شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین، روز سه شنبه 15 نوامبر در هفدهمین نشست سران گروه بیست در جزیره بالی اندونزی حضور یافت و نطقی را تحت عنوان «مقابله مشترک با چالشهای عصر کنونی و ساختن آینده ای زیبایی برای همه» ایراد کرد.

به گزارش اقتصادرسا ؛رئیس جمهور «شی» در ابتدای سخنرانی خود گفت: جهان امروز با تغییراتی مواجه است که در سده اخیر مشابه آن مشاهده نشده و تداوم همه گیری کووید-19، تشدید آسیب پذیری اقتصاد جهانی، افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، عدم مدیریت مناسب بر جهان، و بحران های غذایی و انرژی از جمله چالش های هستند که بشر با آنها روبروست؛به این سبب، کشورها باید به اهمیت مفهوم جامعه بشری با سرنوشت مشترک پی ببرند و صلح، توسعه، همکاری برد-برد را ترویج کنند تا وحدت جایگزین تفرقه، همکاری جایگزین تقابل، و فراگیری جایگزین انحصارطلبی شود و جامعه جهانی با عبور از «جهان چه شده و ما باید چه کنیم؟» به آینده ای بهتری دسترسی پیدا کند.

رئیس جمهور چین تأکید کرد، اعضای گروه 20 همه از قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای هستند و باید مسئولیتهای خود را به شایستگی انجام دهند و برای توسعه همه کشورها و ایجاد رفاه برای همه بشریت و پیشبرد پیشرفت جهان، نقش خود را در مقام الگویی برای دیگر کشورها ایفا کنند.

رهبر چین  فراگیرتر شدن توسعه نسبت به گذشته را بسیار ضروری خواند و گفت که اتحاد با قدرت همراه است اما با تفرقه، به هیچ کجا نمی توان رسید. او تاکید کرد، همه ما در یک دهکده ای به نام کره زمین زندگی می کنیم و با توجه به آنکه اکنون با خطرات و چالش های گوناگون روبرو هستیم، باید مشترکا با آنها برخورد کنیم.

او یادآور شد، تقسیم بندی جهان برحسب معیارهای ایدئولوژیک و ترویج سیاست بلوکی و تقابل اردوگاهی جز افزایش شکافها در جهان و مانع شدن از توسعه جهانی و پیشرفت بشر، نتیجه دیگری نخواهد داشت.

رهبر چین ذهنیت جنگ سرد را اندیشه از رده خارج خواند و گفت، باید دست به دست همدیگر صفحه ای جدید در همکاری برد-برد را بگشایم.او کشورها را به احترام متقابل، دنبال کردن اشتراکات ضمن حفظ تفاوت ها، همزیستی مسالمت آمیز و ایجاد یک اقتصاد آزادتر در جهان دعوت کرد و از آنها خواست از فاصله گرفتن از همسایگان خود و جانبداری نادرست از دیگر کشورها پرهیز کنند.

شی جین پینگ با اشاره به آنکه گروه بیست باید برحسب اهداف اولیه زمان تاسیس خود مبنی بر وحدت و همکاری، روحیه مقابله مشترک با چالشها را نسل به نسل انتقال دهد و برای حل مسائل بر راه حل مشورتی پایبند باشند، بر این نکته تاکید کرد که جدایی و تقابل به نفع هیچ طرفی نیست و اتحاد و همزیستی انتخاب درستی برای همه خواهد بود.

رئیس جمهور چین افزود، ما باید توسعه جهانی فراگیرتر را ترویج کنیم. توسعه مشترک همه کشورها، توسعه واقعی است. رفاه و ثبات جهان را نمی توان بر این اساس ساخت که فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شوند. همه کشورها می خواهند که مردمشان زندگی خوبی داشته باشند و مدرنیزاسیون در انحصار هیچ کشوری نیست. کشورهایی که در این مسیر جلوتر هستند، باید واقعاً  به کشورهای دیگر کمک کنند و  کالاهای عمومی جهانی بیشتری را ارائه دهند. کشورهای بزرگ باید مسئولیت های خود به عنوان یک قدرت را بر عهده بگیرند و به امر توسعه جهانی کمک کنند. چین ابتکار توسعه جهانی را مطرح کرده و یک صندوق توسعه جهانی و همکاری جنوب و جنوب را ایجاد کرده است. در عین حال، چین قصد دارد سرمایه گذاری در صندوق صلح و توسعه چین و سازمان ملل متحد را افزایش دهد و این ابتکار را با بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی ترویج خواهد کرد تا انگیزه جدیدی برای اجرای دستور کار توسعه پایدار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۳۰ فراهم شود.

رهبر چین تاکید کرد، ما باید روند توسعه جهانی را با انعطاف پذیری به پیش بریم. جهانی شدن اقتصادی با طوفان شدیدی روبروست، اقتصاد جهان در خطر رکود اقتصادی قرار دارد و به همین خاطر همه کشورها روزگار سختی را میگذرانند و کشورهای در حال توسعه بیشتر فشار این رکود را تحمل می کنند. ما بیش از هر زمان دیگری باید به مسائل توسعه توجه کنیم. لازم است روابط مشارکتی برای بهبود اقتصادی جهانی برقرار شود، باید به اولویت توسعه و محوریت مردم پایبند باشیم، همیشه مشکلات کشورهای در حال توسعه را در نظر بگیریم و به نگرانی های کشورهای در حال توسعه توجه داشته باشیم.

شی جین پینگ خاطر نشان کرد که امنیت غلات و انرژی مهمترین چالش‌های پیشِ روی توسعه جهان است، منشاء بحران کنونی مشکلات در زنجیره تامین و مانع تراشی در همکاری‌های بین‌المللی است، راه حل آن نیز این است که کشورهای مختلف با هماهنگی سازمان های بین‌المللی چندجانبه مانند سازمان ملل نظارت و همکاری بازار را تقویت بخشند، روابط مشارکتی اقلام عمده کالاها را برقرار کنند و یک بازار باز، باثبات و بادوام را برای کالاهای عمده احداث کنند و مشترکا تسهیلات زنجیره تامین و قیمت بازار را تثبیت کنند.

رئیس جمهوری خلق چین در سخرانی خود اظهار کرد که بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین اهداف، وظایف و سیاست‌های اصلی توسعه امور حزب و کشور در پنج سال آینده و حتی بیش از آن را تدوین کرده ‌است. چین با دنبال کردن مسیر توسعه مسالمت‌آمیز، عمیق تر کردن اصلاحات و  گسترش درهای باز و مدرن سازی به سبک چینی به رستاخیر ملت چین یاری می‌کند. چین در حالی که پیوسته به سمت مدرن شدن حرکت می‌کند، مطمئناً می تواند فرصت‌های بیشتری را برای جهان فراهم کند.

 

تبلیغات

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top