش ها و اندیشه های نخبگان هنر و ادبیات، کمک به فهم دقیق آثار هنری در ارتباط با زمینه ایجاد آن، ترویج تفرج هدفمند و هدایت شده، توسعه فضاهای فرهنگی به مثابه منشأ اثرگذاری در جامعه، زنده نگهداشتن وجوه تاریخی زندگی هنرمندان در خدمت تاریخ هنر، ارتقای سطح عمومی فرهنگ، ایجاد نشانه های شهری با اتکا به باورها و ارزش های جامعه و ایجاد کانون های اجتماعی برای اقشار هنرمند از جمله آثار مثبت راه اندازی و بهره برداری خانه موزه ها به شمار می آید.
سید احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران(ایکوم) نیز در ادامه این برنامه با بیان این مطلب که یکی از شاخصه های توسعه یافتگی توجه به جایگاه و اهمیت خانه موزه ها است، بیان داشت: خانه موزه ها شرایطی را فراهم می کند تا بازدید کنندگان از این فضاها با نگاه صاحبخانه  و نوع جهان بینی آنها در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آشنا شوند.
گفتنی است خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد در بن بست ارض، در کوچه رهبری و خیابان دزاشیب قرار دارد که از سوی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی مرمت و بازسازی شده و در حال بهره برداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم با تأکید بر اهمیت توجه به رضایتمندی مردم گفت: برای مردم هزینه تراشی نکنید، اگر کاری از دست شما ساخته است آن را به دیگری محول نکنید، تلاش کنید کار را در همان روز به انجام برسانید و تا می توانید گره از کار و مشکلات مردم باز کنید.
به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، حجت ‌الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در سفر به استان مرکزی، با حضور در شورای اداری شهرستان خمین در ابتدای سخنان خود با اشاره به خطبه 59 نهج البلاغه و توصیه حضرت علی (ع) به مالک اشتر، اظهار کرد: حضرت فرمودند" وَلْيَکُنْ أَحَبَّ الاْمُورِ إِلَيْکَ أَوْسَطُهَا فِي الْحَقِّ، وَأَعَمُّهَا فِي الْعَدْلِ، وَأَجْمَعُهَا لِرِضَى الرَّعِيَّةِ"، یعنی بايد محبوبترين كارها در نزد تو، كارهايى باشد كه با ميانه ‏روى سازگارتر بوده و با عدالت دمسازتر و خشنودى  مردم را در پى داشته باشد.

 

رئیس دیوان عالی کشور با تاکید بر صدور احکام عادلانه ادامه داد: نگاه به اصحاب پرونده باید یکسان باشد و قاضی در صدور حکم نهایت دقت را به خرج دهد و عادلانه حکم کند ، اگر قاضی  از مسیر عدل خارج شود از مسیر حق خارج شده است و نارضایتی مردم و خداوند را در پی خواهد داشت.

 

وی با اشاره به فرموده امام علی (ع) در نهج البلاغه گفت: حضرت می فرمایند" فَإِنَّ سُخْطَ الْعَامَّةِ يُجْحِفُ بِرِضَى الْخَاصَّةِ، وَإِنَّ سُخْطَ الْخَاصَّةِ يُغْتَفَرُ مَعَ رِضَى الْعَامَّةِ" یعنی به رضایت مردم و جامعه توجه داشته باشید، اگر فقط خواص از تو راضی باشند  و در برابر مردم ناعدالتی کنید، این ناعدالتی در حق مردم، سرانجام تو را از چشم خواص نیز می اندازد.

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در ادامه با تأکید بر اهمیت توجه به رضایتمندی مردم گفت: در حال حاضر با وجود مشکلاتی که گریبانگیر مردم شده است، مسئولیت سنگینی برای ادای دین به نظام، بر دوش مسئولین قرار دارد.

 

وی اهمیت دادن به وقت مردم را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: وقت مردم بسیار ارزشمند است و در همه ادارات باید به این مسأله توجه شود و این امر رضایت مردم را در پی خواهد داشت.

