صبح امروز در مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، مدیر عامل شرکت ملی نفت، مدیران شبکه بانکی کشور و همچنین دکتر ابوالفضل نجارزاده مدیر عامل بانک ملی ایران، از نقش شبکه بانکی کشور برای مشارکت 13.5 میلیارد دلاری در میدان مشترک آزادگان، آذر2، میدان نفتی سومار، دلاوران و مسجد سلیمان تقدیر شد.به گزارش اقتصادرسا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، این بانک سهم 11.5 میلیارد دلاری از کل میزان مشارکت شبکه بانکی در پروژه هایی که در حضور معاون اول رئیس جمهور به امضا رسید را با مشارکت در میدان مشترک آزادگان به خود اختصاص داده است.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت: پس از گذشت دو سال از عمر دولت سیزدهم شاهد هستیم که با تکیه بر سرمایه گذاران داخلی یعنی شبکه بانکی کشور و پیمانکاران داخلی  چنین اتفاق بزرگی در کشور رقم خورده است.

وی افزود: کشوری مانند ایران  با بیش از صد سال سابقه استخراج نفت نباید منتظر پیمانکاران خارجی برای اکتشاف، بهره برداری نفت و پتروشیمی بماند.

مخبر تاکید کرد: سرمایه گذاری در نفت و گاز مهمترین حلقه زنجیره استقلال کشور است و باید با قدرت ادامه یابد.

وی افزود: دولت در سال 1402 با تمرکز بر سرمایه گذاری توانست به اهداف از قبل تعیین شده مانند کاهش تورم، پایه پولی، رشد نقدینگی و کاهش بیکاری دست یابد.

وزیر نفت نیز در  این مراسم گفت: این قرارداد نفتی که به ارزش 13.5 میلیارد دلار و با مشارکت بخش های مختلف از جمله شبکه بانکی کشور امروز امضا شد،یکی از بزرگ ترین رویدادهای تاریخ صنعت نفت کشور است.

وی افزود:توسعه این میادین موجب افزایش 400 هزار بشکه ای تولید در این میادین می شود که سالانه 15 میلیارد دلار عایدی برای کشور دارد.

وی ادامه داد:با راه اندازی این پروژه ها 66 هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود.

گفتنی است میدان مشترک آزادگان که با سرمایه گذاری 11.5 میلیارد دلاری بانک ملی ایران  انجام می شود با حفاری 185 حلقه چاه تازه در حال اجراست و مراسم بهره برداری از 60 حلقه از این چاه ها به تازگی انجام شده است.قرارداد توسعه این میدان در غرب کارون با تدبیر دولت سیزدهم برای یکپارچه سازی روند توسعه به امضا رسیده است.

محسن خجسته مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم گفت:در این قرارداد بانک ها از تسهیلات دهنده به سرمایه گذار تبدیل شده اند که اقدام بسیار مهمی در مسیر مشارکت مردم و هدایت نقدینگی آنها به سوی بخش های مولد کشور است.

وی با اشاره به ویژگی های میدان آزادگان که بانک ملی ایران نیز در آن به سرمایه گذاری پرداخته است،گفت:این میدان 32 میلیارد بشکه نفت خام درجا دارد و یکی از میادین فوق عظیم دنیاست که با تکیه بر توان داخلی توسعه خواهد یافت.

تبلیغات

کد اعلام وصول پایگاه خبری اقتصاد رسا

 کلیه حقوق اقتصادرسا محفوظ می باشد

پیاده سازی و طراحی توسط گروه نرم افزاری دیما

Back to Top