 

رئیس دیوان عالی کشور افزود: برای مردم هزینه تراشی نکنید، گاهی فردی برای پیگیری پرونده‎اش از مسیر طولانی و یا شهرستان دور دستی  می آید؛ تلاش کنید کار وی را در همان روز به انجام برسانید و تا می توانید گره از کار و مشکلات مردم باز کنید.

 

وی تاکید کرد: با وجود فشار و حجم بالای کار پاسخگوی مردم باشید و کار را بر مردم تسهیل کنید، اگر کاری از دست شما ساخته است آن را به دیگری محول نکنید.

 

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه با اشاره به حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه تصریح کرد: با وجود توطئه های دشمن و هجمه‌های رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، مردم همچنان در صحنه هستند، مردم ما مردم رنج کشیده و مظلومی هستند و با وجود همه مشکلات در راهپیمایی 22 بهمن حضور پرشکوه داشتند و این موضوع جای شکر دارد.

 

گفتنی است :  رئیس دیوان عالی کشور در آغاز سفر به استان مرکزی، به شهرستان خمین عزیمت و با حضور در بیت امام راحل  با آرمان های بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران تجدید میثاق نمود  و سپس با حضور در گلزار شهدا، به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

پس از دریافت گزارش های مربوط  به این موضوع ،بررسی تخصصی برای شناسایی و دستگیری عوامل آن در دستور کار فوری پلیس قرار گرفته  که به‌ محض دستیابی به شواهد و مدارک  متقن به اطلاع شهروندان عزیزخواهد رسید.

 به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری اقتصاد رسا، مرکز اطلاع رسانی فراجا به نقل از سخنگوی پلیس با انتشار بیانیه‌ای توضیحاتی درباره پیگیری‌های پلیس برای شناسایی و دستگیری عوامل مسمومیت دانش‌آموزان ارائه کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

هم میهنان گرامی
فرماندهی کل انتظامی کشور ضمن ابراز تاسف از اعلام مسموم شدن تعدادی از دانش آموزان دختر،به اطلاع می رساند بلافاصله پس از دریافت گزارش های مربوط  به این موضوع ،بررسی تخصصی برای شناسایی و دستگیری عوامل آن در دستور کار فوری پلیس قرار گرفته  که به‌ محض دستیابی به شواهد و مدارک  متقن به اطلاع شهروندان عزیزخواهد رسید. سخنگوی پلیس نیز گفت :  پلیس برای حفاظت و حراست از دانش آموزان  و فرزندان عزیزمان در برابر اقدامات اخلالگران  امنیت عمومی ، تعداد گشت های ویژه و تخصصی ثابت و سیار را در اطراف مدارس و خوابگاه های دانشجویی افزایش داده است  لذا به همه هم میهنان به ویژه دخترانِ عزیزمان، اطمینان داده که با همکاری دیگر دستگاههای کشور و به فضل وکرم الهی با عوامل این اقدامات مجرمانه برخورد قاطع و به این عمل مذبوحانه خاتمه بخشیده و امنیت و آرامش روانی را به جامعه باز میگردانیم و دانش آموزان عزیز نیز میتوانند درصورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک ، مراتب را ازطریق سامانه پلیس ۱۱۰ اعلام و کمک رسانِ پلیسِ باشند.

روتیتر: سخنگوی فراجا هشدار داد:

سردار منتظرالمهدی گفت: همه کسانی که فکر غارت اموال و دست درازی به جان و مال مردم را در سر می پرورانند به هوش و به گوش باشند، که پلیس در کمین آنهاست و با تمام نیرو طرح مقابله با انواع سرقت ها را آغاز نموده است.

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری  اقتصادرسا، سردار " سعید منتظر المهدی" در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس ضمن خطاب قراردادن آقایان و خانم های سابقه دارِ سارق، گفت: همه کسانی که فکر غارت اموال و دست درازی به جان و مال مردم را در سر می پرورانند به هوش و به گوش باشند، که پلیس در کمین آنهاست و با تمام نیرو طرح مقابله با انواع سرقت ها را آغاز کرده است.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از پتانسیل گشت های محلی و نگهبانان محله و هوشیاری همسایه ها، بهره برداری از ظرفیت عزیزانمان در پایگاه های بسیج و صد البته حضور مستمر و گشت زنی پلیسی پیاده و  سواره از راهکارهای کاهش سرقت های خرد و کلان است.

سخنگوی فراجا ضمن تشکر ویژه از دستگاه قضائی و درخواست مستمر به جهت صدور احکام بازدارنده، گفت: عدم رهایی سارقین سابقه دار مخصوصا در ایام نوروز می تواند آسودگی خیال را تا حد زیادی به شهروندان هدیه دهد.

وی ضمن خسته نباشید و تقدیر از زحمات همه همکاران از مرز تا مرکز ، گفت: طی 18 روز گذشته از شروع طرح که با دستور رئیس پلیس کشور در سراسر کشور آغاز شده تعداد قابل توجهی از سارقان سابقه دار دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

دستگیری 18779 سارق و مالخر، کشف 22356 فقره پرونده سرقت و استرداد تعدادی از اموال مال باختگان، انهدام باند سارقین مسلح  خودروهای گران قیمت و انهدام باند جعل سند و فروش یک پلاک ثبتی به چندین نفر از دیگر مواردی بود که سردار منتظر المهدی به آن اشاره کرد.

وی  شناسایی و دستگیری جاعلان و فروش املاک منابع طبیعی به یکی از بانک های کشور به ارزش 2 تریلیون و 600 میلیارد ریال، شناسایی و دستگیری اعضای باند کلاهبرداری  به هویت (ع- خ) به همراه مقادیری سلاح و مواد مخدر و انهدام باند 10 نفره سارقین مسلح در پایتخت و دستگیری باند معروف زورگیری معروف به رضا جکسون را از دیگر اقدامات شاخص در این دوره 18 روزه عنوان کرد.

سخنگوی فراجا تصریح کرد: شناسایی و دستگیری مالخرهای عمده گوشی های مسروقه تلفن همراه و استرداد تعدادی از آن ها به مال باختگان، انهدام باند سارقین موتورسیکلت به سرکردگی (ه- ت) و همچنین انهدام باند سارقان احشام نیز از آغاز طرح (26بهمن ماه ) تا کنون صورت گرفته است.

وی افزود: کشف پیش دستانه، شناسایی و دستگیری اعضای باند 3 نفره سارقین آدم ربا و همچنین دستگیری گروگانگیر و رهایی نوجوان گروگان حین خروج از مرزهای شرقی کشور از جمله اقداماتی است که تقدیر و تشکر خانواده ها را از فراجا در پی داشت.

 

روتیتر: سردار رادان خبر داد:

فرمانده انتظامی کل کشور گفت: برآوردها در موضوع سفرها نشان می‌دهد که تنها ۵ درصد از افراد متخلف هستند و قانون را رعایت نمی‌کنند و ورود پلیس اینجا باید به‌هنگام باشد که این ۵ درصد زورگویی نکنند و برای ۹۵ درصد از مردمی که قانون را رعایت می‌کنند مشکلی ایجاد نکنند.

 به گزارش اقتصادرسا ؛ سردار احمدرضا رادان فرمانده انتظامی کل کشور ظهر امروز سه‌شنبه دهم اسفند ماه سال جاری در هفدهمین همایش سراسری مدیران پلیس راهور اظهار کرد: حضور به هنگام پلیس راهور باعث شد تا موضوع تصادفات، تلفات، مصدومان و خسارات سنگین ناشی از تصادفات کنترل شود.

وی افزود: پلیس همزمان که در کنترل تصادفات نقش آفرینی می‌کند به دنبال ایجاد نظم ترافیکی هم هست و ماموریت‌هایش درهم آمیخته است.

فرمانده انتظامی کل کشور تاکید کرد: برآوردها در موضوع سفرها نشان می‌دهد که تنها ۵ درصد از افراد متخلف هستند و قانون را رعایت نمی‌کنند و ورود پلیس اینجا باید به‌هنگام باشد که این ۵ درصد زورگویی نکنند و برای ۹۵ درصد از مردمی که قانون را رعایت می‌کنند مشکلی ایجاد نکنند.

وی تصریح کرد: این پلیس راهور و زحمات پرسنل این مجموعه از پلیس  بود که ۲۸ هزار کشته تصادفات را متوقف و تا ۱۷ هزار نفر کاهش داده و باید ۱۱ هزار کاهش تلفات جاده‌ای در این سال‌ها داشته باشیم.

رادان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور از پلیس خواست در یک برنامه ۵۰ درصد کاهش تلفات جاده‌ای داشته باشیم و قول دادند تمام دستگاه‌ها به پلیس  کمک کنند.به همین منظور برنامه‌های مدون شده باید به سرعت اجرا شود.

فرمانده انتظامی کل کشور یادآور شد: استفاده از تجهیزات به روز دو فایده دارد، یک اینکه برخورد با تخلفات بدون انتخاب  انجام می‌شود و دو اینکه حجم درگیری را پایین می‌آورد و کنترل پلیس را بالا می‌برد.

وی همچنین اضافه کرد: به نظر می‌رسد مجددا به سمت فرهنگ‌سازی با استفاده از همه روش‌ها از جمله هنر متعالی برویم و به نظر می‌رسد باید دوباره پای "سیاساکتی" را باز کنیم و با استفاده از همه رسانه برای خدمت به مردم استفاده کنیم.

رادان خاطرنشان کرد: احتمال می‌دهیم که سفرهای نوروزی امسال به دلیل همزمانی با ماه رمضان سریع‌تر انجام شود و به همین دلیل پلیس زودتر و سریع‌تر از سال‌های قبل  به میدان خواهد آمد.

روتیتر: سردار قنبری خبر داد:

رئیس پلیس آگاهی فراجا گفت: در یک هفته گذشته بیش از ۸ هزار سارق فراری دستگیر شدند که بیش از ۵۰ درصد این افراد دارای سابقه بوده و قریب ۱۰ هزار سرقت‌های کشف نشده در سراسر کشور، کشف شد.به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی اقتصادرسا، نشست خبری سردار محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی فراجا امروز سوم اسفند ماه با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

سردار قنبری در این نشست خبری اظهار کرد: در حوزه امنیت دو بعد را مورد بررسی قرار داده‌ایم، یکی بعد عینی و دیگری بعد ذهنی امنیت است. وظیفه ایجاد بعد عینی امنیت با پلیس و وظیفه خلق بعد روانی امنیت با اصحاب رسانه است.

وی با بیان اینکه مجموعه پلیس آگاهی در کشور صد‌درصد تخصصی است و اقدامات پساجرم را انجام می‌دهد، تصریح کرد: درست است پلیس آگاهی پس از وقوع جرم به میدان می‌آید اما نباید از اقدامات پیشگیرانه این پلیس هم غافل شویم.

قنبری اضافه کرد: هر چقدر فاصله بین کشف تا وقوع جرم را کاهش دهیم به همان میزان می‌توانیم بر وقوع جرم تاثیر بگذاریم و وقوع جرم را کاهش دهیم.

رئیس پلیس آگاهی با اشاره به اینکه دغدغه مردم بحث سرقت است، گفت:  تدبیر بر این است تا در حد امکان با تلاش جهادی بتوانیم این دغدغه را رفع کنیم، به همین منظور "طرح سراسری مبارزه با سرقت" بیش از یک هفته است که در کشور آغاز شده است.

وی تصریح کرد: این طرح با اولویت دستگیری  و کنترل ویژه سارقانی که پرونده‌دار و تحت تعقیب هستند اجرا شده است؛ اطراف محل‌های اختفا و پاتوق‌های احتمالی این افراد، گشت‌های ویژه مستقر کردیم و عملیات ویژه برگزار شده است تا اگر جرمی رخ داد، فوراً بفهمیم کدام سارق این جرم را انجام داده است.

رئیس پلیس آگاهی تصریح کرد: در حوزه وسایط نقلیه، رصد و مبارزه با فروش قطعات مسروقه خودرو در فضای مجازی دائما در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: حدود ۱۶ نفر از خانم‌های شاغل در پلیس آگاهی به درجه "کارآگاهی" نائل شدند؛ این افراد در مجموعه پلیس آگاهی رسیدگی به پرونده‌هایی که ویژه بانوان است را بر عهده دارند و تا‌کنون پرونده‌های مختلفی را هم بررسی کردند.

قنبری افزود: برخی از مجرمین با وجود اینکه دلایل و مدارک کافی در مورد آنها اهراز می‌شود اما در اختفای جرم تبحر دارند که در مجموعه تشخیص هویت از دستگاه "پُلی گرافی" مغزی که ساخت ایران استفاده می‌کنیم.

رئیس پلیس آگاهی گفت: این دستگاه از لحاظ علمی برای کشف دروغ استفاده می‌شود و برای موضوعات خاص در بازجویی‌ها استفاده می‌شود، می‌توان گفت این دستگاه به نوعی مانند دروغ‌سنج است اما علمی‌تر و پیشرفته‌تر از آن ساخته شده است.

وی با اشاره به ایجاد دوایر روانشناسی جنایی اضافه کرد: هدف از ایجاد این دوایر، شناسایی انگیزه مجرم برای انجام جرم است و برای مجرمانی که جرایم خشن انجام می‌دهند به کار گرفته می‌شود.

قنبری درباره پرونده‌های معوقه و تحت پیگرد افزود: از ظرفیت کارآگاهان بازنشسته با هدف استفاده از تجارب این افراد و شناسایی مجرمان استفاده می‌شود و فعلا در حوزه سرقت این موضوع در دست انجام است.

رئیس پلیس آگاهی با اشاره به نتایج طرح ویژه مبارزه با سرقت در یک هفته گذشته تاکید کرد: بیش از ۸ هزار سارق فراری دستگیر شدند، بیش از ۵۰ درصد این افراد دارای سابقه هستند و قریب ۱۰ هزار سرقت‌های کشف نشده در سراسر کشور، کشف شد.

قنبری با بیان اینکه طرح های متعددی را در سال اجرا می‌کنیم، یادآور شد: به دنبال ارائه آمار در طرح خود نیستیم و طرح را تا زمانی که برای مردم ایجاد امنیت و در مجرمان ایجاد ناامنی شود، ادامه می‌دهیم.

رئیس پلیس آگاهی فراجا خاطرنشان کرد: در راستای طرح مبارزه با سرقت و در هفته گذشته همه اموالی  را که  در زاهدان کشف کرده بودیم  در حضور مالباخته‌ها، اموال کشف شده را به آنها تحویل دادیم و در طرح مبارزه با سرقت هماهنگی بسیار خوبی میان پلیس و مقامات قضایی وجود دارد.

زلزله‌ای قدرتمند چند روز قبل جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه را بشدت لرزاند و باعث شد شمار زیادی از شهروندان این دو کشور جان خود را  از دست بدهند و زخمی شوند. طی چند روز اخیر، چین به مفهوم جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت پایبند بوده و به ترکیه و سوریه برای امدادرسانی زلزله به طرق مختلف کمک کرده و به این ترتیب مسئولیت پذیری یک کشور بزرگ را به نمایش گذاشته است.

 

به گزارش اقتصادرسا ؛زلزله‌ای قدرتمند چند روز قبل جنوب ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه را بشدت لرزاند و باعث شد شمار زیادی از شهروندان این دو کشور جان خود را  از دست بدهند و زخمی شوند. طی چند روز اخیر، چین به مفهوم جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت پایبند بوده و به ترکیه و سوریه برای امدادرسانی زلزله به طرق مختلف کمک کرده و به این ترتیب مسئولیت پذیری یک کشور بزرگ را به نمایش گذاشته است.

وقتی نگاهی به واقعیت‌های جریان‌یافته در این بحران بیاندازیم می‌بینیم چین اولین کشوری بود که تمایل خود برای ارائه کمک‌های بشردوستانه اضطراری به ترکیه و سوریه ابراز داشت؛ همچنین اولین کشوری بود که سازوکار کمک انسان‌دوستانه اضطراری را راه اندازی کرد و تصمیم به ارائه این کمک‌ها به ترکیه و سوریه گرفت. در پی این رویکرد تیم‌های امداد و نجات به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند و تاکنون بیش از 20 نفر زنده از زیر آوار بیرون آورده شده‌اند.

با نگاهی به روند فوق می‌بنیم چین قویا روحیه بشردوستی بین‌المللی را ترویج کرده و سریعا اقدام نموده است. دولت و مردم ترکیه و سوریه از چین بخاطر کمک بشردوستانه اضطراری تقدیر و اعلام کردند چین پیشتاز کمک‌رسانی بوده و ارائه کمک به موقع، نقشی مهم در امداد و نجات پس از زلزله بازی کرد و این دوستی عمیق مردم چین را در یادها زنده نگاه خواهد داشت.

آینده و سرنوشت هر ملت و هر کشوری بسیار به هم نزدیک و پیوند خورده است و ما باید در فراز و نشیب‌ها در کنار هم باشیم و در غم و شادی شریک هم بمانیم.

روی بسته‌های کمک دولت چین به سوریه چند عبارت به چینی و عربی نوشته شده است: «رایحه خوش از هزاران مایل به مشام می‌رسد؛ در ناملایمات هم عشق وجود دارد» که نشان دهنده عشق عمیق دولت و مردم چین به مردم مناطق زلزله زده سوریه است. با گذشت کمتر از دو هفته از زلزله مهیب،‌ مردم تمام اقشار جامعه چین کمک‌های محبت آمیز خود را به سفارت سوریه در چین اهدا کرده‌اند؛ موسسات چینی و چینی‌تبارهای سوریه به طور خودجوش کمک‌های امدادی را سازماندهی نموده‌اند.  

چین در شرایط دشوار همواره در کنار دوستان نیازمند می‌ایستد. مردم تمام اقشار جامعه ترکیه و سوریه از نوع دوستی و فداکاری چین بسیار تقدیر و تشکر کرده‌اند.

امسال مصادف است با دهمین سالگرد ارائه مفهوم ساخت جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت از سوی «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین. طی 10 سال گذشته، چین به شکلی مداوم مفهوم ساخت جامعه‌ای با آینده مشترک برای بشریت را با اقدامات عملی به ویژه در مواجهه با بلایای طبیعی، اجرایی کرده است.

در سال 2015 زلزله‌ای به قدرت 8.1 ریشتر نپال را لرزاند. تیم جستجو و نجات بین‌المللی اعزامی توسط چین اولین تیم امداد بین‌المللی بود که به نپال رسید و نقشی فعال در کمک رسانی به این کشور در امر جستجو و نجات ایفاء کرد.

چین همچنین کمک‌های بشردوستانه خود را به صورت به هنگام به «کیتو» پایتخت اکوادور به وسیله پنج هواپیمای چارتر ارسال کرد.

در سال 2019 طوفان «ایدای» جنوب شرقی آفریقا را در نوردید و چین یک تیم امداد بین‌اللملی را به موزامبیک اعزام کرد؛ در سال 2022 هنگامی که زلزله‌ای شدید در افغانستان به وقوع پیوست، چین طی چندین پرواز اختصاصی کمک‌های لازم را طی دو هفته به افغانستان رساند و به کشوری تبدیل شد که بیشترین کمک‌های اساسی را به افغانستان کرده است.

چین برای کمک بارها و بارها سریعا به میدان آمده و همدلی چین را به جهان مخابره کرده و دوستی ناشی از سرنوشت مشترک و غلبه بر دشوارهای‌ها در کنار هم را به منصه ظهور رسانده است.

 

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top